Grupa mieszkańców z gminy Przeworno wyjechała na kongres Instytutu Pamięci Narodowej. Zorganizowany był na stadionie „PGE Narodowy” w Warszawie. Uczestnicy wysłuchali paneli dyskusyjnych i zwiedzali przygotowane wystawy. Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki.
Jesienią ub.r. odbył się w Szkole Podstawowej w Przewornie wykład dr Stanisława Bogaczewicza, naukowca z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Zorganizowany był przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Szkoły Podstawowej w Przewornie. Naukowiec z Wrocławia był pod wrażeniem atmosfery, jaka panowała podczas prelekcji i postawy uczniów oraz zaproszonych gości. To było powodem, że pomiędzy przedstawicielami IPN we Wrocławiu a bibliotekami nawiązała się doskonała współpraca. Jej owocem było zaproszenie na kongres IPN w Warszawie, który odbył się na potężnym obiekcie stolicy Polski, stadionie „PGE Narodowy”. To nie wszystko. Wrocławski IPN pokrył koszty wyjazdu. Do Warszawy z Przeworna pojechało aż 46 osób. Pobyt w stolicy rozpoczął się od udziału w panelach dyskusyjnych kongresu. Wśród przemawiających byli znani politycy, naukowcy i dziennikarze, m.in.: prof. Ryszard Bugaj, prof. Andrzej Zybertowcz, minister Piotr Naimski, dr Sławomir Cenckiewicz i Krzysztof Ziemiec (dziennikarz telewizyjny). Przedstawiane przez prelegentów historyczne informacje były bardzo interesujące. Zwłaszcza, że o niektórych nie było głośno w mediach. Przykładowo, prof. Ryszard Bugaj mówił o działaniach dyplomatycznych kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, na początku okresu transformacji ustrojowej Polski. Zabiegał u prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa o rewizję i zmianę granic zachodnich Polski. - Bogu dzięki do tego nie doszło – podkreślił polityk.
Uczestnicy kongresu zwiedzali wiele przygotowanych tematycznych wystaw. Mogli zobaczyć rekwizyty z różnych okresów historycznych Polski. Z myślą o nastolatkach powstała Strefa Nowych Technologii, wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VR. Chętni próbowali sił w łamaniu bolszewickich szyfrów („Gra Szyfrów”) i wchodzili do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia (aplikacja „Szybowcowa ’87”).
Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki. W ekspresowym tempie uczestnicy wyjazdu obejrzeli zabytki Starego Miasta Warszawy, m.in.: Zamek Królewski, Barbakan, Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza.
Na ten temat pisaliśmy w 15 (1153) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl
 

📚W sobotę, 15 kwietnia, grupa mieszkańców z gminy Przeworno wyjechała na kongres Instytutu Pamięci Narodowej. Był on...

Opublikowany przez Gminna Biblioteka Publiczna w Przewornie Niedziela, 16 kwietnia 2023

Komentarze   

spajker. Permalink4 0 spajker.
RE: Przewornianie na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej
Cytuję hłehłe:
Wycieczka emerytów na pranie mózgów.

kiedyś wozili do lichenia a dzisiaj do warszawy. 14 godzin jazdy a zabytki warszawy obejrzeli ekspresowo w 10 minut. dziwne to biuro darmowej podróży.
2023-05-02 07:34 Cytować Zgłoś administratorowi
hłehłe Permalink3 -1 hłehłe
RE: Przewornianie na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej
Wycieczka emerytów na pranie mózgów.
2023-05-01 15:11 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +2 spajker.
RE: Przewornianie na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej
Zabiegał u prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa o rewizję i zmianę granic zachodnich Polski.

gdyby mu się udało to byłby w priborn oktoberfest i bratwurstsemmel. no a tak to są pierogi ruskie i barszcz czerwony.
2023-05-01 14:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Leszek Permalink1 +2 Leszek
RE: Przewornianie na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej
Czy o "Zbawcy Narodu" też była prelekcja?
2023-05-01 14:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.