Budowa tego obiektu kosztowała około 560 tys. złotych, a remont będzie kosztował 240 tys. zł. Okazuje się, że najprawdopodobniej od początku powstania obiektu nie było kontroli jego stanu technicznego
Wieża widokowa na Gromniku jest zamknięta, bo przebywanie w niej nie jest bezpieczne. Radni domagają się wskazania winnych tej sytuacji, wszak obiekt ten jest wizytówką gminy, często odwiedzanym przez turystów. Kto więc odpowiada za to, że dziś z bocianiego gniazda na szczycie wieży nie można zobaczyć panoramy rozpościerającej się od Opola po Wrocław?
- Przed rozpoczęciem sezonu zaleciłem, zgodnie z wymogami prawa, kontrolę stanu technicznego wieży pracownikowi urzędu i inspektorowi BHP - tłumaczy Andrzej Łuczak, wójt gminy Przeworno. - Podczas wizyty okazało się, że pewne elementy konstrukcyjne są uszkodzone. Po tej informacji pojechałem na miejsce osobiście. Naocznie stwierdziłem, że stan techniczny wieży widokowej jest fatalny. Zauważyłem m.in. ruchome stopnie schodów, chwiejące poręcze i problemy z konstrukcją Zleciliśmy więc szczegółową analizę wad technicznych. Firma dokonała rekonesansu wieży. Po tej kontroli okazało się, że stan techniczny zagraża bezpieczeństwu odwiedzających obiekt turystów. W tej sytuacji byłem zmuszony podjąć decyzję, aby zamknąć wieżę dla odwiedzających. Otrzymaliśmy również od ekspertów kosztorys remontu. Okazało się, że opiewa na około 240 tys. złotych. Ta kwota jest dla nas problemowa, bo skąd naraz wziąć tak duże pieniądze w budżecie gminy?
A jakie oprócz ruchomych stopni i poręczy znaleziono usterki? Najpoważniejsza dotyczy konstrukcji. Ale dlaczego wcześniej te wady, które postępowały w czasie, nie były zauważone podczas kontroli? Bo jak się okazuje, najprawdopodobniej takich wcześniej w ogóle nie było, odkąd wieża została wybudowana. - Gdy przejąłem funkcje wójta, to wieża była już w złym stanie. Jak się domyślam, wynikało to z zaniedbań moich poprzedników. Gdyby przeglądy techniczne były przeprowadzane co roku, nie doszłoby do takiej sytuacji, jak dzisiaj - dodaje wójt Andrzej Łuczak. - Usterki powinny by usuwane na bieżąco. Jakby tak robiono, nie byłoby wówczas potrzeby wyłożenia naraz tak dużych pieniędzy na remont obiektu.
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Przeworno radni zażądali informacji, kto jest winny temu, iż wieża została zamknięta i że jej remont będzie kosztował aż 240 tys. zł, czyli blisko 50% wartości tej inwestycji. Budowa tego obiektu kosztowała około 560 tys. złotych. - Ciężko dzisiaj znaleźć wolną jednorazowo kwotę, aby pokryć nawarstwiający się latami remont wieży - mówi dalej wójt Łuczak. - Dlatego zadanie to zaplanowaliśmy podzielić na etapy.
W pierwszej kolejności będzie wykonany remont konstrukcji. Następnie będzie wykonany remont schodów itd. - natomiast samą konserwację obiektu możemy odłożyć w czasie - kończy wójt Andrzej Łuczak.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Marian
RE: Kto jest temu winny?
Poo powiedziała :
Beny powiedziała :
Jako mieszkaniec Przeworno czesto odwiedzałem Gromink, podczas ostatniej rozmowy z sąsiadem stwierdziłem że Andrzej nie nadaje się na wójta , pomimo to na niego głosowałem. Teraz żałuje jak patrze na wyprzedawanie wszystkiego co zostało w gminie - mieszkania za grosze dla rodziny, działki dla kolegów, brak jakiego kolwiek kontaktu z miezkańcami Przeworna. Tragedia......!!!!! Brak podstawowej wiedzy na to stanowisko.. Żal mamy do niego.
Trzeba zrobić referendum
Kowal zawinił, a cygana powiesili. Dlaczego wcześniej nie robiono przeglądów wieży? Koszty naprawy powinien teraz ponieść ten kto do tego stanu doprowadził. Do sądu podać niech płaci, bo inaczej wyjdzie, że zero odpowiedzialnoś ci w tym kraju.

0
Gravatar
Poo
RE: Kto jest temu winny?
Beny powiedziała :
Jako mieszkaniec Przeworno czesto odwiedzałem Gromink, podczas ostatniej rozmowy z sąsiadem stwierdziłem że Andrzej nie nadaje się na wójta , pomimo to na niego głosowałem. Teraz żałuje jak patrze na wyprzedawanie wszystkiego co zostało w gminie - mieszkania za grosze dla rodziny, działki dla kolegów, brak jakiego kolwiek kontaktu z miezkańcami Przeworna. Tragedia......!!!!! Brak podstawowej wiedzy na to stanowisko.. Żal mamy do niego.
Trzeba zrobić referendum

0
Gravatar
Opłata postojowa
Kto jest temu winny
Ha ha ha
0
Gravatar
Renatka
Kto jest winien
Jak gmina szuka pieniędzy, to może wójt i radni zajęliby się nadmiernym zatrudnieniem w urzędzie i przylegających jednostkach. Może jakieś redukcje?
0
Gravatar
spajker.
RE: Kto jest temu winny?
Spajker . powiedziała :
nikt powiedziała :
Jeśli wieża parawidokowa na Gromniku jest wizytówką gminy Przeworno to nie mam pytań o resztę :) Choć prawdę mówiąc do tej pory myślałem, ze wizytówką tej doświadczanej co 4 lata przez los gminy jest zalew wodny bez wody. Cóż, wybór wizytówek faktycznie jest tam spory ....
Jesteś tak tępy że nie wiesz po co został wybudowany ten zbiornik ....! MasakraJak w tytule " NIKT "
to nie mój wpis. z tego co wiem to zbiorniki buduje się po to aby były puste a wieże widokowe buduje się po to aby widoku nie było. drewno kradnie się z lasu aby z niego święty ołtarz zrobić wizytówek tam w przeworie nie trzeba. tam można tylko nekrologi dla resztek ludności i dla resztek finansów gminy drukować. jeżeli wójtem jest człowiek bez wyższego wykstzałcenia, nie wiadomo czy ma średnie to sobie ze sprawami przeworna nie poradzi. to są kwalifikacje do sejmu a nie do tego aby coś zrobić. niedawno wójt przeworna osobiście sprawdzał stan wiey widokowej bez widoku. dzisiaj czytam na necie że kim dzong un spojarzał na góry, wykrzywił się i kazał wszystko wyburzyć. do korei jeździć nie trzeba, jest na miejscu. los korei jest taki jak los przeworna, jak umrze kim ir sen, to wchodzi kim dzong il, jak ten umrze to wchodzi kim dzong un. w przewornie podobnie. mądrość nie wchodzi tam nigdy.

0
Gravatar
Spajker .
Kto jest temu winny?
nikt powiedziała :
Jeśli wieża parawidokowa na Gromniku jest wizytówką gminy Przeworno to nie mam pytań o resztę :) Choć prawdę mówiąc do tej pory myślałem, ze wizytówką tej doświadczanej co 4 lata przez los gminy jest zalew wodny bez wody. Cóż, wybór wizytówek faktycznie jest tam spory ....
Jesteś tak tępy że nie wiesz po co został wybudowany ten zbiornik ....! MasakraJak w tytule " NIKT "

0
Gravatar
Beny
Wieża
Jako mieszkaniec Przeworno czesto odwiedzałem Gromink, podczas ostatniej rozmowy z sąsiadem stwierdziłem że Andrzej nie nadaje się na wójta , pomimo to na niego głosowałem. Teraz żałuje jak patrze na wyprzedawanie wszystkiego co zostało w gminie - mieszkania za grosze dla rodziny, działki dla kolegów, brak jakiego kolwiek kontaktu z miezkańcami Przeworna. Tragedia......!!!!! Brak podstawowej wiedzy na to stanowisko.. Żal mamy do niego.
0
Gravatar
spajker.
RE: Kto jest temu winny?
Wiosło&Wiosło powiedziała :
spajker. powiedziała :
ci eksperci techniczni powinni dopisać czy zniszczenia są robotą turystów. nie jest to wieża eiffla i turystów mało, remont 240 000 to wychodzi 1 000 złotych wartości zniszczeń na 1 turystę.można jeszcze zatrudnić kilku ochroniarzy. to że urzędnicy są durni to jasne. jeszcze jaśniejsze jest to że jak przyjedzie młodzież to na 1go turystę 1go ochroniarza potrzeba.
Tak nie może być , nie życzę sobie takich wpisów . Od ochroniarzy wara kmiocie .
kmiocie? ja ci właśnie pracę załatwiam bo każda ławka bez ochroniarza pada łupem wamdali.swoim wpisem potwierdziłeś że do pracy w ochronie najsłabszy sort ludzi idzie. kultury zero umiejętności rozumienia zero.

0
Gravatar
nikt
RE: Kto jest temu winny?
Jeśli wieża parawidokowa na Gromniku jest wizytówką gminy Przeworno to nie mam pytań o resztę :) Choć prawdę mówiąc do tej pory myślałem, ze wizytówką tej doświadczanej co 4 lata przez los gminy jest zalew wodny bez wody. Cóż, wybór wizytówek faktycznie jest tam spory ....
0
Gravatar
Wiosło&Wiosło
RE: Kto jest temu winny?
spajker. powiedziała :
ci eksperci techniczni powinni dopisać czy zniszczenia są robotą turystów. nie jest to wieża eiffla i turystów mało, remont 240 000 to wychodzi 1 000 złotych wartości zniszczeń na 1 turystę.można jeszcze zatrudnić kilku ochroniarzy. to że urzędnicy są durni to jasne. jeszcze jaśniejsze jest to że jak przyjedzie młodzież to na 1go turystę 1go ochroniarza potrzeba.
Tak nie może być , nie życzę sobie takich wpisów . Od ochroniarzy wara kmiocie .

0

Przeczytaj także