Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Padewski

We Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa prezesa Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzeja Padewskiego, który przedstawił rewolucyjne zmiany w rozgrywkach amatorskich w sezonie 2024/2025. Zmiany dotyczą także ekip z powiatu strzelińskiego. Zmienia się naprawdę wiele!

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej reformuje rozgrywki amatorów tak, aby były one dostępne dla coraz szerszej grupy piłkarzy. W ostatnich latach w naszym powiecie z piłkarskiej mapy zniknęło kilka drużyn, m.in.: Olimpia Podgaj, Ślęza Księginice Wielkie, Granit Górka Sobocka, Pionier Wyszonowice czy KS Karszów. – Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad pakietem zmian, które wprowadzimy w najbliższym sezonie. Byliśmy praktycznie w każdym powiecie na Dolnym Śląsku i wspólnie z przedstawicielami klubów analizowaliśmy propozycje, które wdrożymy wraz z nowym sezonem – mówi Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Takie spotkanie z przedstawicielami ekip z powiatu strzelińskiego odbyło się w Wiązowie.

W klasie B bez trenera

Kluczową zmianą jest likwidacja przepisu o obowiązku posiadania trenera na najniższym szczeblu rozgrywkowym w Klasie B. – Powiedzmy sobie szczerze: zdecydowana większość klubów na tym poziomie rozgrywkowym nie trenuje regularnie lub robi to w kilka osób. Posiadanie licencjonowanego trenera to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w skali roku. Wolę, aby klub wydał te pieniądze na szkolenie dzieci bądź poprawę bazy niż na potrzebę posiadania trenera – tłumaczy Andrzej Padewski. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej jest pierwszym ZPN-em w Polsce, który wprowadza brak potrzeby zatrudniania trenera w najniższej klasie rozgrywkowej. Zmiany dotyczące trenerów będą dotyczyć także rozgrywek trampkarzy i juniorów organizowanych przez DZPN: wymagania dla trenerów piłkarek i piłkarzy do 19. roku życia w ligach okręgowych zostaną obniżone z licencji UEFA B do UEFA C. Innym ułatwieniem dla klubów będzie brak konieczności zgłaszania zawodników w formie papierowej. Dotychczas kluby musiały przesyłać skany dokumentów transferowych w systemie Extranet i czekać na ich weryfikację. Od sezonu 2024/25 samo zatwierdzenie transferu lub rozwiązania umowy w systemie Extranet przez klub odstępujący będzie wypełnieniem procedury. Teraz proces rejestracji zawodnika ma potrwać zaledwie kilka minut.

W niższych ligach będzie możliwość dokonania aż dziewięciu zmian w czasie meczu

Piłkarze z III i IV ligi będą sędziować

Ze względu na dużą ilość spotkań często występuje problem z obsadą sędziowską. Aby tego uniknąć, Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zdecydował, że mecze na poziomie A i B Klasy będą mogli prowadzić zawodnicy, którzy występują na poziomie III i IV Ligi. Piłkarze z tych lig otrzymają licencje sędziowskie do prowadzenia spotkań na najniższych szczeblach. DZPN chce też w ten sposób zachęcić zawodników kończących karierę do tego, aby nadal aktywnie działali w piłce, również jako piłkarscy sędziowie. Prezes Padewski poinformował także, że sezon 2024/2025 otworzy mecz o Superpuchar Dolnego Śląska. Zagrają w nim: triumfator Kolei Dolnośląskich IV Ligi, a więc najwyższej klasy rozgrywkowej prowadzonej przez DZPN, a także zwycięzca Dolnośląskiego Pucharu Polski. W przyszłym sezonie mają być także baraże o awans do klasy okręgowej, a także liga juniorów dla zespołów siedmioosobowych!

Cały artykuł zamieściliśmy w 21 (1209) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również