Istotne przy ustalaniu rankingu wniosków jest uzyskanie redukcji emisji CO2, o co najmniej 30%
Dzięki otrzymanej dotacji w gminie Strzelin, Borów i Wiązów zostaną uruchomione programy wsparcia mieszkańców przy wymianie nieekologicznych kotłów na nowe.
Osiem gmin z trzech powiatów, tj. strzelińskiego, średzkiego i oławskiego, doszło do porozumienia i złożyło wniosek o dofinansowanie projektu „Poprawa jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych w gminach powiatu oławskiego, strzelińskiego i średzkiego”. Dzięki przyznanej dotacji, około 1 mln zł na gminę, mieszkańcy będą mogli otrzymać wsparcie przy wymianie nieekologicznych kotłów i pieców na nowe, przyjazne środowisku i tańsze w eksploatacji, jak np. pompy ciepła (możliwe z instalacją fotowoltaiczną), kotły gazowe, kotły spalające biomasę (pellet). W środę, 22 stycznia, odbyło się w tej sprawie spotkanie w Domaniowie. W trakcie podpisano dokumenty niezbędne do zawarcia umowy z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą. W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Dorota Pawnuk i skarbnik Łucja Szczepańska, wójt gminy Borów Waldemar Grochowski oraz burmistrz Wiązowa Jerzy Krochmalny. Po dopełnieniu wszelkich formalności w poszczególnych gminach zostaną ogłoszone konkursy. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli ubiegać się o 85 proc. dofinansowania przy wymianie starego pieca na nowy, nie więcej jednak niż o 25 tys. złotych.
Aby otrzymać pomoc finansową trzeba spełniać następujące kryteria:
1. Grant w formie dotacji można otrzymać jedynie w przypadku zadań nierozpoczętych przed uruchomieniem naboru.
2. Grantem nie są objęte instalacje w domach nowo budowanych. Likwidowany, stary kocioł musi być opalany paliwem stałym.
3. Dofinansowanie nie dotyczy wymiany na kotły opalane węglem lub ekogroszkiem.
4. Jedynym dopuszczonym paliwem stałym jest pelet, który można zastosować w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci gazowej.
5. Istotne przy ustalaniu rankingu wniosków jest uzyskanie redukcji emisji CO2, o co najmniej 30%. Kwestia ta analizowana będzie na podstawie tzw. audytu uproszczonego.
6. Dofinansowanie nie będzie udzielane osobom posiadającym jakiekolwiek nieuregulowane zobowiązania płatnicze wobec gmin
Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie przewidziano w kwietniu br. O tym, kiedy dokładnie będzie można składać wnioski do urzędów gmin o środki na wymianę źródeł ciepła, będziemy informować na bieżąco w kolejnych wydaniach „Słowa”.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Wymień kopciucha na nowy kocioł
Kolega z klasy powiedziała :
Może mi ktoś wyjaśnić o co tu chodzi w 2018 roku złożyłem taką deklaracje na wymianę tzw kopciucha w urzędzie gminy w strzelinie odpowiedź czy dostałem dofinansowanie miała być w sierpniu 2019 później w styczniu 2020 a teraz o co chodzi bo już nie rozumiem tego czy taką deklarację na wymianę muszę odnowić w gminie czy w powiecie
nie rozumiesz o co chodzi??????robimy propagandę, oto my władza troszczymy się o zdrowie obywateli.oto my urzędnicy w sile 4 milionów mamy co robić, musimy wnioski czytać i rozpatrywać, odpisywać , śledzić rozwój sprawy, uzupełniać, korygować , zrobic plan 5 letni. jesteśmy potrzebni.władza wie na co pieniądze wydać no ale nie wie skąd pieniądze brać. dyrektywy i programy są a pieniędzy brak. za jedyne 600 milionów władza opracowała program wymiany pieca węglowego na piec gazowy. sprawa trudniejsza od topografii układu scalonego. pieniądze rozeszły się na program i na parę w gwizdek a na piece gazowe już zabrakło. polnische wirtschaft.

0
Gravatar
Kolega z klasy
Wymień kopciucha na nowy kocioł
Może mi ktoś wyjaśnić o co tu chodzi w 2018 roku złożyłem taką deklaracje na wymianę tzw kopciucha w urzędzie gminy w strzelinie odpowiedź czy dostałem dofinansowanie miała być w sierpniu 2019 później w styczniu 2020 a teraz o co chodzi bo już nie rozumiem tego czy taką deklarację na wymianę muszę odnowić w gminie czy w powiecie
0

Przeczytaj także