W Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Piastowskiego "Myśląc Polska", współorganizowane z wrocławskim oddziałem Instytutem Pamięci Narodowej. Dr Łukasz Sołtysik wygłosił prelekcję zatytułowaną „Ocalić od zapomnienia i przekazać przyszłości. Wokół idei Encyklopedii Solidarności.”
Wprowadzenie do spotkania wygłosił ks. dr hab. Tomasz Błaszyk, założyciel klubu i inicjator wydarzenia. – Chciałbym i mój ślad na drogach ocalić od zapomnienia – zaczął ksiądz Błaszyk, cytując Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wskazując, że w tym krótkim wersie zawarte jest uniwersalne ludzkie pragnienie: by to, co ważne, nie zniknęło w czasie. Jak dodał, również poeta ten – niepokorny i niezależny – był zagrożeniem dla systemu PRL, bo jego słowa ubierały prawdę w poezję, a to czyniło je niebezpiecznymi.
Kapłan przywołał też refleksję św. Jana Pawła II, zawartą w książce „Pamięć i tożsamość”, gdzie papież rozmawia z ks. Józefem Tischnerem i Krzysztofem Michalskim o filozofii Paula Ricoeura. – To właśnie Ricoeur zauważa, że pamięć tworzy tożsamość ludzką, zarówno indywidualną, jak i zbiorową – podkreślił ks. Błaszyk.
– Narody, które pielęgnują pamięć o swojej historii, są silniejsze duchowo i moralnie – mówił dalej, powołując się na papieża. – Pamięć nie jest biernym wspominaniem, ale aktywnym procesem, który kształtuje nasze myślenie, postawy i działania.
W kolejnych fragmentach swojego wystąpienia ksiądz przypomniał myśl Ricoeura: czas staje się ludzki dopiero wtedy, gdy zostaje opowiedziany. – Człowiek nie tylko działa, ale i opowiada o swoim działaniu – mówił. – Pamięć wytwarza samoświadomość, a ta nie jest statyczna. Jest dynamiczna i tworzona w niekończącym się procesie historycznym.
Od refleksji filozoficznej duchowny przeszedł do konkretu – działalności opozycji antykomunistycznej i jej nieocenionego wkładu w odzyskanie suwerenności państwowej przez Polskę. – Często mają poczucie wypełnienia patriotycznego obowiązku naprawy Rzeczypospolitej – zaznaczył. – By nie zatrzeć pamięci o tej historii, potrzebna jest rekonstrukcja wydarzeń i przypomnienie środowiska opozycyjnego.
W tym kontekście wyjątkową rolę odgrywa Instytut Pamięci Narodowej. – IPN wydaje liczne publikacje z zakresu najnowszej historii Polski, a jedną z najważniejszych inicjatyw jest Encyklopedia Solidarności – podkreślił ks. Błaszyk. – Pomysł tej unikatowej pracy narodził się w Katowicach, a od 2008 roku współtworzony jest przez IPN, który doprowadził do wydania drukowanej wersji dzieła. Do tej pory ukazało się pięć tomów.
Cały artykuł zamieściliśmy w 24 (1261) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij