Szkolą się, aby w przypadku katastrof i klęsk szybko nieść pomoc
Najpopularniejsze to kompas, busola, odbiornik GPS i niebo. Może okazać się bowiem, że nagle, w wyniku działań bojowych, szkoleniowych czy nieplanowanego odłączenia się od własnej grupy, oficer czy szeregowy, znajdzie się na obcym i zupełnie nieznanym terenie. Musi wiedzieć jak określić swoją pozycję i w którym kierunku pójść, aby dotrzeć do celu, do swojej bazy, a nie do obozu przeciwnika. Świadomość tego co wiem, ile umiem, co mogę i co powinienem w danym momencie zrobić to warunek uniknięcia paniki i zachowania komfortu psychicznego, który zawsze pozwala podejmować właściwe decyzje.
Jest to również szczególnie ważne w przypadku niesienia pomocy ofiarom katastrof lotniczych, poszukiwaniu osób zaginionych lub niesienia pomocy osobom poszkodowanym w klęskach żywiołowych. Takie właśnie szkolenie odbyli żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Działania miały nauczyć kursantów poruszania się w każdych warunkach, w każdym miejscu. Poznali więc zasady funkcjonowania busoli i kompasu, różnice w działaniu tych urządzeń. Nabywali umiejętności dobrego czytania map, właściwego zapisywania danych, oznaczania znaków szczególnych, wyznaczania azymutów i wreszcie poruszania się w terenie zgodnie z kierunkami wskazanymi przez wykorzystywane urządzenia. Teren po jakim poruszali się żołnierze był wyjątkowo trudny. Instruktorzy z Warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii wybrali wzniesienia i łąki z najtrudniejszych Karkonoskich obszarów. Zajęcia zorganizowano w ramach osiągania przez Dolnośląskich Terytorialsów zdolności taktycznych w ramach Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych. Szkolenie odbyło się w dniach od 04 do 18 grudnia.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.