W Przemkowskim Parku Krajobrazowym pracuje ciężki sprzęt budowlany. Ekolodzy nie mają jednak żadnych powodów do niepokoju. Inwestycje służą odtworzeniu starorzeczy w dolinie rzeki Szprotawa. Dzięki temu ryby, płazy i ptaki odzyskają miejsce do życia i rozrodu. Już odtworzono ponad 1,2 km starorzeczy. Projekt wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Starorzecze to fragment rzeki, który oddzielił się od jej meandrującego koryta. To naturalny proces - każdy ciek tworzy charakterystyczne zakola. Gdy odłączą się one od rzeki, to wtedy powstają starorzecza, zwane także jeziorami przyrzecznymi Te zbiorniki wodne stają się zasobnymi w pokarm stołówkami i bezpiecznymi schronieniami dla wielu gatunków zwierząt. Są także miejscami ich rozrodu.
- Przyrodnicy liczą na to, że ich projekt przyczyni się do zwiększenia liczebności populacji np. takich ryb, jak: koza, śliz, piskorz, a także drapieżnego miętusa - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Znajdą tutaj także nowe miejsca do rozmnażania się, takie płazy jak traszki grzebieniaste i kumaki nizinne.
Prace są prowadzone przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, na obszarze europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000 „Stawy Przemkowskie" i użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno". W planach w 2016 r., jest jeszcze odtworzenie zanikających starorzeczy na odcinku 800 metrów.
- Odtworzone starorzecza z wyspami będą bardzo dobrymi miejscami lęgowymi dla najrzadziej spotykanych gatunków ptaków. Już po zakończeniu pierwszego etapu prac przyrodnicy zaobserwowali tam łabędzie krzykliwe – komentuje Krzysztof Strynkowski, pełnomocnik zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Wszystkie prace, wyceniane na ponad 260 tys. złotych (w tym dotacja z WFOŚiGW we Wrocławiu około 120 tys. złotych) mają zostać zakończone do końca marca br. Istniejące w przeszłości starorzecza zostały zniszczone w okresie kiedy stacjonowały tam wojska radzieckie.
Przyrodnicy z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych zajmują się także edukacją ekologiczną. Na obszarze użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno" z terenowych zajęć edukacyjnych rocznie korzysta około dwa tysiące dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska.
Robert Borkacki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także