Na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia w ewakuacji zambijskich studentów z terenu ogarniętej wojną Ukrainy.

Na skutek zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę zaszła potrzeba ewakuacji zambijskich studentów z terenu Ukrainy. Zadanie od wczoraj (27 lutego br.) realizują żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT. Zadanie polega na odbiorze zambijskich obywateli z przejścia granicznego w Hrebennem i zapewnieniu transportu do Warszawy, gdzie zambijscy studenci będą oczekiwali na dalsze działania. W skład grupy żołnierzy, którzy realizują to zadanie jest ratownik medyczny, kierowcy, personel zabezpieczenia. Ewakuacja dotyczy blisko 150 zambijskich studentów. Mazowieccy Terytorialsi zaangażowani będą w akcję pomocową do momentu, kiedy wszyscy obywatele Zambii nie znajdą się po stronie polskiej i bezpiecznie dotrą w rejon Międzynarodowego Portu Lotniczego Okręcie w Warszawie.
Wojska Obrony Terytorialnej od trzech dni funkcjonują w zmienionym – podwyższonym reżimie. Do koszar zostali powołani żołnierze WOT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze wszystkich pozostałych dwunastu brygad OT z całej Polski. Do najważniejszych w tej chwili zadań jakie podejmuje WOT należy wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy państwa oraz wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia, w tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą.
płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Komentarze   

August Permalink1 0 August
Słowo Regionu - Zambijscy studenci są już bezpieczni. Żołnierze WOT zapewniają ich ewakuację z Ukrainy
I blog quite often and I truly appreciate your information. This
article has truly peaked my interest. I
am going to take a note of your site and keep checking for
new details about once a week. I opted in for your Feed too.


My website :: See Our Website
2022-03-01 09:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.