Często zdarza się, że jest zbyt dużo mrówek w ogrodach. Wyrządzają szkody w różnych uprawach, ale ten artykuł będzie o drzewach w sadzie. U mnie mrówki penetrują każde drzewo w sadzie, jabłonie, śliwy, wiśnie itd. Bez wyjątku. Niszczą zalążki młodych liści i owoców. Zakładają hodowle mszyc, z których następnie pozyskują ich wydzielinę.
Wpadłem ostatnio na pomysł, który sprawdził się już następnego dnia po zastosowaniu. Na szczęście, jeszcze bez większego problemu można kupić lep na muchy. Owijamy pnie drzew lepem i... gotowe. Tak wyglądają liście, na których żerują mszyce i mrówki
Oto efekt działania lepu na muchy (mrówek na drzewie już praktycznie nie ma):
Na zdjęciu poniżej widać jeszcze (powyżej opaski z lepu) ślady moich wcześniejszych raczej nieudanych prób zastosowania smaru do łożysk. Po smarze mrówki przechodzą bez problemu.
Zaletą lepu na much jest to, że nie wysycha, a więc efekt mamy pewny. Zagęszczenie mrówek w górnej części lepu to mrówki, które próbowały wrócić.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.