Strzeliński szpital może stać się placówką akademickąWydarzenia z początku roku wstrząsnęły SCM. Ówczesny prezes złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Przyszłość szpitala zawisła na przysłowiowym włosku. Czy to, co najgorsze, mamy już za sobą?
 Jeszcze w lecie rada powiatu podjęła trudną decyzję. Przyjęto uchwałę otwierającą drogę i zwolnień pracowników i zamykania oddziałów szpitalnych. Póki co zwolnień nie ma, ale czy jest szansa na dalszą działalność SCM? Kto wyciągnie do bankrutującej spółki pomocną dłoń. O tym rozmawialiśmy ze starostą Markiem Warcholińskim.

Co dalej z przyjętym w lipcu przez radę powiatu programem naprawczym szpitala?
- Na lipcowej nadzwyczajnej sesji rady powiatu przyjęliśmy program naprawczy dla SCM. Przygotowana przez prezesa Jarosława Sołowieja koncepcja ratowania szpitala w obecnej trudnej sytuacji finansowej zyskała również akceptację rady nadzorczej i zgromadzenia wspólników SCM sp. z o.o. Tym samym prezes Sołowiej został zobowiązany do wdrożenia programu naprawczego w życie. Od początku widziałem w tym programie szansę na funkcjonowanie szpitala nie tylko do końca roku, ale także w dłuższej perspektywie. Program naprawczy jest trudny, niesie z sobą skutki społeczne, zakłada zwalnianie pracowników, zmiany organizacyjne, ograniczanie zakresu świadczonych usług medycznych, ale jest jedyną szansą na przetrwanie szpitala w Strzelinie. Obecnie SCM ma około 8 mln zobowiązań! Miesięcznie przynosi około 300 tys. zł straty. Trzeba koniecznie dokonać zmian, zmienić niewłaściwą stworzona wcześniej strukturę.Nie można dalej zadłużać szpitala.

Czy powiat strzeliński jest osamotniony w batalii o uratowanie szpitala?
- Najważniejsze w tej batalii, jak to Pan nazwał, są pieniądze. Dokapitalizowaliśmy SCM kwotą 600 tys. zł z budżetu powiatu, gmina Strzelin przekazała 300 tys. zł. Pozostałe gminy właściwie nie odpowiedziały na naszą propozycję wspólnego ratowania szpitala. Jedynie wójt gminy Przeworno odpowiedział nam, że rada nie podjęła jeszcze decyzji. Pozostałe gminy nawet nie odpowiedziały na nasze wnioski.
Prowadziliśmy rozmowy w urzędzie marszałkowskim. Spotykałem się z marszałkami (Ewą Mańkowską i Jerzym Michalakiem – red.), z dyrektorem odpowiedzialnym za służbę zdrowia, żeby zainteresować go współpracą z naszym szpitalem. Najbliższą tego typu placówką jest specjalistyczny położniczo-ginekologiczny szpital na Brochowie. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na nasze propozycje.
Prowadziliśmy i prowadzimy rozmowy z wierzycielami SCM. Podpisaliśmy szereg ugód, co do terminu spłaty długów szpitala. Dzięki temu udało się oddalić zagrożenie złożenia w sądzie wniosku o upadłość spółki, chociaż takie zagrożenie cały czas jest. Prezes Jarosław Sołowiej negocjuje z NFZ warunki realizacji kontraktu w obecnej sytuacji i po wprowadzeniu programu naprawczego. A sytuacja jest trudna. W ciągu najbliższych tygodni skończą się pieniądze w spółce i prezes Sołowiej zwróci się z wnioskiem do powiatu o dokapitalizowanie spółki.
Starosta Marek Warcholiński
Działania były więc podejmowane i jedynie gmina Strzelin odpowiedziała pozytywnie na ofertę współpracy?
- Jeżeli chodzi o nasz powiat, to tak. O strzelińskim szpitalu od początku roku było głośno w mediach lokalnych i regionalnych, co sprawiło, że otrzymaliśmy z zewnątrz zaproszenie do ewentualnych rozmów o współpracy. Pierwsza propozycja przyszła ze strony Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a właściwiej szpitala na ul. Borowskiej, druga ze strony komercyjnej firmy. W tym drugim przypadku chodzi o firmę EMC Szpitale, która prowadzi już tego typu działalność np. w Ząbkowicach Śląskich. Spotkaliśmy się z obu oferentami. Przedstawiciele EMC Szpitale pojawili się w Strzelinie i tutaj w starostwie i mieliśmy okazję poznać ich ofertę. Bardziej zaawansowane rozmowy prowadzimy z UM. We Wrocławiu odbyło się spotkanie z udziałem rektora, prorektora ds. klinicznych i dyrektora szpitala na ul. Borowskiej. Z naszej strzelińskiej strony obecni byli burmistrz Dorota Pawnuk, Jacek Augustyn i ja. Uzgodniliśmy, że kolejne spotkanie odbędzie się w połowie października.
Dla porządku powiem jeszcze, że próbowaliśmy nawiązać współpracę ze szpitalem w Oławie. Jednak okazał się to ślepy zaułek w naszych staraniach o poprawę sytuacji szpitala.

Można powiedzieć, że batalia o uratowanie szpitala toczy się na kilku frontach i że bierze w niej udział starostwo, gmina Strzelin i statutowe władze SCM. Z której strony możemy oczekiwać najciekawszej propozycji, najlepszej dla mieszkańców i pracowników szpitala?
- EMC szpitale jest zainteresowane współpracą ze strzelińskim szpitalem, ale też taką chęć wyraża Uniwersytet Medyczny. W przypadku szpitala uniwersyteckiego na ul. Borowskiej ewentualna konsolidacja jest przedsięwzięciem trudnym z prawno-organizacyjnego punktu widzenia. Kluczowa jest tutaj współpraca z gmina Strzelin. W kontaktach między stronami pośredniczy Jacek Augustyn.
Uważam, że doświadczenia naszego powiatu w rozwiązywaniu problemów strzelińskiego szpitala, jak również jego obecna dramatyczna sytuacja, zmuszają nas do szukania różnych możliwości jego przetrwania. Dbając przede wszystkim o to, aby dalej mogli się w nim leczyć ludzie.

Dziękuję za rozmowę.
Jacek Sobko
Do tematu współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu i szpitalem na ul. Borowskiej piszemy również w artykule „Kiedy studenci medycyny zjadą do Strzelina”.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
to ja
RE: Czy strzeliński szpital będzie placówką akademicką?
Dla wszystkich zainteresowanyc h! Jacek to bardzo mądry człowiek.duzo chce i dużo może. czas najwyższy Mu w tym pomoc !!!!!!! Trzymam kciuki!!!!!!
0
Gravatar
gość
RE: Czy strzeliński szpital będzie placówką akademicką?
tomekk powiedziała :
gość powiedziała :
..."Z naszej strzelińskiej strony obecni byli burmistrz Dorota Pawnuk, Jacek Augustyn i ja."...A proszę mi powiedzieć kto to jest Jacek Augustyn i jaką rolę pełni/pełnił we władzach samorządu powiatowego? Wiem, że to jakiś żelazny kandydat jak nie na burmistrza Wiązowa, to obecnie na posła, oczywiście z PiSu. Pan starosta może wziąłby za łeb poprzednich uzdrawiaczy tegoż szpitala niech teraz naprawiają to co zepsuli, w szczególności dwóch ostatnich geniuszy Norberta i Jerzego. A może powiatowy Trybunał Stanu im zrobić, za doprowadzenie szpitala do stanu jaki jest obecnie?
Augustyn to osoba, która zainteresowała Uniwersytet szpitalem w Strzelinie i pośredniczy w rozmowach. Nie byłoby Augustyna nie byłoby mowy o Uniwersytecie. Pomaga starostwu w rozmowach z Uniwersytetem (takie było życzenie Uniwersytetu). Nie bierze za to pieniędzy.
Mam nieodparte wrażenie, że jak już miną wszelkie wybory i okazje na zdobycie intratnej posady pan Jacek niknie jak kamfora. A szpital ze swoimi mizernymi perspektywami zostanie nam jak czyrak. Proponuję zatem panu Jackowi do rozważenia, by zastąpił wszystkich radnych i starostów i sam zastąpił ich w działaniu. Ma pomysły, ma potencjał jak nie będzie lepiej to przynajmniej będzie taniej.

0
Gravatar
DST1313
Czy strzeliński szpital.........
Widzę ,ze trafnie wybrano trójcę uzdrowicieli HA HA
0
Gravatar
spajker
RE: Czy strzeliński szpital będzie placówką akademicką?
Ryho powiedziała :
Augustyn nie będąc przy korycie lepiej działa niż niejeden samorządowiec. Brawa również dla starosty i Pani Burmistrz!
koszt utrzymania personelu gminy to 6,5 miliona na rok. straty generowane przez szpital to 12 x 300 tys = 3,6 miliona na rok. brawa to ja mogę klasnąć po tym jak urzędnicy zredukują się zaledwie o połowę a zaoszczędzone pieniądze zjedzą strzelińscy lekarze z pensjami po 30 tys na mc. a które to oszczędności uratują szpital z nieograniczoną nieodpowiedzial nością przed plajtą.

0
Gravatar
Dst001
RE: Czy strzeliński szpital będzie placówką akademicką?
marko powiedziała :
A wykładac będzie prof. Jadwiga S. i dr zrehabilitowany Krzysztof K. ....Gościnnie za śmieszne 15 tys $ wykłady będzie trzaskał Norbi R. To wszystko gwarantuje wysoki poziom akademicki !!!!!
A Kwinto będzie patronen tej placówki.

0
Gravatar
kartograf
Czy strzeliński szpital będzie placówką akademicką?
Czegoś tu nie rozumiem, jakieś pośrednictwa, tajne rozmowy, ktoś kogoś poleca mały szantaż, że gdyby nie on to czegoś by nie było. co to w ogóle ma znaczyć ? Żyjemy ponoć w państwie prawa, poruszamy się w sferze samorządowej. Więc działania powinny być jawne i transparentne, A do tego wszystkiego pan z PiS. Widać dobrze zaczyna od szemranych, zakulisowych interesów. Mniemam, że intencje mają zbożne, ale sposób ich realizacji jest nie do przyjęcia.Państwo radni powiatowi proszę dopytać zarząd jakie są plany. Prośba do radnych poza p. Rabą bo jego nie uważam za samorządowca tylko sprawcę obecnej sytuacji naszego szpitala.
0
Gravatar
tomekk
kto to augustyn
gość powiedziała :
..."Z naszej strzelińskiej strony obecni byli burmistrz Dorota Pawnuk, Jacek Augustyn i ja."...A proszę mi powiedzieć kto to jest Jacek Augustyn i jaką rolę pełni/pełnił we władzach samorządu powiatowego? Wiem, że to jakiś żelazny kandydat jak nie na burmistrza Wiązowa, to obecnie na posła, oczywiście z PiSu. Pan starosta może wziąłby za łeb poprzednich uzdrawiaczy tegoż szpitala niech teraz naprawiają to co zepsuli, w szczególności dwóch ostatnich geniuszy Norberta i Jerzego. A może powiatowy Trybunał Stanu im zrobić, za doprowadzenie szpitala do stanu jaki jest obecnie?
Augustyn to osoba, która zainteresowała Uniwersytet szpitalem w Strzelinie i pośredniczy w rozmowach. Nie byłoby Augustyna nie byłoby mowy o Uniwersytecie. Pomaga starostwu w rozmowach z Uniwersytetem (takie było życzenie Uniwersytetu). Nie bierze za to pieniędzy.

0
Gravatar
gość
RE: Czy strzeliński szpital będzie placówką akademicką?
..."Z naszej strzelińskiej strony obecni byli burmistrz Dorota Pawnuk, Jacek Augustyn i ja."...A proszę mi powiedzieć kto to jest Jacek Augustyn i jaką rolę pełni/pełnił we władzach samorządu powiatowego? Wiem, że to jakiś żelazny kandydat jak nie na burmistrza Wiązowa, to obecnie na posła, oczywiście z PiSu. Pan starosta może wziąłby za łeb poprzednich uzdrawiaczy tegoż szpitala niech teraz naprawiają to co zepsuli, w szczególności dwóch ostatnich geniuszy Norberta i Jerzego. A może powiatowy Trybunał Stanu im zrobić, za doprowadzenie szpitala do stanu jaki jest obecnie?
0
Gravatar
Ryho
Augustyn przywiózł Uniwersytet
Augustyn nie będąc przy korycie lepiej działa niż niejeden samorządowiec. Brawa również dla starosty i Pani Burmistrz!
0
Gravatar
nikoś
Czy strzeliński szpital będzie placówką akademicką?
Jak to jest? Wy piszecie prośby i składacie wnioski i nikt na nie nie nawet nie odpowiada, a były menago składał wnioski i wszyscy je przyjmowali i dawali ile chciał, a on brał i brał i brał.Musiał mieć gość dar przekonywania.
0

Przeczytaj także