Ta ogromna, ważąca kilka kilogramów kolekcja medali, to dowód startów w przeróżnych biegach. Oprócz medali, Łukasz ma również kilka cennych pucharów za miejsca na podium. (STARY WIĄZÓW) Łączą ich nie tylko więzy krwi, ale i pasja, choć cele mają inne. Zaczynali jak prawdziwi amatorzy, by dziś sięgać po cele dla amatorów nieosiągalne. Wystarczyła im motywacja, biegowe buty i droga do Kowalowa. Z tej perspektywy życie smakuje zupełnie inaczej – szybciej i lepiej.

Wszystko zaczęło się wiosną 2011 roku. Wówczas to Łukasz Hrydczuk – najlepszy sportowiec wiązowskiego gimnazjum - wraz z tatą Wiesławem (który go do tego namówił), zaczęli biegać. Już wcześniej w domu Hrydczuków sport zajmował ważne miejsce. Ojciec i syn dbali o kondycję, korzystając z siłowni, którą zrobili sobie w jednym z pomieszczeń. Ale właśnie w 2011 roku nastąpił zwrot w sportowych zainteresowaniach Hrydczuków. Kolega z pracy Wieśka, Staszek Białas, zaproponował mu, by ten zaczął biegać. Propozycja była o tyle ciekawa, że Staszek, mimo pięćdziesięciu kilku lat, biegał w maratonach; i jest przykładem, że osoby w średnim wieku mogą skutecznie realizować  poważne wyzwania sportowe. Propozycja ta (rzucona już w 2007 roku, i cały czas podtrzymywana) dojrzewała w głowie Wiesława przez trzy lata, aż do wiosny 2011.
I tak w lutym, trzy lata temu, wraz z Łukaszem zaczęli biegać. Pierwszy trening to było coś strasznego. Zaledwie kilometr w jedną stronę i z powrotem. Brakowało tchu, a następnego dnia zakwasy nie pozwalały normalnie chodzić. - Pomyślałem sobie wtedy, jak ja dam radę przebiec dziesięć km, nie mówiąc już o maratonie – wspomina Wiesław Hrydczuk. Jednak wspólnie z Łukaszem kontynuowali treningi, biegając coraz dłuższe dystanse w coraz lepszym tempie. Po kilku tygodniach Wiesław doszedł do tego, że był w stanie w godzinę przebiec nierealne na początku 10 km. Dla Łukasza wspólne treningi nie były tak męczące, bo młody wiek i ogólne wysportowanie robiły swoje.
Poprawa osiąganych na treningach wyników, stała się dla Hrydczuków inspiracją do dalszego działania. W tym duecie motorem napędowym dla ojca był syn, który – rzecz oczywista -  był szybszy. - Miałem kogo gonić – mówi Wiesław. - Choć obaj popełnialiśmy wtedy wiele błędów. Nie wiedzieliśmy jak się poprawnie rozgrzać, jak porozciągać po bieganiu. Po prostu zakładaliśmy dresy i biegliśmy. Dopiero z czasem zaczęliśmy się dowiadywać, jak to robić w sposób efektywny i bezpieczny - opowiada. Z czasem Łukasz zaczął w Brzegu trenować pod okiem profesjonalnego trenera. Wiedzę tę przynosił na wspólne treningi z ojcem. Dlatego dziś biegacze ze Starego Wiązowa pamiętają o dobrej kilkunastominutowej rozgrzewce, zróżnicowanym treningu i bardzo ważnym rozciąganiu po treningu. Sportowcy zwracają uwagę również na sposób odżywiania, szczególnie przed planowanym biegiem. Tu pomysłów, zasad i przepisów jest wiele, ale jednym z popularnych jest lekki posiłek węglowodanowy, np. makaron z różnymi dodatkami, tak 2 – 3 godziny przed startem. Ważne, by nie najeść się do syta tuż przed biegiem. Po zakończeniu treningu też należy szybko zjeść coś lekkostrawnego, choćby banana, a chwilę później można zjeść większy posiłek. Trzeba pamiętać też o dobrym nawadnianiu.
Całą historię rodzinnego biegania Wiesław Hrydczuk ma zapisaną w notesie. Nie tylko gdzie biegł i kiedy, ale jakie osiągał wyniki i jak się przygotowywał
Trzy miesiące i na start
Zaledwie 10 tygodni wystarczyło, by dwójka Hrydczuków zameldowała się na starcie pierwszego swojego biegu na 10 km. Było to w Krapkowicach. - Pamiętam, że byłem bardzo podekscytowany tymi zawodami. Masa biegaczy, wspaniała atmosfera, odliczanie do startu i rywalizacja – wspomina Wiesław. - Nie byłem wcale ostatni i uzyskałem całkiem dobry czas, jak na tak krótkie przygotowania, bo 54 minuty, a Łukasz przebiegł w 42 minuty - dodaje.  
Krapkowicka impreza dodała takiego zapału, że biegacze zaczęli jeździć na wszelakie zawody rozgrywane w południowo-zachodniej Polsce. Od maja do końca 2011 roku Wiesław Hrydczuk wystartował w blisko 20 zawodach, w tym w listopadzie, w swoim pierwszym półmaratonie. Tradycją Hrydczuków jest kończenie sezonu Biegiem Sylwestrowym w Trzebnicy. Również w minionym roku spotkaliśmy tam biegaczy ze Starego Wiązowa.  
O ile dla Łukasza starty często kończą się zajęciem jakiegoś miejsca na podium, o tyle Wiesław startuje w kategorii wiekowej, w której osiągniecie sukcesów jest bardzo trudne, gdyż wielu zawodników ma kilkunastoletnią, a nawet kilkudziesięcioletnią karierę biegową. Co więc ciągnie go do biegania? - Oprócz tej niezwykłej atmosfery, motywuje to, że można pokonywać samego siebie, uzyskiwać coraz lepsze czasy, zajmować coraz wyższe miejsca. To jest jeden z czynników który przyciąga – wylicza Wiesław. - Poza tym człowiek czyje się zdrowszy, młodszy i optymistycznie nastawiony do życia.     

Sięgnął po koronę
Dla biegaczy jednym z największych wyzwań, jest udział w maratonie. Jeszcze większym jest start w maratonach, uznawanych za najbardziej prestiżowe. Na świecie takich imprez jest wiele, ale i w Polsce są biegi, które w środowisku sportowym uznawane są za najważniejsze i wchodzą w skład elitarnych biegów nazwanych Koroną Maratonów Polski. Są to maratony w: Dębnie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Aby zdobyć Koronę Maratonów Polski, należy w limicie dwóch lat przebiec wszystkie wymienione biegi. Wiesław Hrydczuk jest prawdopodobnie jedynym mieszkańcem naszego powiatu, który klejnot ten zdobył.
„Zbieranie” maratonów rozpoczął od Krakowa. Osiągnął tam wówczas czas 4:28 godziny. - Było to po roku biegania i po trzech miesiącach przygotowań, właśnie pod kątem tej imprezy – wyjaśnia biegacz. - W tamtym czasie moje najdłuższe treningi były na dystansie 20 – 25 km. I było ich tylko 3 czy 4. To za mało – podkreśla. - To nienajlepsze przygotowanie sprawiło, że ból nóg na ostatnich pięciu kilometrach był tak wielki, że niejeden zawodnik by się wycofał. Ale byłem uparty, i chciałem dobiec za wszelką cenę – opowiad
Wiesław i Łukasz, tuż po ukończeniu ostatniego biegu w 2013 roku - dziesięciokilometrowego 29 Trzebnickiego Biegu Sylwestrowegoa. Po kwietniowym krakowskim, wybór padł na jesienny Maraton Wrocławski. Większe doświadczenie sprawiło, że tu problemów zdrowotnych już nie było, ale i treningi były lepiej prowadzone i były dłuższe, z najdłuższym 34-kilometrowym. Wszystko to poskutkowało również lepszym czasem, bo Hrydczukowi udało się osiągnąć 4:15 godziny. - Wtedy też pojawił się pomysł, że może spróbować zrobić „Koronę”... A wiązało się to z koniecznością startu już za miesiąc w Maratonie Poznańskim – wspomina nasz rozmówca. - Bardziej doświadczeni koledzy odradzali mi mówiąc, że jest to zbyt mała przerwa i mogę mieć problemy kondycyjne. Problemów nie miałem, wystartowałem, i, o dziwo, zrobiłem najlepszy mój czas 3:59 godziny.
Do „Korony” brakowało Wiesławowi jeszcze tylko dwóch klejnotów - wiosennego Dębna i Warszawy. Dlatego też sumiennie przygotowywał się przez całą zimę, biegając nawet przy minus 12 stopniach. Przed Dębnem był jeszcze półmaraton w Sobótce, gdzie na górzystej trasie nasz bohater osiągnął czas 1:45 godziny. Trasę w Dębnie Wiesław przebiegł w równo 4 godziny. Zaledwie trzy tygodnie po Dębnie, biegacz ze Starego Wiązowa postanowił jeszcze bardziej zaryzykować i pobiegł w Jelczu Laskowicach w tamtejszym maratonie, osiągając czas 3:53. Jak mówi, chciał się sprawdzić. Ostatnim w koronie był Maraton Warszawski 29 września 2013 roku. Tam po raz pierwszy Wiesław pobiegł razem z synem. A tydzień wcześniej obaj Hrydczukowie wystartowali w Strzelińskiej Dziesiątce, gdzie Łukasz zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii i był drugim zawodnikiem z powiatu strzelińskiego, a Wiesław w swojej kategorii był 11. Wracając do Maratonu Warszawskiego, to Wiesławowi odnowiła się na nim dawna kontuzja, ale, mimo bólu, zrobił na nim swoją życiówkę, osiągając czas 3:53 godziny. Łukasz był oczywiście dużo lepszy od ojca i trasę ponad 42 kilometrów prze
biegł w 3:21 godziny.

Nie tylko wysiłek i kilometry
W sportowej przygodzie wiązowskich biegaczy zdarzają się też sytuacje niecodzienne. - Kiedyś biegliśmy do Kowalowa i z powrotem. Nagle obaj z tatą zobaczyliśmy na niebie układ chmur w kształcie moich inicjałów ŁH – wspomina Łukasz. Innym razem, kiedy Wiesław robił dłuższy 20-kilometrowy trening, nagle z rosnącej przy drodze kukurydzy wyskoczyło przed nim na drogę stado saren. Bardzo się wystraszył, ale na szczęście niecodzienne spotkanie skończyło się tylko na strachu i zwierzęta pognały, nie patrząc na człowieka. Obaj panowie podkreślają, że na zawodach nawiązuje się wiele znajomości, niekiedy przyjaźni. Co ważne, biegacze są wobec siebie bardzo życzliwi, często sobie pomagają.       

Wytrwale między wioskami
Hrydczukowie starają się biegać 3 - 4 razy w tygodniu. Wiele z tych treningów przeprowadzają w Brzegu, gdzie Łukasz chodzi do szkoły i trenuje w klubie Kotwica. Wiesław z kolei ma często kilkugodzinną przerwę w pracy, którą właśnie wykorzystuje na trening. Jeżeli natomiast mają okazję trenować w domu, to najczęściej można ich spotkać na trasie Stary Wiązów – Kowalów. Przygotowując się do maratonów, wydłużają trasę do Krajna, Wawrzyszowa, a nawet do Gnojnej. W najbliższym czasie Łukasz chce się skupić na biegach nieco krótszych - do 15 km, gdzie ma szanse zajmować wysokie miejsca, często na podium. Wiesław z kolei myśli o jakimś biegu dłuższym niż maraton, na przykład 50-kilometrowym ultramaratonie.   
Problemem dla większości biegaczy, co Hrydczukowie podkreślają, są nieodpowiedzialni kierowcy, którzy mijają biegnące osoby zbyt blisko. Jest to duże zagrożenie dla życia. Dlatego apelujemy do wszystkich, by nie narażać innych na utratę życia i zachować bezpieczną odległość, ale i prędkość.

***
Ponieważ Strzelin od dwóch lat ma swoją bardzo ciekawą imprezę biegową, o tej dyscyplinie i ludziach z nią związanych będziemy się starać pisać na naszych łamach częściej. Bo warto, by biegało nas coraz więcej, dla zdrowia, przyjemności, przyjaźni i medali.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Najnowsze artykuły

74-latek zawstydza nastolatków swo…

Poznajcie pana Jana Jakubowskiego, 74-letniego mistrza sprawności fizycznej ze Strzelina, który podbija TikToka. Jego gi...

21-12-2024

Strzeliński Jarmark Bożonarodzeniow…

W niedzielę, 15 grudnia, Strzeliński Rynek wypełnił świąteczny klimat. XI Strzeliński Jarmark Bożonarodzeniowy „Przedsma...

18-12-2024

Rywale wykorzystali szansę

W sobotę, 30 listopada, rozegrano kolejne mecze Dolnośląskiej Pierwszej Ligi Piłki Siatkowej Mężczyzn. Na parkiecie nie ...

17-12-2024

Sporo włamań na Facebooka

Samozapłon tekstyliów na autostradzie, kradzież przyczepy samochodowej w Górcu i niebezpieczny wyciek gazu w Strzelini...

17-12-2024

Ustalili nowe stawki podatku od nie…

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Borów radni ustalili nowe stawki podatku od nieruchomości i opłaty targowej. Wójt W...

17-12-2024

Wolna Wigilia kosztem niedziel

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. To dobra informacja dla dwóch milionów pracowników handlu. Za przyj...

17-12-2024

Rozpoczęto długo oczekiwany remont …

W Przewornie rozpoczęto długo oczekiwany remont ulicy Siemisławickiej, prowadzącej do cmentarza parafialnego. W drodze p...

16-12-2024

Tory na drodze

Samochody podskakują na drodze przy wjeździe do Strzelina od strony Wrocławia. Powód? W nawierzchni znajdują się reszt...

16-12-2024

Grali rywale

Rozegrano mecze 7. kolejki Dolnośląskiej Pierwszej Ligi Piłki Siatkowej mężczyzn. Tym razem pauzował zespół Tygrysów Str...

16-12-2024

Fałszywy policjant miał 16 lat

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali fałszywego policjanta ze Śląska. Nastolatek uczestniczył w kilku os...

16-12-2024

Stan Wojenny w Strzelinie - wspomni…

13 grudnia to data, która w polskiej historii budzi szczególne emocje. Dziś mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojenne...

13-12-2024

Szkolenie z ewakuacji w Strzeliński…

W poniedziałek, 25 listopada, w Strzelińskim Ośrodku Kultury odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu ewakuacji ze...

13-12-2024

Co zwycięstwo Donalda Trumpa oznacz…

W niedzielę, 17 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie w ramach Klubu Piastowskiego „Myśląc – Polska” oraz ...

13-12-2024

Nowe eksponaty w strzelińskim ratus…

Ekspozycja w strzelińskim ratuszu wzbogaciła się o kolejne interesujące artefakty. Marcin Suchara przekazał na wyst...

13-12-2024

Od ponad 40 lat ratuje i pomaga lud…

We wtorek, 19 listopada, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu wiązowianin, druh Jan Pąklak, został odznaczon...

13-12-2024

Dzień Pracownika Socjalnego w Strze…

21 listopada obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego – święto wszystkich osób zaangażowanych w pomoc najbardziej pot...

12-12-2024

Kiedy rachunki stają się koszmarem…

W Strzelinie, na Osiedlu Piastowskim, mieszkańcy zderzyli się z niespodziewanymi, astronomicznymi rachunkami, które wywo...

12-12-2024

Strzelińskie „złoto” sprzed 300 mil…

Wiele osób, przemierzając ziemię strzelińską, nie pamięta, albo nawet nie jest świadomych, jak cenny skarb kryje się t...

12-12-2024

Piknik Kukurydziany 2024 firmy Polt…

Już po raz drugi w stodole i na poletkach demonstracyjnych przy pałacu Konary odbył się 14 listopada Piknik Kukurydzia...

12-12-2024

Szkoła w Wawrzyszowie do likwidacji…

Wiele gorzkich słów padło ze strony rodziców pod adresem burmistrza Wiązowa i gminnych radnych. Powód? Zamiar likwidac...

12-12-2024

Sześć drużyn w lidze halowej

W niedzielę, 1 grudnia, po kilku latach przerwy, wystartowały rozgrywki Ligi Halowej Piłki Nożnej organizowane przez Str...

11-12-2024

Warsztaty adwentowe w Gminnym Ośrod…

We wtorek, 26 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie odbyły się warsztaty poświęcone tworzeniu wianków adwent...

11-12-2024

Nowy sekretarz gminy Przeworno o pl…

Rozmowa z nowym sekretarzem gminy Przeworno, Łukaszem Kundermanem. ...

11-12-2024

Tiry jeżdżą po polnej drodze

Przez Biedrzychów tiry robią sobie skrót do innych miejscowości. Odcinek o długości 1,5 kilometra jest utwardzoną drog...

11-12-2024

Grozili toporkiem, żądając pieniędz…

Sprawca przyłożył do szyi pokrzywdzonego toporek i zażądał danych do logowania w aplikacji bankowej. Funkcjonariusze Wyd...

09-12-2024

Dorośli judocy odnoszą sukcesy

Ostatnio informowaliśmy o sukcesach młodych judoków ze Strzelina. W klubie Judo Tigers trenują także dorośli, którzy z p...

09-12-2024

W Przewornie o drodze do niepodległ…

W środę, 20 listopada, w Szkole Podstawowej w Przewornie odbył się wykład dr. Piotra Gaglika zatytułowany „Refleksje...

09-12-2024

Militarny konwój przejechał przez S…

W sobotę, 7 grudnia, drogi w sołectwie Sarby stały się trasą wyjątkowego konwoju, który przyciągnął uwagę mieszkańców. K...

08-12-2024

Znaczenie wygranej Donalda Trumpa d…

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych a Polska – wykład dr Marka Stefana (Strategy & Future, Układ Sił), zorga...

06-12-2024

Strzelinianka z Mistrzostwem Jesien…

W dniach 23-24 listopada rozegrano ostatnie mecze rundy jesiennej w gr. IV klasy A. Mistrzostwo Jesieni wywalczyła Strze...

06-12-2024

Dzień życzliwości

Czy życzliwość się mnoży, gdy się ją dzieli? Czy małe społeczności to przestrzeń, gdzie łatwiej chorować? Czy muzyka...

06-12-2024

Poradnik kolejowy dla mniej doświad…

Ze stacji w Strzelinie i innych miejscowości mieszkańcy dojeżdżają pociągami do pracy, szkoły czy na uczelnię. Z roku ...

06-12-2024

Dworzec ma być lepiej pilnowany

Nasi Czytelnicy skarżą się na bałagan w toaletach i popsute zegary na strzelińskim dworcu PKP. – Na podłodze obok...

06-12-2024

Młodzicy grali w Grand Prix

W niedzielę, 17 listopada, w Sycowie odbyło się drugie Dolnośląskie Grand Prix Młodzików i Młodziczek w tenisie stołowym...

05-12-2024

Seniorzy świętowali

W piątek, 22 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kondratowicach uroczyście obchodzono Gminny Dzień Senior...

05-12-2024

Przesłuchania w innym miejscu

Nikt nie odbiera telefonu w prokuraturze przy ulicy Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. Powód? Budynek przechodzi grunt...

05-12-2024

W najnowszym wydaniu „Słowa Regionu…

W dzisiejszym, 46. numerze znajdziecie wiele interesujących artykułów, które poruszają ważne sprawy naszego re...

04-12-2024

Rozmowa z Bogusławem Szychowiakiem…

W piątek, 8 listopada, odbyło się uroczyste otwarcie filii Strzelińskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Brzegowej w Strzeli...

04-12-2024

Licealiści nadal bez punktów

W niedzielę, 24 listopada, w hali sportowej strzelińskiego liceum rozegrano mecze 3. kolejki Strzelińskiej Ligi Siatkówk...

04-12-2024

Nowi strażacy ratownicy w szeregach…

24 listopada zakończyło się podstawowe szkolenie dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. 24 druhów pom...

04-12-2024

Biblioteka w Zarzycy znów otwarta

Po rocznej przerwie filia Biblioteki Gminnej w Zarzycy ponownie otworzyła swoje drzwi dla mieszkańców. W skromnej formie...

04-12-2024

Szkolna wystawa w innym miejscu

W połowie października w podziemiach strzelińskiego ratusza odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Śladami pierwszego sz...

03-12-2024

Walczyli w Poznaniu

W dniach 15-17 listopada w Poznaniu odbyły się XX Mistrzostwa Polski w jiu jitsu w kimonach. Do rywalizacji przystąpili ...

03-12-2024

O nazistowskich domach dla kobiet w…

Czym były domy Lebensborn? Czy mieściły się również w Polsce? Czy łatwo jest oceniać historię dziś? Czy fikcja li...

03-12-2024

Rolnicy muszą jeździć objazdem

75 mieszkańców podpisało się pod petycją do gminy Wiązów w sprawie usunięcia znaku zakazu przejazdu maszyn rolniczych...

03-12-2024

Nowy rozkład jazdy na sezon 2024/20…

Więcej codziennych połączeń do Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Krakowa. Nowe połączenia w relacjach krajowych i mię...

03-12-2024

Zmiana na stanowisku wojewody dolno…

Premier Donald Tusk na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji odwołał Macieja Awiżenia z funkcji wojewody...

02-12-2024

Kolejne pieniądze dla gminnych spół…

Z czego wynika konieczność dokapitalizowania spółki Strzeliński Ratusz i na co zostanie przeznaczone aż 1,2 mln zł? 40...

02-12-2024

Niektórzy brali ich za Niemców

Zakończona niedawno wystawa „Ślady pierwszego szkolnictwa Ziemi Strzelińskiej” cieszyła się wielkim powodzeniem. Zwied...

02-12-2024

CV - przykładowe sekcje, które zaci…

W tworzeniu CV kluczowe jest nie tylko to, co wpiszesz, ale również jak to zaprezentujesz. Dobrze zorganizowane i przemy...

02-12-2024

Najczęściej czytane

W rowie z wodą znaleziono zwłoki mę…

Dziś, 26 listopada, po godz. 15 za mostem w okolicach Jagielna znaleziono martwego starszego mężczyznę. Leżał twarzą w...

26-11-2024

Kiedy usłyszą zarzuty?

W kwietniu tego roku mieszkańcy powiatu strzelińskiego żyli sprawą Grzegorza i Justyny P. Mężczyzna przez kilka lat prow...

23-11-2024

Edyta K. usłyszała zarzuty

Ponad rok trwało nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Strzelinie dochodzenie przeciwko 35-letniej mieszkance powiatu...

28-11-2024

Rowerzysta w ciężkim stanie po potr…

Do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło dziś rano na drodze wojewódzkiej nr 395 w miejscowości Borek Strzel...

22-11-2024

Awantura o wycinkę kukurydzy

Konflikt we wsi Kępino niedaleko Borowa. Kombajnista zrobił sobie skrót przez pole kukurydzy Ryszarda Sinickiego. Roln...

23-11-2024

Grozili toporkiem, żądając pieniędz…

Sprawca przyłożył do szyi pokrzywdzonego toporek i zażądał danych do logowania w aplikacji bankowej. Funkcjonariusze Wyd...

09-12-2024

Trawa, klefedron i ekstaza

Policjanci zajmujący się przestępczością narkotykową zatrzymali dilerów - kobietę i mężczyznę w wieku 43 i 33 lata. W ...

22-11-2024

Najwięcej ludzi umiera... w Wiązowi…

Na Dolnym Śląsku miastem z największą liczbą zgonów w 2023 roku na 1000 mieszkańców był... Wiązów. Jak na tym tle wypa...

26-11-2024

Rzucili mną o glebę!

Mieszkaniec Wiązowa skarży się na brutalność policji. Artur Brycki tłumaczy, że podczas kontroli na ulicy Biskupickiej...

24-11-2024

Archeolodzy odkopali szczątki niemi…

Prawie 80 lat po II wojnie światowej w Wyszonowicach odkryto mogiły niemieckich żołnierzy. Jak i kiedy zginęli? Czy zn...

28-11-2024

Nowe pokolenie i zasłużeni policjan…

W Komendzie Powiatowej Policji w Strzelinie odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której czterech nowych funkcjonariuszy...

28-11-2024

Siedziałem z łowcą skór

Maciej Majchrzyk odbywał karę za niepłacenie alimentów w strzelińskim więzieniu. Mężczyzna skarży się na fatalne warun...

27-11-2024

Poradnik kolejowy dla mniej doświad…

Ze stacji w Strzelinie i innych miejscowości mieszkańcy dojeżdżają pociągami do pracy, szkoły czy na uczelnię. Z roku ...

06-12-2024

Nowy rozkład jazdy na sezon 2024/20…

Więcej codziennych połączeń do Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Krakowa. Nowe połączenia w relacjach krajowych i mię...

03-12-2024

Współpracują dla dobra wioski

Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnowie działa od nieco ponad roku, a już może pochwalić się wieloma działaniami na rzecz l...

25-11-2024

Szkoła w Wawrzyszowie do likwidacji…

Wiele gorzkich słów padło ze strony rodziców pod adresem burmistrza Wiązowa i gminnych radnych. Powód? Zamiar likwidac...

12-12-2024

Strzelińskie „złoto” sprzed 300 mil…

Wiele osób, przemierzając ziemię strzelińską, nie pamięta, albo nawet nie jest świadomych, jak cenny skarb kryje się t...

12-12-2024

Niektórzy brali ich za Niemców

Zakończona niedawno wystawa „Ślady pierwszego szkolnictwa Ziemi Strzelińskiej” cieszyła się wielkim powodzeniem. Zwied...

02-12-2024

Stan Wojenny w Strzelinie - wspomni…

13 grudnia to data, która w polskiej historii budzi szczególne emocje. Dziś mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojenne...

13-12-2024

Nowy sekretarz gminy Przeworno o pl…

Rozmowa z nowym sekretarzem gminy Przeworno, Łukaszem Kundermanem. ...

11-12-2024

Tajemniczy zegar na spichlerzu

Ubywa mieszkańców Żeleźnika w gminie Strzelin. W latach siedemdziesiątych zameldowanych było tu 200 osób. Obecnie mies...

29-11-2024

Bezpłatne sprawdzanie oświetlenia p…

Podobnie jak w poprzednich latach, Stacja Kontroli Pojazdów przy technikum samochodowym w Strzelinie bierze czynny udzia...

23-11-2024

Dworzec ma być lepiej pilnowany

Nasi Czytelnicy skarżą się na bałagan w toaletach i popsute zegary na strzelińskim dworcu PKP. – Na podłodze obok...

06-12-2024

Tiry jeżdżą po polnej drodze

Przez Biedrzychów tiry robią sobie skrót do innych miejscowości. Odcinek o długości 1,5 kilometra jest utwardzoną drog...

11-12-2024

Zobacz zabytki z zanikłej wsi

W sobotę, 30 listopada, o godzinie 16.00 w piwnicach strzelińskiego ratusza odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy za...

25-11-2024

Kolejne pieniądze dla gminnych spół…

Z czego wynika konieczność dokapitalizowania spółki Strzeliński Ratusz i na co zostanie przeznaczone aż 1,2 mln zł? 40...

02-12-2024

O nazistowskich domach dla kobiet w…

Czym były domy Lebensborn? Czy mieściły się również w Polsce? Czy łatwo jest oceniać historię dziś? Czy fikcja li...

03-12-2024

Służą gminie, ale mają też coś dla …

Centrum Usług Komunalnych i Technicznych w Strzelinie to instytucja znana w gminie Strzelin od dekad. Pracowników tej ...

29-11-2024

Na rynek pracy patrzy z kilku stron

Iwona Engel od lat kojarzona jest z Powiatowym Urzędem Pracy, gdzie piastuje stanowisko dyrektora. Jednak ...

22-11-2024

Rolnicy muszą jeździć objazdem

75 mieszkańców podpisało się pod petycją do gminy Wiązów w sprawie usunięcia znaku zakazu przejazdu maszyn rolniczych...

03-12-2024

Taniec z ogniem na wiązowskim rynku…

Pokaz tańca z płonącymi przedmiotami, przedstawienie teatralne o cyrkowej tematyce i wyjątkowe warsztaty. To wszystko&...

27-11-2024

Bramownice wróciły na miejsce

W piątek, 15 listopada, przed wiaduktem kolejowym w Białym Kościele ponownie zamontowano bramownice. ...

26-11-2024

Strzelinianka z Mistrzostwem Jesien…

W dniach 23-24 listopada rozegrano ostatnie mecze rundy jesiennej w gr. IV klasy A. Mistrzostwo Jesieni wywalczyła Strze...

06-12-2024

W najnowszym wydaniu „Słowa Regionu…

W dzisiejszym, 46. numerze znajdziecie wiele interesujących artykułów, które poruszają ważne sprawy naszego re...

04-12-2024

Sześć drużyn w lidze halowej

W niedzielę, 1 grudnia, po kilku latach przerwy, wystartowały rozgrywki Ligi Halowej Piłki Nożnej organizowane przez Str...

11-12-2024

Strzelinianka powiększa przewagę

W dniach 16-17 listopada rozegrano mecze 14. kolejki gr. IV klasy A. Ostatni mecz przed własną publicznością w roku 2024...

29-11-2024

Nowy SOR dla zwierząt

We Wrocławiu planowana jest budowa szpitalnego oddziału ratunkowego dla zwierząt. Uniwersytet Przyrodniczy zamierza st...

22-11-2024

Derby dla Strzelina

Spotkania 13. kolejki gr. IV klasy A rozegrano w dniach 9-10 listopada. Oczy kibiców z powiatu strzelińskiego zwrócone...

22-11-2024

CV - przykładowe sekcje, które zaci…

W tworzeniu CV kluczowe jest nie tylko to, co wpiszesz, ale również jak to zaprezentujesz. Dobrze zorganizowane i przemy...

02-12-2024

Współpraca na rzecz rodzin

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie zorganizowano spotkanie służb i instytucji pomocowych, którego celem b...

27-11-2024

Lekcja oszczędzania

W środę, 6 listopada, w bibliotece w Przewornie odbyły się zajęcia dla uczniów klas ósmych, prowadzone przez Marcina Gra...

22-11-2024

Czego pragną mieszkańcy?

Gmina Wiązów przygotowuje się do podpisania umowy na montaż nowych lamp ulicznych. Wymienione zostaną oprawy i żarówki...

25-11-2024

Fałszywy policjant miał 16 lat

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali fałszywego policjanta ze Śląska. Nastolatek uczestniczył w kilku os...

16-12-2024

Zmiana na stanowisku wojewody dolno…

Premier Donald Tusk na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji odwołał Macieja Awiżenia z funkcji wojewody...

02-12-2024

Walczyli w Poznaniu

W dniach 15-17 listopada w Poznaniu odbyły się XX Mistrzostwa Polski w jiu jitsu w kimonach. Do rywalizacji przystąpili ...

03-12-2024

Nadal nie ma chętnych na gminną inw…

Gmina Wiązów podejmuje kolejne kroki, których celem jest budowa instalacji fotowoltaicznych dla czterech stacji uzdatn...

29-11-2024

Kiedy rachunki stają się koszmarem…

W dzisiejszym 45 numerze Słowa przeczytacie między innymi o oburzeniu lokatorów spółdzielni, którzy nie zgadzają się z w...

28-11-2024

Przesłuchania w innym miejscu

Nikt nie odbiera telefonu w prokuraturze przy ulicy Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. Powód? Budynek przechodzi grunt...

05-12-2024

Sukcesy singlistów

Tenisiści stołowi Granitu Strzelin w ostatnim czasie zanotowali wiele sukcesów w turniejach singlowych. ...

27-11-2024

Piknik Kukurydziany 2024

W stodole przy pałacu Konary odbył się Piknik Kukurydziany 2024, zorganizowany przez firmę Poltor z Jegłowej. W wydarzen...

24-11-2024

Ostatnie komentarze

Gravatar lucjan
4 godz.

W Polsce nie ma tradycji ubierania luterańskich choinek. Luteranie przyozdabiają swoje choinki ozdobami ze zbieranego prze ...

Gravatar spajker.
1 dzień 10 godz.

on jak każdy polak katolik świętuje jeszcze gwiazdę dawida na szczycie luterańskiej choinki no ewentualnie gwiazdę czer ...

Gravatar spajker.
1 dzień 10 godz.

wy cześ nie potraficie mózgu nawet używać a co dopiero przeszczepiać.

Gravatar cześ
1 dzień 12 godz.

Nie ma lekarza który byłby w stanie ci pomóc, jeszcze mózgu nie potrafimy przeszczepiać :D

Gravatar hgw w wawy
1 dzień 16 godz.

kolec tylko andrzejki świętuje