Nie wszyscy lubią nosić nakrycia głowy. Kobiety nie chcą rujnować swoich wypracowanych fryzur, a mężczyźni czują, że jest im w nich za gorąco. Jednak zimą nawet najwięksi sceptycy zakładają czapki podczas minusowych temperatur. Warto mieć na uwadze, że czapka to nie tylko smutna konieczność, ale również dobry pretekst do stworzenia ciekawej, zimowej stylizacji. Jak wybrać odpowiednią dla siebie czapkę?

Czy tylko zima to sezon na czapki?
Chociaż zwolennicy nakryć głowy sięgają po czapki i kapelusze również latem i wiosną, to jednak zima jest tzw. gorącym okresem dla producentów czapek. W końcu nikt nie lubi, gdy jest mu zimno w uszy, mimo tego, że wielu z nas nadal uważa, że czapka na zimę to przykra konieczność. Wiele osób sięga po byle jakie produkty, kiepskiej jakości i pozbywa się ich po jednym sezonie. Należy jednak pamiętać, że czapka dobrej jakości, wykonana z naturalnej dzianiny, zapewni nam nie tylko komfort podczas noszenia, ale także może z powodzeniem posłużyć nam przez co najmniej kilka sezonów.

Jak znaleźć idealną czapkę dla siebie?
Zimowa czapka przede wszystkim powinna być wygodna oraz w odpowiednim rozmiarze. Zbyt ciasna czapka nie tylko powoduje dyskomfort i wygląda nieestetycznie, ale może nawet przyprawić nas o ból głowy. I to dosłownie! Czapka zimowa powinna być wykonana z naturalnej przędzy. Syntetyczne produkty nie tylko wykazują niższą termoizolację, ale także są mało przewiewne. Tym samym skóra naszej głowy nadmiernie się poci, co może prowadzić do alergii skórnych oraz wielu innych, nieprzyjemnych konsekwencji – np. nadmiernego wypadania włosów.
Zarówno czapki zimowe męskie, jak i damskie oraz czapki dla dzieci powinny być wykonane z bawełny lub wełny. Dopuszczalne są jedynie małe domieszki syntetycznych włókien. Unikajmy nakryć głowy wykonanych z tkanin syntetycznych, gdyż tego typu materiały są zdecydowanie mniej trwałe, szybciej się mechacą, deformują i tracą estetyczny wygląd.

Czapka zimowa nie tylko na co dzień
Osoby, które zimą nie rezygnują z aktywności outdoorowych, mają nieco większe wymagania, niż przeciętni użytkownicy czapek zimowych. Jeśli więc zimą spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, potrzebna nam jest czapka do zadań specjalnych. Podczas zimowego joggingu doskonale sprawdzą się tzw. uszatki, które dodatkowo chronią uszy, dzięki czemu z łatwością unikniemy przykrych konsekwencji przewiania.

Rodzaje zimowych nakryć głowy
Choć najpopularniejszym modelem nakrycia głowy jest typowa wełniana, wywijana czapka, to w sklepach możemy zobaczyć coraz więcej innych modeli czapek i kapeluszy, wykonanych z różnego rodzaju tkanin i dzianin. Coraz popularniejsze stają się czapki uszatki lub pilotki, czapki z daszkiem w wersjach zimowych, wyściełane futerkiem lub polarem oraz berety. Do łask wracają też kojarzone do tej pory jedynie z modą dla dojrzałych mężczyzn kaszkiety oraz maciejówki.
Dzięki tak dużemu wyborowi kształtów, kolorów i tkanin, każdy z nas z pewnością znajdzie model odpowiedni dla siebie, niezależnie od wieku i płci.