Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Remonty i inwestycje na drogach powiatowych oraz trudna sytuacja SCM to główne tematy kwietniowej sesji Rady Powiatu. Czy przesuwanie terminu spłaty kredytów to dobre rozwiązanie? Dlaczego kwota na remont odcinka drogi Strzelin-Jegłowa wywołała zdziwienie? Mowa była też o spłacie prawie 5 mln zł, z którą zalega strzeliński szpital.
Obrady VIII sesji Rady Powiatu Strzelińskiego odbyły się w czwartek, 25 kwietnia, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Strzelinie. Informacje na temat harmonogramu prac remontowych i inwestycyjnych na drogach powiatowych, uwzględniającego pilność ich wykonania przedstawił dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Strzelinie Zdzisław Ziąber.
W odniesieniu do zadań inwestycyjnych zakłada się realizację w tym roku, o ile w stosownym czasie zostanie podpisana umowa o udzieleniu wsparcia finansowego, przebudowy drogi powiatowej Jędrzychowice-Wiązów. Szacowana wartość to 1 500 000 zł.
Jednocześnie, zgodnie z zatwierdzonym planem finansowym, zakłada się budowę chodnika w pasie drogi powiatowej w Mańczycach. Warunkiem jest zwiększenie zabezpieczonej kwoty 95 000 zł do 175 000 zł. Planowana jest też przebudowa odcinka drogi w Sarbach – II etap (projekt budowlany). Szacowany koszt to 48 000 zł.

Co z drogami?
Radna Ewelina Andrzejewska-Bochnak pytała o plany związane ze zdegradowaną drogą na odcinku Kondratowice-Białobrzezie oraz remonty dróg m.in. w Czerwieńcu, Stachowie czy Żelowicach.
- To, że drogi nie ma w wykazie, nie znaczy, że nie będzie naprawiana. Z chęcią naprawiłbym większość powiatowych dróg, ale nie wiem, na ile nam wystarczy środków. Na pewno nie zostawimy drogi Kondratowice-Białobrzezie bez jakiejkolwiek interwencji. Inne drogi również chcemy naprawić w tym roku – powiedział dyrektor Ziąber.
Radny Aleksander Skorupski zwrócił uwagę, aby nakłady na remonty dróg były proporcjonalne w skali całego powiatu. Stwierdził, że w przypadku gminy Kondratowice tak nie jest, bo w ciągu ostatnich ośmiu lat jedyną poważną inwestycją był most w Wójcinie. O drogi na terenie gminy Wiązów pytała radna Magdalena Krupa.
Następnie działalność oraz efekty pracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie przedstawiła dyrektor Halina Horodyska. Natomiast o Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Strzelinie mówiła dyrektor Agnieszka Tekiela.
Przedłużyli termin spłaty kredytu
Długą dyskusję wywołała uchwała dotycząca zmian w budżecie na 2019 r., którą przedstawiła skarbnik Walentyna Hucał. O 191 350 zł zwiększono plan wydatków na realizację przebudowy drogi Strzelin-Jegłowa. Zmniejszono też plan wydatków przeznaczonych w 2019 r. na spłatę przejętego zobowiązania po likwidacji SPZOZ w Strzelinie o 191 350 zł. Zmniejszenie wydatków wynika z wydłużenia terminu spłaty z 2021 r. na 2024 r.
- Skoro przedłużamy spłatę kredytu, to wiadomo, że to generuje koszty. Czy zarząd przewiduje jakąś wyjątkową poprawę sytuacji finansowej, że w przyszłych latach spłata kredytu będzie łatwiejsza niż w tym roku? - pytała radna Andrzejewska-Bochnak. Starosta Marek Czerwiński wyjaśnił, że podjęto taką decyzję, aby jak najwięcej środków pozyskać z zewnątrz na realizację zadań inwestycyjnych.
Radny Jacek Maćkówka pytał o wykonanie dokumentacji na termomodernizację budynku starostwa. Wicestarosta Aleksander Ziółkowski wyjaśnił, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ogłoszono nabór na termomodernizację budynków. - Ta termomodernizacja jest jak najbardziej potrzebna. Budynek jest wykonany z płyty żelbetonowej, bardzo nieszczelny. Jego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Zakładamy, że w krótkim czasie uzyskamy zwrot nakładów, które poniesiemy. Fundamentalny remont przeprowadzimy tylko przy założeniu, że otrzymamy dofinansowanie na poziomie 85% - mówił wicestarosta.
Na kwietniowej sesji Rady Powiatu Strzelińskiego najwięcej pytań miały radne (od prawej) Magdalena Krupa i Ewelina Andrzejewska-Bochnak. Obok radna Anna Horodyska
Niezrozumiała decyzja?
Głos zabrała też radna Krupa, która pytała o zabezpieczenie 509 413 zł na przebudowę drogi powiatowej Strzelin-Jegłowa, która jest 30% wkładem do Funduszu Dróg Samorządowych. Starosta wyjaśnił, że przebudowa będzie prowadzona samodzielnie.
Radna pytała, czy nie było możliwości, aby wesprzeć się samorządem gminnym, który mógłby partycypować w kosztach. - Jest to już czwarty odcinek w dokumentacji. Leży w miejscu dziewiczym. Zbytnio nie przyznaje się do niego gmina Strzelin ani gmina Przeworno. Ale uznaliśmy, że jest to najgorszy fragment i chcemy go wykonać. Mamy wstępne zapewnienia, że gmina Strzelin będzie partycypować w pierwszych odcinkach, a gmina Przeworno w kolejnych – tłumaczył starosta.
- Ta informacja jest dla mnie zadziwiająca. Jest to decyzja, jak dla mnie, niezrozumiała. W naszym powiecie nie ma dróg dziewiczych i eksterytorialnych. Włodarze gmin zawsze mówili, że będą dokładać się do remontów dróg. Za te same pieniądze w innym miejscu moglibyśmy zrobić dużo dłuższy ciąg drogi. Nie pamiętam sytuacji, abyśmy takie pieniądze wyłożyli na jakąkolwiek drogę – stwierdziła radna Krupa.
Nie zgodziła się też, że przesuwanie spłaty kredytów na kolejne lata jest dobrym rozwiązaniem. Jak przypomniała, to stosowanie podobnej polityki z poprzedniej kadencji. - Nie możemy podejmować kroków inwestycyjnych czy działań skutecznych dla powiatu, ponieważ skupiamy się na tym, aby spłacać kolejne kredyty i ponosić ich ogromne koszty – dodała.

Układ ratalny wypowiedziany
Wicestarosta Ziółkowski zwrócił uwagę, że problemem nie jest wysokość długu, ale to, że trzeba go spłacić w krótkim terminie. Przypomniał, że od 2013 r. powiat nie zaciąga już nowych kredytów. Radny Marek Warcholiński uznał, że byłoby wielkim błędem, gdyby zarząd powiatu nie skorzystał z możliwości wydłużenia spłaty kredytu. Ostatecznie większością głosów uchwałę podjęto.
W punkcie sprawozdania starosty z wykonania uchwał RPS i działalności zarządu powiatu między sesjami ponownie głos zabrała radna Krupa. Pytała o sytuację finansową Strzelińskiego Centrum Medycznego i wniosek złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie rozłożenia na raty niespłacanych wierzytelności.
- Rozmawialiśmy na temat możliwości nowego układu ratalnego ze względu na kłopoty SCM. Były to wstępne rozmowy. Mieliśmy potwierdzenie z NFZ, że stawki wzrosną, natomiast nie wiemy, jakie to są kwoty – powiedział starosta Czerwiński.
Później radna Krupa zabrała też głos w punkcie wniosków i oświadczeń. Jak przyznała, zadziwiające jest dla niej to, że starosta spotyka się z dyrektorem ZUS-u i nie wie, o jakiej kwocie mowa.
- To jest kwota 4 700 000 zł na dzień dzisiejszy. Wniosek, który został złożony przez prezes SCM-u rozpatrzono negatywnie ze względu na to, że od września nie jest płacony ZUS. Został wypowiedziany układ ratalny. Nawet, jeśli udałyby się negocjacje z wojewodą, to ZUS rozkłada wierzytelność tylko na 60 miesięcy. To jest dla mnie sytuacja, o której powinniśmy rozmawiać. Martwi mnie ona ze względu na to, że olbrzymi wkład prac i finansowy został włożony w to, aby szpital utrzymać – podsumowała radna. Wkrótce obrady dobiegły końca.


Komentarze   

KANTYNA Permalink6 +2 KANTYNA
Szpital znowu nad przepaścią
Takie sceny już były.Jaruzelski podał takie orędzie nad przepaścią.Sąd w Strzelinie zlikwidowali na "moment" do Oławy.My wydaliśmy z własnej kieszeni na wyprowadzkę i powrót.W miejscu gdzie działa zakład karny łapie się ludzi po wyrokach sądu po pewnym czasie w powiecie i na mieście.PKS zawinął dywan i tereny zostały sprzedane za goowniane pieniądze nie wspomnę o pn-wsch części pierzei w rynku.A szpital i nie tylko od 5 lat jest łatany przez min.więzniów bo bida aż piszczy i nawet na ZUS nie ma.Sprywatyzujcie ten moloch i zróbcie oddzialik NFZ dla tych co sobie nie radzą.Choć dla mądrych ludzi ten szpital może rodzić mnóstwo pieniędzy...
2019-05-16 16:48 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink5 0 dst
Szanowny Panie wywołany do tablicy DW
Dziękuje za szacunek, ubliżanie to twój argument? na tyle cie stać? długo zbierałeś myśli co dopisać do swojego ,,nie'' dla chodnika z Kondratowic do Prus. Jakie nieskomplikowane postrzeganie świata: i żeby nie było nic! toż to plagiat, cytowanie Konowicza, nie ma chodnika z Księgienic to po co z Kondratowic, genialne! Jak masz pytania do Pani Horodyskiej to ją po prostu zapytaj, chyba że się wstydzisz to wyślij list.
Przeczytaj jeszcze raz poniżej i zaznacz w którym miejscu cię obraziłem! Miłego dnia życzę.

(Panie Skorupski,dlaczego nie zgodził się Pan na budowę chodnika z Kondratowic do Prus za czasów kiedy był Pan radnym Kondratowic? Padło to pytanie na zebraniu wiejskim ale zachował się Pan jak polityk czyli nic, cisza! teraz Pan prosi o to żeby równo były traktowane drogi powiatowe? tyle to i ja potrafię i to bez zasiadania w radzie i to za darmo. A może zapyta Pan dlaczego nie są w pierwszej kolejności remontowane drogi które są drogami już tylko z nazwy? Wiem że wszystkie drogi powiatu Strzelińskiego są do remontu, ale remontuje się drogę która na tle innych jeszcze jest drogą.)
2019-05-16 12:25 Cytować Zgłoś administratorowi
DW Permalink4 +3 DW
Komu, które drogi są drogie
Cytuję dst:
Panie Skorupski,dlaczego nie zgodził się Pan na budowę chodnika z Kondratowic do Prus za czasów kiedy był Pan radnym Kondratowic?


Szanowne dst odpowiedź jest banalnie Prosta bo to po prostu bardzo głupi pomysł chodnik z Kondratowic do Prus chodnika nie mają Księgienice na przykład Rakowice i wiele innych miejscowości w gminie a ty chcesz budować chodnik w polu Puknij się w ten pusty łeb. Ty Lepiej zapytaj kto wpadł na taki durny pomysł drogi w gminie w opłakanym stanie większość miejscowości nie ma chodników a ty wyskakujesz z tym chodnikiem w polu Z Kondratowic do Prus, bo jest okazja dokopać Skorupskiemu, którego jak widać bardzo nie lubisz. Ty masz chyba jakieś lalki VOODOO w domu ludzi których nie lubisz wbijasz w te lalki szpile jak ci to nie wystarcza plujesz jadem na forach i facebooku.

PS. jeszcze jedno .Ty się Szanowne dst Zapytaj jakie stanowisko w sprawie Powiatowych dróg na terenie gminy Kondratowice zajmuje pani sekretarz naszej gminy Horodyska jednocześnie Radna Powiatowa z gminy Strzelin Czyż nie jest to jest jawny konflikt interesów nie uważasz tak Szanowne dst czy pani Horodyska będzie lojalna wobec swegoo pracodawcy czyli Gminy Kondratowice czy wobec swoich wyborców z gminy Strzelin którzy wybrali ją na radną powiatową z gminy Strzelin? :sad:
2019-05-16 10:10 Cytować Zgłoś administratorowi
..... Permalink3 +10 .....
RE: Szpital znowu nad przepaścią
"Jednocześnie, zgodnie z zatwierdzonym planem finansowym, zakłada się budowę chodnika w pasie drogi powiatowej w Mańczycach.".. najpierw droge zróbcie w tej miejscowosci :) i w wiekszosci w powiecie :D

co do reszty artukułu o drogach to jakas żenada, wstyd i jedna wielka ściema ....

sloworegionu.pl/.../...

co roku to samo - czyli nic :D
2019-05-14 20:06 Cytować Zgłoś administratorowi
Olo Permalink2 -11 Olo
RE: Szpital znowu nad przepaścią
Szpitalowi nic nie będzie, jest w rękach obrotnych i sprawnych ludzi. Na pewno sobie jakoś poradzą, to dobrzy managerowie.
2019-05-14 17:01 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink1 +11 dst
(BEZ)RADNY PROSI!
Panie Skorupski,dlaczego nie zgodził się Pan na budowę chodnika z Kondratowic do Prus za czasów kiedy był Pan radnym Kondratowic? Padło to pytanie na zebraniu wiejskim ale zachował się Pan jak polityk czyli nic, cisza! teraz Pan prosi o to żeby równo były traktowane drogi powiatowe? tyle to i ja potrafię i to bez zasiadania w radzie i to za darmo. A może zapyta Pan dlaczego nie są w pierwszej kolejności remontowane drogi które są drogami już tylko z nazwy? Wiem że wszystkie drogi powiatu Strzelińskiego są do remontu, ale remontuje się drogę która na tle innych jeszcze jest drogą.
2019-05-14 12:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz