Radni podczas obrad komisji w Przewornie zaproponowali nowe stawki bonifikat za wykup najmowanych lokali socjalnych. Dyskutowano też nad zawieszeniem funduszu sołeckiego na 2021 rok. Z jakim skutkiem?
W piątek, 28 lutego, w sali obrad Urzędu Gminy Przeworno odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych miejscowej rady gminy. Zebranie otworzył przewodniczący komisji budżetu Tomasz Błażejewski.
Jednym z ciekawszych projektów było udzielenie bonifikat na bezprzetargowy zakup lokali będących w majątku gminy. Wójt gminy Andrzej Łuczak poinformował, że będzie to 20% przy najmie lokalu mieszkalnego do 5 lat, 40% przy najmie do 10 lat, 60% przy najmie do 15 lat i 80% przy najmie powyżej 20 lat. - To są państwa (radnych - red.) propozycje - powiedział wójt.
Przewodniczący rady Kamil Kamiński zapytał, jaka jest ilość lokali socjalnych i komunalnych w zasobie gminy. Kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Przewornie Łukasz Kunderman powiedział, że na wstępie warto zapoznać się ze stanem tych lokali. Obecnie gmina ma 22 lokale mieszkalne i 10 socjalnych. Kilka z nich jest wyłączonych z eksploatacji ze względu na zły stan - Jak już ustalimy ich statusy, to możemy rozmawiać o ewentualnych bonifikatach, cenach i stawkach - podkreślił kierownik.
Radni zaopiniowali pozytywnie ten projekt uchwały, jednak nie wnieśli go do porządku obrad najbliższej sesji. Po szczegółowym zapoznaniu się ze stanem omawianych nieruchomości podejmą odpowiednią uchwałę.

„Nic państwu nie narzucamy”
Najciekawiej było jednak w sprawach różnych, gdyż dyskutowano o funduszu sołeckim na 2021 rok. Skarbnik Zbigniew Szul stwierdził, że od niektórych sołtysów docierają sygnały, iż należy wstrzymać fundusz sołecki. - Nie wiemy jeszcze, jak ułoży się przyszłoroczny budżet, jednak będą pewne ograniczenia. Mówię o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmieniają się też zasady finansowania oświaty. Proponuję więc wyprzedzająco, na jeden rok (2021 - red) spróbować nie wydzielać funduszu sołeckiego. (…) Mimo tego i tak będziemy realizować zadania związane z remontem świetlic czy infrastrukturą drogową. (…) Będzie też nam łatwiej o wkład własny do różnych inwestycji, gdyż rada i wójt będą dysponować kwotą o 300 tys. zł wyższą w budżecie. Jeżeli uznają państwo, ze fundusz zostawiamy, to uchwała nie wchodzi pod obrady. To kwestia dyskusji - powiedział Szul.
Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.