Pierwsze podsumowanie Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego
- Już w pierwszych dniach po ogłoszeniu naszego programu wsparcia obserwowaliśmy duże zaintertesowanie nim ze strony przedsiębiorców. Chcieliśmy aby odpowiadał konkretnym potrzebom, dlatego jego stworzenie poprzedziliśmy konsultacjami wśród zainteresowanych – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. - Dziś z każdym dniem przybywa beneficjentów naszego wsparcia, a każdy z nich to ocalone miejsca pracy – podsumowuje marszałek.
Sytuacja na dolnoślaskim rynku pracy jest trudna. Według statystyk, w porównaniu z ubiegłym rokiem, mamy dwukrotnie mniejszą ilość ofert pracy w regionie, a jednocześnie kilkukrotnie zwiększyła się ilość osób bez pracy. To efekt kryzysu gospodarczego wywołanego przez epidemię wirusa SARS-CoV-2. Odpowiedzią na tę sytuację było ogłoszenie z końcem kwietnia przez samorząd województwa Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego.
Warty w sumie miliard złotych i sfinansowany głównie ze środków unijnych system wsparcia skierowany został do dolnośląskich przedsiębiorców i od kilku tygodni można za jego pośrednictwem sięgnąć po pomoc finansową ułatwiającą przetrwanie trudnych chwil kryzysu.
Do dziś, w ramach dofinansowania do wynagrodzeń/części kosztów prowadzenia działalności, wpłynęło 10.872 wniosków na kwotę przeszło 149 milionów złotych. Ostatecznie dofinansowanie trafiło do 2857 wnioskodawców, a kwota wypłat przekroczyła 30 milionów złotych. W ramach przygotowanych pożyczek i poręczeń 178 firm złożyło wnioski na kwotę ponad 43 milionów złotych. Aktualnie trwa analiza tych wniosków, a wypłaty ruszą w ciągu najbliższego tygodnia. Dodatkowo, w ramach pośredniego wsparcia finansowego - czyli uproszczonych rozliczeń dotacji, wypłaconych zostało w trybie uproszczonym 107 firmom 35 milionów złotych. W ramach tzw. wakacji od spłat pożyczek - czyli zawieszenia na okres 6 miesięcy konieczności spłat udzielonych już wcześniej pożyczek wpłynęło 565 wniosków na kwotę przeszło 108 milionów złotych. Pozytywnie rozpatrzono 437 wnosków na kwotę 81 milionów złotych.
To jednak nie wszystko, oprócz pomocy finansowej Dolnośląski Pakiet Gospodarczy zapewnia także wsparcie doradcze dla osób szukających pracy oraz przedsiębiorstw i ich pracowników przechodzących procesy restrukturyzacyjne. Taka pomoc nabiera wciąż na zanczeniu, a wsparcie świadczą doradcy kariery z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Mowa tu o pomocy psychologicznej, szkoleniach, a także doradztwie.
- Nasi specjaliści monitorują zmieniający się rynek pracy i dostosowują oferowane wsparcie do aktualnych potrzeb. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie tak, aby dobrać odpowiednie narzędzia i spełnić konkretne oczekiwania przedsiębiorcy – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
W trudnych sprawach konsultanci posiłkują się wiedzą ekspercką. W tym celu stworzony został system angażujący m.in. Izbę Administracji Skarbowej, ZUS, Uniwersytet Ekonomiczny czy Urząd Statystyczny i inne instytucje. W razie potrzeby wymieniają się one danymi i wspierają wzajemnie w celu świadczenia skutecznej pomocy dla osób dotkniętych kryzysem.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.