Dziś, 25 lipca, w wielu parafiach kapłani poświęcili pojazdy i osoby, które je użytkują. Związane to było z przypadającym w tym dziś wspomnieniu św. Krzysztofa, który jest patronem wszystkich kierowców.

Kim był św. Krzysztof?
Jest to jeden ze tych świętych, o których niewiele wiemy. Większość informacji pochodzi z podań i legend. Z pewnością był on jednak postacią historyczną.
Wiadomo, że pochodził z Azji Mniejszej, prawdopodobnie z prowincji rzymskiej Licji – dzisiejsza Turcja – gdzie około 250 roku poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza. Jedna z legend głosi, że przez wiele lat służył pogańskim możnym tego świata, a nawet szatanowi. Kiedy jednak zetknął się z nauką Chrystusa, nawrócił się i przyjął chrzest. Pokutując za swój grzeszny żywot, postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów, idących ze wschodu do Ziemi Świętej. W trakcie jednej z przepraw, niosąc na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar, przekraczający jego siły. Bliski utopienia usłyszał głos: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel". Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa.
Jako swojego patrona czcili Świętego Krzysztofa przewoźnicy, tragarze i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców, a jego wizerunek jest w wielu pojazdach mechanicznych.

Komentarze   

Św Krzysztof Permalink3 +2 Św Krzysztof
RE: Poświęcenie pojazdów w święto patrona kierowców św. Krzysztofa
A w Prusach na mszy ksiądz również Krzysztof powiedział, że Bóg jest wszędzie i nie będzie swięcił na zewnatrz tylko pomodlił się w kościele, niedługo powie że nie będzie odprawiać mszy w kościele, bo na plebanii pod fontanną też jest Bóg... Panie widzisz to i nie grzmisz !
2021-07-28 20:21 Cytować Zgłoś administratorowi
blachara Permalink2 +8 blachara
RE: Poświęcenie pojazdów w święto patrona kierowców św. Krzysztofa
Może ksiądz przyjdzie wieczorem do rynku i poświęci samochody tych drifterów. Będzie mniej stłuczek.
2021-07-26 18:37 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +6 spajker.
RE: Poświęcenie pojazdów w święto patrona kierowców św. Krzysztofa
dzięki za szybkie usunięcie mojego wpisu.
2021-07-26 10:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.