Po raz pierwszy w historii dolnośląski samorząd mówi wspólnym głosem o kulturze. Województwo Dolnośląskie i stolica regionu tworzą wspólne ważne wydarzenie dla całego środowiska kultury – organizowany pod hasłem „Sztuka współpracy” Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. W programie znajdą się m.in. debaty, dyskusje oraz część artystyczna. Wydarzenie odbędzie się 25 i 26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.
Organizacja wspólnego spotkania to kamień milowy kulturalnej współpracy pomiędzy dwoma samorządami. Połączony kongres ma umożliwić wymianę doświadczeń i wiedzy, integrację, edukację oraz stać się otwartą platformą współpracy i dialogu, dzięki której będzie można dyskutować o najważniejszych wyzwaniach i szansach stojących przed kulturą. Do udziału w Kongresie Kultury zaproszone zostały wszystkie osoby zainteresowane życiem kulturalnym regionu – przedstawiciele wrocławskich i dolnośląskich samorządów, instytucji kultury, organizacje pozarządowe oraz twórcy indywidualni. Wydarzenie odbędzie się już za dwa tygodnie – w weekend 25 i 26 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Udział w nim jest bezpłatny, ale należy się zarejestrować na stronie www.sztukawspolpracy.pl.
- Kongres Kultury będzie wydarzeniem bez precedensu i z pewnością zaowocuje wspólnymi działaniami w przyszłości. Sztuka to różnorodność, mnogość inicjatyw i kierunków. Łączy nas przede wszystkim wspólny mianownik – Dolny Śląsk. Wrocław oraz cały region powinny tworzyć wspólny organizm, również w dziedzinie kultury. Przy okazji tej współpracy mamy nadzieję powrócić do wspierania projektów filmowych realizowanych na Dolnym Śląsku. Zgadzamy się bowiem, że każdy dofinansowany obraz to wizytówka naszego regionu w zarówno w Polsce, jak i na świecie – mówi Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Przedstawiciele dolnośląskich środowisk kultury współtworzą program Kongresu – wybrali 4 tematy, które pojawią się w trakcie kongresowych spotkań i debat. Podczas wydarzenia będzie miało miejsce ogłoszenie wyników wyborów do Rad Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. Ich zadaniem będą działania konsultacyjno-doradcze przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego i Prezydencie Wrocławia. Swoje kandydatury zgłosiło 60 osób. Już 17 października startują głosowania na poszczególnych kandydatów, prowadzących swoje kampanie wyborcze.
Ponadto, program jesiennego kongresu wypełniony zostanie artystycznymi wydarzeniami towarzyszącymi. Twórcy wybranych w naborze działań będą mieli do dyspozycji 10 tysięcy złotych wsparcia na ich realizację. Wydarzenia zostaną przeprowadzone we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury i Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Z 89 poprawnie złożonych projektów wybrano 10, które odbędą się w ramach tegorocznej Sztuki Współpracy.
Jednym z wydarzeń, organizowanych w ramach Kongresu, będzie „Zasmakuj w Kulturze – Festiwal Produktów Regionalnych”. Uczestnicy Kongresu, którzy przyjdą w sobotę, 26 października, od godz. 11:00 do 18:00 do wrocławskiej Czasoprzestrzeni – Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych, spróbują wielu dolnośląskich rarytasów: miodów, serów, wędlin, konfitur, pierniczków, a także będą mogli poznać rękodzieło twórców z regionu oraz wziąć udział w warsztatach i pokazach.
- „Zasmakuj w kulturze” to wydarzenie, które w pełni oddaje ducha dolnośląskich tradycji kulinarnych. O kulturę trzeba dbać, o kulturze rozmawiać, a co najważniejsze kulturę smakować. Dlatego podczas tego wydarzenia będziemy nie tylko odkrywać lokalne specjały, ale również celebrować naszą wspólną tożsamość. Chcemy, aby każdy uczestnik mógł doświadczyć, że kuchnia to nieodłączny element kultury – mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska będzie też wyjątkową okazją, by nawiązać nowe relacje czy zainspirować się nowatorskimi pomysłami i trendami. Wszystkie informacje o programie, wyborach do Rad Kultury i wydarzeniach towarzyszących znaleźć można na stronie www.sztukawspolpracy.pl
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.