W dniach 4 - 6 kwietnia na lotnisku w Van Nuys w Kaliforni odbywały się międzynarodowe zawody SAE Aero Design West. Zawody polegają na stworzeniu od podstaw samolotu do realizacji określonego zadania przy nałożonych przez regulamin zawodów restrykcjach. Poza wykonaniem misji w powietrzu, uczestnicy muszą także opracować raport techniczny i dokonać prezentacji systemu odpowiadając na pytania sędziów.
Członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego brali udział we wszystkich trzech kategoriach:
1) Klasa Micro - celem misji jest zbudowanie samolotu o jak najmniejszej rozpiętości skrzydeł zdolnego do przenoszenia wody. Dodatkowo premiowany jest start na odległości 3 metrów
2) Klasa Regular - zadaniem uczestników jest zbudowanie samolotu do transportu stali. Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczenie na użycie materiałów kompozytowych. Uczestnicy muszą wykazać się dogłębną znajomością projektowania samolotów oraz analizy aerodynamicznej
3) Klasa Advanced - celem jest zbudowanie samolotu o łącznej masie nie przekraczającej 1,6 kg (3,5 funta) zdolnego do transportu dowolnego ładunku o jak największej masie. Następnie należy dostarczyć go do wyznaczonej na lotnisku strefy zrzutu (DLZ) a w dalszej części misji podnieść go i wylądować. W klasie Advanced szczególnie punktowane jest w pełni autonomiczne podejście, gdzie przebiegiem całej misji zarządza program komputerowy, co stanowi dodatkowe wyzwanie inżynieryjne.
Na zawodach SAE Aero Design wystąpiło 66 drużyn z 8 krajów z całego świata. Po trzech dniach zaciekłych zmagań w powietrzu konstruktorom z Akademickiego Klubu Lotniczego udało wywalczyć się następujące miejsca na podium:
- 2 miejsce za raport techniczny w klasie Micro
- 3 miejsce za raport techniczny w klasie Regular
- 3 miejsce za wykonanie misji w klasie Advanced
- 3 miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Regular
Dodatkowo klasy Micro oraz Advanced zajęły 5 miejsce w klasyfikacji generalnej
Przed Akademickim Klubem Lotniczym jeszcze jedna edycja zawodów SAE. Polscy konstruktorzy ponownie będą walczyć o medale w Teksasie od 2 do 4 maja.
Zachęcamy do śledzenia sukcesów i działalności konstruktorów poprzez śledzenie Akademickiego Klubu Lotniczego w mediach społecznościowych:
Facebook:
https://www.facebook.com/AKL.PWr/?locale=pl_PL
Instagram: https://www.instagram.com/akademickiklublotniczy/
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij