Usłane polną roślinnością skwery od kilku lat współtworzą krajobraz polskich miast, stanowiąc alternatywę dla trawników. W wielu krajach idea łąk kwietnych znalazła zastosowanie także w rolnictwie. O jej licznych zaletach przekonuje producent Cukru Królewskiego i już od 6 lat zachęca plantatorów buraków cukrowych do wysiewu kwietnych pasów wokół pól i wspiera w prowadzeniu zrównoważonych upraw. Do inicjatywy dołączyło również gospodarstwo rolne Grzegorza Bardowskiego.
Łąki kwietne budzą coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród zarządców miast, ale również rolników. Taka forma zagospodarowania terenu coraz częściej występuje w miejskich parkach, w pobliżu obiektów handlowych czy na dachach biurowców. W gęstej, miejskiej zabudowie rośliny łąkowe pomagają walczyć ze smogiem, ochładzają otoczenie i są ratunkiem w czasie suszy. Poza miastami łąki chronią przed podtopieniami, wzbogacają ekosystem i wspierają bioróżnorodność, co korzystne wpływa na jakość płodów rolnych. W Polsce zalety rozwiązania dostrzegli plantatorzy producenta Cukru Królewskiego, w tym również gospodarstwo rolne w Uniejowicach, należące do Grzegorza Bardowskiego. W inicjatywę „Kwitnące Pola” włączyli się także rolnicy z województwa dolnośląskiego, z gospodarstw w miejscowościach Strzelin, Rąbienice i Stolec.
- Od 2016 roku dostarczamy naszym rolnikom nasiona kwiatów, które rozsiewane są na obrzeżach pól buraczanych. Słoneczniki, maki, nagietki czy groszek ozdobny wokół plantacji nie tylko wyglądają efektownie, ale dają schronienie pożytecznym owadom. Dodatkowo pasy łąk kwietnych stanowią miejsce wylęgu i kryjówkę dla zwierząt polnych, pszczół oraz ptaków, które później zasiedlają pola uprawne i w sposób naturalny ograniczają liczbę szkodników – mówi Magdalena Budzyńska, Corporate Communication Manager w Südzucker Polska S.A.
Rolnicy, którzy zdecydowali się na obsianie obrzeży pól mieszankami kwiatów podkreślają ich liczne zalety. O kilku z nich opowiedział Grzegorz Bardowski, Plantator buraków cukrowych Südzucker Polska S.A. - Łąki kwietne są najlepszym przykładem, jak przy niewielkim wysiłku można osiągnąć dobre, a w tym wypadku również miłe dla oka, rezultaty. Kwietne pasy przyczyniają się do powstawania próchnicy w glebie, wzmocnienia jej struktury i wsparcia życia glebowego. To dom dla naszych sprzymierzeńców w walce z patogenami. Co więcej praktycznie nie wymagają prac pielęgnacyjnych – informuje. - Świetnie, że powstają inicjatywy, których celem jest podsunięcie nam rolnikom rozwiązań bezpiecznych zarówno dla upraw jak i środowiska naturalnego – dodaje Grzegorz Bardowski.

Konkurs „Lato Blisko Natury”
W nawiązaniu do motywu łąk kwietnych, producent Cukru Królewskiego stworzył tematyczną szatę graficzną opakowania swojego flagowego produktu. W nowej odsłonie jest on już dostępny na półkach sklepowych. Dodatkowo w dniach 1-31 lipca potrwa konkurs „Lato Blisko Natury”, dedykowany wszystkim miłośnikom przyrody i dobrego, domowego jedzenia. Może wziąć w nim udział każdy, kto na www.latobliskonatury.pl podzieli się zdjęciem przygotowanego przez siebie owocowego deseru. Do wygrania są m.in. rodzinna agrowycieczka i zestawy piknikowe.
***
Cukier Królewski to marka z kilkudziesięcioletnią tradycją. Jej produkty powstają w 4 cukrowniach: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin i Świdnica na bazie polskich buraków, od lokalnych rolników. Flagowym produktem firmy jest cukier biały 1 kg, wielokrotnie wyróżniony Złotym Laurem Konsumenta oraz tytułem Lidera Dekady. W ofercie znajdują się także szeroka gama artykułów przeznaczonych do wypieków i dekoracji oraz cukier trzcinowy w 6 różnych wariantach.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także