ZNAJDŹ NA STRONIE

Najlepsze rajdowe załogi z Polski już w ten weekend (22-23 kwietnia) zainaugurują tegoroczną odsłonę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Pierwszą okazją do walki o punkty będzie 51. Rajd Świdnicki, impreza obecna w kalendarzu mistrzostw Polski od 45 lat. Jakie rajdówki będzie można zobaczyć? Gdzie zawodnicy będą się ścigać? Oto najważniejsze informacje.

  • Mocna obsada - blisko 90 załóg– najlepsi kierowcy z Polski i zagraniczni goście
  • Zróżnicowana stawka rajdówek – od najnowszych konstrukcji za ponad milion złotych po samochody sprzed kilkudziesięciu lat
  • 51. Rajd Świdnicki to 1. runda mistrzostw Polski (RSMP) pierwszy rajd w kalendarzu Motul HRSMP (mistrzostwa historyczne)
  • Dwa dni rywalizacji– 22-23 kwietnia
  • 13 odcinków specjalnychw okolicach Świdnicy
  • Serwis na terenie OSiR w Świdnicy
  • Spotkanie z zawodnikami – w piątek, 21 kwietnia o 19:00

51. Rajd Świdnicki – co to za impreza?

Zawody zorganizowane przez Automobilklub Sudecki to pierwsza runda krajowego czempionatu (RSMP). Na trasie rajdu zmierzą się również zawodnicy zgłoszeni w ramach Motul Historycznych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli serii dla załóg w rajdówkach sprzed kilkudziesięciu lat. Kierowcy i piloci będą walczyć o jak najlepsze czasy przejazdu na trzynastu odcinkach specjalnych. Jedenaście z nich wytyczono na asfaltowych drogach wokół Świdnicy, a dwa zostaną rozegrane w centrum miasta. W rajdach samochodowych zawodnicy rywalizują wyłącznie na odcinkach specjalnych, czyli wyłączonych z ruchu i profesjonalnie zabezpieczonych trasach. Między odcinkami rajdówki poruszają się w normalnym ruchu ulicznym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami.

51. Rajd Świdnicki – kto wystartuje? Zobacz rajdówki za milion złotych!

Do rajdu zgłosiło się 86 załóg. 39 z nich pojedzie samochodami z napędem na cztery koła. W tym gronie jest 12 duetów dysponujących konstrukcjami klasy Rally2 i R5. To najszybsze i najbardziej zaawansowane samochody, jakimi można się ścigać w Polsce. Mają ponad 300 KM mocy, stały napęd na cztery koła, zawieszenie o imponującym skoku oraz sekwencyjną skrzynię biegów. Jeden egzemplarz rajdówki Rally2 kosztuje ponad milion złotych!

W ramach inauguracyjnej rundy RSMP powalczy 65 załóg, z czego 46 może zdobywać punkty do klasyfikacji krajowego czempionatu. Z kolei start w historycznym czempionacie zaanonsowało 21 załóg w rajdówkach sprzed lat.

Faworytami 51. Rajdu Świdnickiego są Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Grzyb wielokrotnie stawał na podium tej imprezy, w tym cztery razy na najwyższym stopniu. W tym roku wrocławianin powalczy o swój piąty triumf w Rajdzie Świdnickim, czym może wyrównać rekord niezapomnianych mistrzów – Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga. Zadanie Grzybowi może nieco ułatwić nieobecność Kacpra Wróblewskiego i Toma Kristenssona. Wróblewski, który w duecie z Jakubem Wróblem wygrał dwie poprzednie edycje Rajdu Świdnickiego, nie zgłosił się do inauguracyjnej rundy RSMP. Z kolei Szwed – ubiegłoroczny mistrz Polski – wraz ze swoim pilotem Andreasem Johanssonem zdecydował się na rywalizację w mistrzostwach Europy.

Samochodami najwyższej klasy dysponować będą także inni kierowcy, którzy mają na swoim koncie podium wywalczone na oesach wokół Świdnicy, czyli Maciej Lubiak (pilot: Grzegorz Dachowski, Skoda Fabia Rally2 evo) oraz Sylwester Płachytka (pilot: Jakub Gerber, Skoda Fabia Rally2 evo). Najpopularniejszą konstrukcją w klasie R5/Rally2 jest Skoda Fabia, którą wystartuje sześć załóg. Dwie pojadą Citroenami C3 Rally 2 (Tochowicz/Białowąs oraz Kotarba/Kotarba), a na trasie kibice zobaczą jeszcze takie samochody, jak Hyundai i20 R5 (Szeja/Szeja), Volkswagen Polo GTI R5 (Poloński/Sitek), Ford Fiesta Rally2 (Kołtun/Pleskot) i Citroen DS3 R5 (Marek Temple).

W Świdnicy pojawią się także Martins Sesks i Renars Francis, znani ze startów w mistrzostwach Europy. 23-letni Łotysz skorzysta ze Skody Fabii Rally2 Kit, czyli rajdówki z napędem 4x4, wyposażonej w zestaw przeróbek, które upodabniają czeski samochód do konstrukcji Rally2.

51. Rajd Świdnicki – zróżnicowane rajdówki na liście zgłoszeń

W inauguracyjnej rundzie krajowego czempionatu wystartują nie tylko zawodnicy w tych najszybszych rajdówkach. Zacięta walka będzie się toczyć także w poszczególnych kategoriach. Ciekawie zapowiada się rywalizacja o zwycięstwo w klasie 3 (Rally3), do której dołączyli nowi zawodnicy. W poprzednim sezonie w tej kategorii regularnie rywalizowały dwie załogi, a w Rajdzie Świdnickim o zwycięstwo powalczy już sześć duetów. Każdy z nich dysponuje identycznym samochodem – Fordem Fiestą Rally3, co zwiastuje wyrównany pojedynek o zwycięstwo w klasie. Skonstruowana i budowana w krakowskim oddziale M-Sportu Fiesta Rally3 jest obecnie jest jedynym dostępnym obecnie samochodem tej kategorii. Do takiej rajdówki przesiada się m.in. 23-letni Piotr Parys, który utworzy załogę z doświadczonym Damianem Sytym.

36 z 65 załóg zgłoszonych do rundy RSMP to duety w samochodach z napędem na jedną – przednią lub tylną oś. Zabrakło wśród nich urzędujących mistrzów Polski w klasie 2WD, czyli Adama Sroki i Patryka Kielara, których starty zatrzymały problemy budżetowe. Na szybkich oesach wokół Świdnicy zdecydowanym kandydatem do zwycięstwa w „ośce” jest Jacek Sobczak. Kierowca, pilotowany przez Mateusza Pawłowskiego, dysponuje niezwykle mocnym Porsche 911 GT3, a swoje tempo potwierdził już rok temu wygrywając Rajd Świdnicki w klasie 2WD. O miejsca na podium powalczą także inni czołowi zawodnicy krajowej „ośki”: Gracjan Predko i Michał Jurgała (Peugeot 208 Rally4), Grzegorz Bonder i Kamil Heller (Renault Clio Rally4), Błażej Gazda z Maciejem Mikuliszynem (Peugeot 208 Rally4) oraz Marek Nowak i Adrian Sadowski (Opel Corsa Rally4). Z wspomnianymi kierowcami zmierzy się również 23-letni Filip Pindel (pilot: Krzysztof Pietruszka, Peugeot 208 Rally4), który w poprzednim sezonie rywalizował w rundach mistrzostw Czech.

W gronie 21 załóg zgłoszonych w ramach mistrzostw historycznych jest aż dziewięć duetów w samochodach z napędem na wszystkie koła. Fordem Sierrą RS Cosworth wzorowanym na rajdówce Mariana Bublewicza pojadą Marek Suder i Marcin Kowalik – urzędującym mistrzowie Polski w rajdach historycznych. Start w Świdnicy zaanonsował także Robert Luty (pilot: Marcin Celiński, Subaru Legacy 4WD), który trzy razy sięgał po tytuł w klasyfikacji generalnej HRSMP.

[PDF] Lista zgłoszeń do 51. Rajdu Świdnickiego – 1. rundy RSMP 2023
[PDF] Lista zgłoszeń do 51. Rajdu Świdnickiego – mistrzostwa historyczne

51. Rajd Świdnicki – spotkanie z zawodnikami i puchar od mistrza Europy

Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów kibice będą mieli okazję do rozmowy z zawodnikami, którzy wezmą udział w 51. Rajdzie Świdnickim. Spotkanie z czołowymi kierowcami i pilotami odbędzie się w piątek, 21 kwietnia o godzinie 19 w Centrum TMT Moto Group w Świdnicy. Na miejscu będzie można również z bliska zobaczyć rajdowe samochody, które już w sobotę ruszą na odcinki specjalne

Z kolei na najlepszego debiutanta w 51. Rajdzie Świdnickim czeka wyjątkowe wyróżnienie i nagroda – specjalny puchar ufundowany przez Kajetana Kajetanowicza, czterokrotnego mistrza Polski, trzykrotnego mistrza Europy i czołowego kierowcy kategorii WRC2 w mistrzostwach świata. Kajetanowicza z Rajdem Świdnickim łączą fantastyczne wspomnienia. To właśnie w tych zawodach ustronianin odniósł swój pierwszy w karierze triumf w rundzie RSMP (2007). Trzy kolejne zwycięstwa wywalczył w latach 2009, 2012 i 2013.

51. Rajd Świdnicki – co, gdzie i kiedy można zobaczyć?

[ZIP] Mapy 51. Rajdu Świdnickiego
[PDF] Informator 51. Rajdu Świdnickiego

Sobota, 22 kwietnia:

Od 9:00 do 12:00:rajdówki w akcji podczas odcinka testowego
Gdzie:na trasie ze Świdnicy do Złotego Lasu [LINK: mapa]

Od 14:30: uroczyste otwarcie rajdu i przedrajdową konferencję
Gdzie: hala sztucznego lodowiska, OSiR w Świdnicy, ul. Śląska 35

Od 16:00i 19:00:ściganie na odcinku Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego (3,1 km)
Gdzie:w centrum Świdnicy [LINK: mapa]

Od 16:20:ściganie na odcinku Świdnica – Dziećmorowice - Puchar Dziećmorowic, (12,4 km)
Gdzie:w miejscowościach Świdnica, Modliszów, Złoty Las, Dziećmorowice [LINK: mapa]

Od 17:00:ściganie na odcinku Walim – Rościszów (8,85 km)
Gdzie:w miejscowościach Walim i Rościszów [LINK: mapa]

Od 18:27:zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie:w parku serwisowym na terenie OSiR w Świdnicy

Niedziela, 23 kwietnia

Od 8:18, 11:46 i 15:14:ściganie na odcinku Ludwikowice – Kamionki (14,1 km)
Gdzie:w miejscowościach Ludwikowice Kłodzkie, Sokolec, Jugów i Kamionki [LINK: mapa]

Od 9:02, 12:30 i 15:58:ściganie na odcinku Rościszów – Walim (8,45 km)
Gdzie:w miejscowościach Rościszów i Walim [LINK: mapa]

Od 9:36, 13:04 i 16:32:ściganie na odcinku Dziećmorowice – Świdnica (12,5 km)
Gdzie:w miejscowościach Dziećmorowice, Złoty Las, Modliszów i Świdnica [LINK: mapa]

Od 18:30:zawodników podczas uroczystego zakończenia rajdu i rozdania pucharów
Gdzie:hala sztucznego lodowiska, OSiR w Świdnicy, ul. Śląska 35

51. Rajd Świdnicki – jak kibicować bezpiecznie?

Rajdy samochodowe to sport widowiskowy, emocjonujący, ale także niebezpieczny. Dla waszego bezpieczeństwa ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i podstawowych zasad kibicowania.

1. Nie wchodź na trasę rajdu, nie przechodź ani nie przebiegaj przez drogę.
2. Podporządkuj się wszystkim poleceniom i instrukcjom służb porządkowych.
3. Pod żadnym pozorem nie stawaj w miejscach szczególnie niebezpiecznych – na zewnętrznych zakrętów, za hopami, na końcu prostych i zbyt blisko drogi.
4. Przy trasie rajdu nie pozostawiaj dzieci i zwierząt bez opieki.
5. Nie rzucaj żadnych przedmiotów na drogę.
6. Nie śmieć.
7. Szanuj cudzą własność – nie stawaj na polach uprawnych, trawnikach i innych, które można zniszczyć.
8. Nie blokuj dojazdów do trasy rajdu, w szczególności dróg ewakuacyjnych.
9. Poinformuj służby porządkowe, jeśli widzisz zagrożenie lub niebezpieczne zachowanie.
10. Kibicuj na stojąco i w miejscach umożliwiających ucieczkę, by w razie zagrożenia szybko przemieścić się w bezpieczne miejsce.

51. Rajd Świdnicki – wyniki, zdjęcia, wideo

Podczas rajdu kibice mogą śledzić wyniki korzystając ze strony wyniki.pzm.pl. Więcej informacji o mistrzostwach Polski i 51. Rajdzie Świdnickim:




Informacje o przebiegu rywalizacji, w tym zdjęcia i materiały wideo kibice znajdą na profilach w mediach społecznościowych:





======================================================================

RSMP – informacje o cyklu

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Ich uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.

Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2023 zaplanowano siedem rajdów. Pięć rund to rajdy asfaltowe, a dwa to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.

Kalendarz RSMP 2023:

1. runda:51. Rajd Świdnicki
Data: 21-23 kwietnia
Baza: Świdnica
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Sudecki

2. runda:ORLEN 79. Rajd Polski(runda FIA ERC)
Data: 19-21 maja
Baza: Mikołajki
Nawierzchnia: szuter
Organizator: ZG PZM

3. runda:42. Rajd Podlaski
Data: 1-3 czerwca
Baza: Białystok
Nawierzchnia: szuter
Organizator: Automobilklub Podlaski

4. runda:Valvoline Rajd Małopolski
Data: 6-8 lipca
Baza: Maków Podhalański
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Śląski

5. runda:32. Rajd Rzeszowski(runda FIA ERT)
Data: 10-12 sierpnia
Baza: Rzeszów
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Rzeszowski

6. runda:Rajd Śląska(runda FIA ERT)
Data: 8-10 września
Baza: Chorzów
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Fundacja Automobilistów

7. runda:68. Rajd Wisły
Data: 29 września – 1 października
Baza: Wisła
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Śląski

Rundy RSMP mają około 110 do 150 km odcinków specjalnych. Wyjątkiem jest Rajd Polski, będący jedocześnie rundą mistrzostw Europy. Łączna długość prób sportowych w tych zawodach to blisko 200 km.

Ten dystans najczęściej podzielony jest na 8-14 oesów. Pierwsza piętnastka załóg każdej rundy zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw. Oprócz tego zawodnicy punktują także w poszczególnych klasach. Finałowy odcinek specjalny rajdu to tzw. Power Stage, czyli oes, na którym trzy najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Mistrzami Polski zostaje załoga, która w trakcie sezonu wywalczyła najwięcej punktów.


Galeria z ubiegłorocznej edycji Rajdu Świdnickiego


 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również