Dzisiaj i jutro szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej powiększą się o 600 nowych żołnierzy. To w tym roku największe jak do tej pory powołanie do służby w WOT. Niewątpliwie jest ono następstwem olbrzymiego zainteresowania służbą w WOT w konsekwencji wojny na Ukrainie.

Nowi ochotnicy to mieszkańcy Podlasia, Podkarpacia, Kujaw, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyzny, Wielkopolski, Śląska i Zachodniego Pomorza. Ponad 56% nowych ochotników to osoby, które wcześniej miały już styczność ze służbą wojskową - rezerwiści, przejdą oni 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pozostałe 44% to osoby, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem, przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy przysięga wojskowa.
Ochotnicy w WOT stanowią blisko 90% wszystkich żołnierzy. Z racji powszechnego charakteru Wojsk Obrony Terytorialnej oraz otwarcia formacji na praktycznie 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką kompetencji, doświadczeń, zainteresowań. Ta mieszanka stanowi o sile WOT, bowiem wśród 32 tys. żołnierzy są przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów czy grup społecznych.
32% żołnierzy OT ma wykształcenie wyższe, blisko połowa (46%) średnie. Najwięcej żołnierzy OT legitymuje się wykształceniem ogólnym – ponad 48%, prawie 32% technicznym i 15% humanistycznym. Medycy stanowią 2%, prawnicy 1,2%, a osoby z wykształceniem rolniczym 1,8%.
Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią blisko 20%.
Blisko 60% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); 5% prowadzi własną działalność gospodarczą; 3% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; ponad 19% to studenci; a kolejne 17% stanowią osoby bez stałego zatrudnienia, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia.
Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia. W tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą. Zachęcamy też do kontaktu z naszą rekrutacyjną infolinią: 800-696-077.
płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Komentarze   

spajker. Permalink4 +1 spajker.
RE: 600 ochotników wstępuje do Wojsk Obrony Terytorialnej
Cytuję Cześ:
Jak już dają im PESEL to może od razu niech dadzą książeczkę wojskową :D

dostali pesel i pełne prawa to zostana w polsce.
2022-03-14 06:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Cześ Permalink3 0 Cześ
RE: 600 ochotników wstępuje do Wojsk Obrony Terytorialnej
Jak już dają im PESEL to może od razu niech dadzą książeczkę wojskową :D
2022-03-13 17:42 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +2 spajker.
RE: 600 ochotników wstępuje do Wojsk Obrony Terytorialnej
Cytuję Cześ:
Julian Tuwim "Do prostego człowieka" !!! Młodzi, przeczytajcie zanim oddacie życie!!!

młodzi i starzy. przeczytajcie zanim rzucicie na tacę
komuniści ateiści pederaści hiliaści bezbożnicy i heretycyi ludzie nieznani samorzutnie zrobili zryw narodowy i 1,5 mliona anonimowych ukraińców znalazło dach nad głową, ktoś rozdaje żywność, ktoś iny karty sim, premier nie śpi tylko zapiernicza po świecie aby zdusić fundamenty ruskiego militaryzmu. państwo daje prawo do pracy karty pobytu bezpłatną opiekę medyczna bezpłatny transport i bezpłatną żywność . co robią religie?
1. pop z wrocławia oferuje bezpłatną pomoc duchową swoim ukraińskim wiernym. może im zaśpiewać za darmo
2. główny pop rosji cyryl poświęcił wojska rosyjskie i zagrzewa je do walki z ukraińcami
3. jego wielebność z torunia z odrazą uprzedza że co drugi uciekinier może być ruskim szpiegiem i bezbożnikiem a zatem ostrożnie.
4. islam mówi że allah tak chciał
5. reszta religii jest zajęta sobą i opowiadaniem o potrzebie pomocy bliźniemu. bliźnim jest zawsze tylko ktoś z ich religii.
2022-03-13 15:05 Cytować Zgłoś administratorowi
Cześ Permalink1 -3 Cześ
RE: 600 ochotników wstępuje do Wojsk Obrony Terytorialnej
Julian Tuwim "Do prostego człowieka" !!! Młodzi, przeczytajcie zanim oddacie życie!!!
2022-03-13 12:22 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.