Grupa z gminy Przeworno na pamiątkowym zdjęciu przy stadionie PGE Narodowy
Grupa mieszkańców z gminy Przeworno wyjechała na kongres Instytutu Pamięci Narodowej. Zorganizowany był na stadionie „PGE Narodowy” w Warszawie. Uczestnicy wysłuchali paneli dyskusyjnych i zwiedzali przygotowane wystawy. Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki.
Jesienią ub.r. odbył się w Szkole Podstawowej w Przewornie wykład dr Stanisława Bogaczewicza, naukowca z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Zorganizowany był przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Szkoły Podstawowej w Przewornie. Naukowiec z Wrocławia był pod wrażeniem atmosfery, jaka panowała podczas prelekcji i postawy uczniów oraz zaproszonych gości. To było powodem, że pomiędzy przedstawicielami IPN we Wrocławiu a bibliotekami nawiązała się doskonała współpraca. Jej owocem było zaproszenie na kongres IPN w Warszawie, który odbył się na potężnym obiekcie stolicy Polski, stadionie „PGE Narodowy”. To nie wszystko. Wrocławski IPN pokrył koszty wyjazdu. Do Warszawy z Przeworna pojechało aż 46 osób. Pobyt w stolicy rozpoczął się od udziału w panelach dyskusyjnych kongresu. Wśród przemawiających byli znani politycy, naukowcy i dziennikarze, m.in.: prof. Ryszard Bugaj, prof. Andrzej Zybertowcz, minister Piotr Naimski, dr Sławomir Cenckiewicz i Krzysztof Ziemiec (dziennikarz telewizyjny). Przedstawiane przez prelegentów historyczne informacje były bardzo interesujące. Zwłaszcza, że o niektórych nie było głośno w mediach. Przykładowo, prof. Ryszard Bugaj mówił o działaniach dyplomatycznych kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, na początku okresu transformacji ustrojowej Polski. Zabiegał u prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa o rewizję i zmianę granic zachodnich Polski. - Bogu dzięki do tego nie doszło – podkreślił polityk.
Uczestnicy kongresu zwiedzali wiele przygotowanych tematycznych wystaw. Mogli zobaczyć rekwizyty z różnych okresów historycznych Polski. Z myślą o nastolatkach powstała Strefa Nowych Technologii, wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VR. Chętni próbowali sił w łamaniu bolszewickich szyfrów („Gra Szyfrów”) i wchodzili do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia (aplikacja „Szybowcowa ’87”).
Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie warszawskiej Starówki. W ekspresowym tempie uczestnicy wyjazdu obejrzeli zabytki Starego Miasta Warszawy, m.in.: Zamek Królewski, Barbakan, Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza.
Na ten temat pisaliśmy w 15 (1153) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl
 

?W sobotę, 15 kwietnia, grupa mieszkańców z gminy Przeworno wyjechała na kongres Instytutu Pamięci Narodowej. Był on...

Opublikowany przez Gminna Biblioteka Publiczna w Przewornie Niedziela, 16 kwietnia 2023

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Przewornianie na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej
hłehłe powiedziała :
Wycieczka emerytów na pranie mózgów.
kiedyś wozili do lichenia a dzisiaj do warszawy. 14 godzin jazdy a zabytki warszawy obejrzeli ekspresowo w 10 minut. dziwne to biuro darmowej podróży.

0
Gravatar
hłehłe
RE: Przewornianie na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej
Wycieczka emerytów na pranie mózgów.
0
Gravatar
spajker.
RE: Przewornianie na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej
Zabiegał u prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa o rewizję i zmianę granic zachodnich Polski.gdyby mu się udało to byłby w priborn oktoberfest i bratwurstsemmel . no a tak to są pierogi ruskie i barszcz czerwony.
0
Gravatar
Leszek
RE: Przewornianie na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej
Czy o "Zbawcy Narodu" też była prelekcja?
0

Przeczytaj także