Stan powiatowych dróg, a właściwie ich fatalny stan, jest znany od co najmniej kilkunastu lat. Czy można temu zaradzić? To tylko jedno z pytań, na które próbowali odpowiedzieć starosta, wójtowie i burmistrzowie. Czy padły konkrety?
Nie często w Strzelinie dochodzi do takich rozmów. Przy jednym stole usiedli drogowcy z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei (DSDiK), Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) i lokalni samorządowcy. DSDiK reprezentowali Grzegorz Kowalkowski, dyrektor ds. utrzymania dróg i Mirosława Sadowska, kierownik w tym wydziale. GDDKiA reprezentował Piotr Maciaszek, kierownik służby liniowej. Gminę Strzelin reprezentowała burmistrz Dorota Pawnuk, a gminę Borów – wójt Waldemar Grochowski. Gospodarzy, czyli powiat strzeliński, reprezentowali starosta Anna Horodyska, Marek Mierzwiński, wicestarosta, Artur Gulczyński, członek zarządu, Waldemar Łysiak, dyrektor PZD i Agnieszka Rogalińska, naczelnik wydziału inwestycji. Policję reprezentował Robert Deja, a straż pożarną Paweł Dawidowicz.
Pierwszym tematem była budowa chodnika w Karczynie i Starym Wiązowie. Piotr Maciaszek (GDDKiA) potwierdził, że zna sprawę. - Państwo sygnalizujecie problem, a my ten problem próbujemy rozpoznać i w ramach naszych zadań próbujemy pomóc. W tym momencie każda budowa czegoś nowego jest to tzw. program inwestycyjny. Taki program jest zatwierdzany przez naszą centralę (w Warszawie – red.). Jeśli centrala zaopiniuje go pozytywnie, to zatwierdzany jest przez ministra, a wtedy ministerstwo daje nam „zielone światło”, zapewnia finansowanie, a my taką inwestycję realizujemy – powiedział przedstawiciel GDDKiA, dodając, że chodnik w Karczynie nie przeszedł tej procedury.
Temat chodnika w Karczynie pojawił się w kontekście remontu drogi krajowej nr 39. Przedstawiciel GDDKiA potwierdził remont tej drogi w Starym Wiązowie.
Kolejnym wątkiem dyskusji była ewentualna budowa dwóch rond w naszym powiecie. Pierwsza ze zgłoszonych przez Artura Gulczyńskiego propozycji dotyczyła ul. Staromiejskiej, ul. Wojska Polskiego i ul. Wodnej. Druga wylotu ze Strzelina w kierunku na Wiązów i Przeworno, na wysokości ul. Staromiejskiej. - Mieszkańcy Strzelina, a także okolic, zrobili sobie sami taką małą „obwodnicę” (…). Kierowcy zatrzymują się, blokują ruch, co jest bardzo niebezpieczne – uznał Artur Gulczyński.
- My wiemy, że tam jest problem – odpowiedział Piotr Maciaszek. - Bo tak naprawdę każde skrzyżowanie to jest problem dla kierowców, niestety. I nie ma znaczenia czy jest to skrzyżowanie duże, czy małe, czy jest rondo, czy nie – dodał przedstawiciel GDDKiA. Zadeklarował jednak, że zgłoszony problem zostanie przeanalizowany.

Co najmniej dwa ronda
Od lat mówi się o budowie rond w Białym Kościele i Ludowie Polskim. Temat ten również został podjęty na spotkaniu. - Były trzy koncepcje, trzy wersje przebiegu obwodnic – powiedziała starosta Anna Horodyska. - Droga 395 jest najbardziej uczęszczaną drogą w naszym powiecie (…) Od ostatniego remontu minęło 10 lat i jej stan jest praktycznie koszmarny. Ja bym teraz mogła zaprosić Państwa do Jegłowej na drogę, którą niedawno otwieraliśmy. Jest to droga powiatowa, ale jej nawierzchnia jest teraz dziesięć razy lepsza od tej na drodze wojewódzkiej. Wobec tego nasz pierwszy wniosek będzie dotyczył remontu tej drogi – powiedziała starosta. - Co do planów budowy obwodnic Ludowa Polskiego i Borka Strzelińskiego, to proszę byście Państwo napisali pismo, bo na tę chwilę nie są one w planach. Co nie znaczy, że nie zostaną wykonane – powiedział Grzegorz Kowalkowski (DSDiK).
Na ten temat pisaliśmy w 2 (1140) wydaniu papierowym Słowa Regionu.  Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

dst001 Permalink5 +7 dst001
RE: Potrzebnych jest kilka rond
Zamiast linku rond zbudujmy jedno gigantyczne rondo dookoła miasta a zwie się obwodnicą.
2023-01-19 21:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Rrrr Permalink4 +3 Rrrr
RE: Potrzebnych jest kilka rond
Rondo w białym kościele? Cos nie cos wam sie namieszało... Zaczynacie pisać o rondwch w bialym kosciele i ludowie a konczycie na obwodnicach ludowa i borka, no to jak?
2023-01-19 18:30 Cytować Zgłoś administratorowi
Cześ Permalink3 0 Cześ
RE: Potrzebnych jest kilka rond
Cytuję Streetpirates:
I tak jest o dwa ronda za dużo

Rondo to dobry pomysł, tylko jak to ze wszystkim bywa, musi być umiar!!!!!
2023-01-19 18:13 Cytować Zgłoś administratorowi
Streetpirates Permalink2 +5 Streetpirates
RE: Potrzebnych jest kilka rond
I tak jest o dwa ronda za dużo
2023-01-19 17:45 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +4 spajker.
RE: Potrzebnych jest kilka rond
jazda od ronda do ronda. hasło - kobiety na traktory, rondo w każdej wiosce!!!! 3 X TAK.
2023-01-19 14:49 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.