ZNAJDŹ NA STRONIE

- Problemy, o których mówi młodzież, nie znikają - powiedziała radna Anna Horodyska (z lewej). - Wyjeżdżamy ze Strzelina i wiemy, że można żyć na dużo lepszym poziomie - dodała radna Magdalena Krupa
Młodzieżowy Raport Powiatu Strzelińskiego pozwolił radnym powiatowym wyciągnąć wiele wniosków. Szerzej omawiane kwestie, wymagające poprawy, to przede wszystkim edukacja i transport. Wicestarosta uznał jednak, że młodzież nie ma porównania z latami 80-tymi. Jakie zmiany wprowadzono do zaproponowanego budżetu?

Obrady V sesji Rady Powiatu Strzelińskiego odbyły się w poniedziałek, 28 stycznia, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Strzelinie. Na początku prezentację Młodzieżowego Raportu Powiatu Strzelińskiego przedstawili Maciej Zawistowski i Kacper Matuszewski. Więcej na temat raportu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, natomiast rozmowę z autorami publikujemy na stronie 13.
Radni mieli okazję dowiedzieć się szczegółów o powstaniu raportu. Po zadaniu kilku pytań przeszli do dyskusji. - Problemy, o których mówi młodzież, nie znikają. Wręcz przeciwnie. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy odpływ uczniów, uważam, że plan transportowy to jest temat numer jeden. Ze wszystkich sił trzeba starać się, aby pomóc młodzieży dojechać do naszych szkół. Nasuwa mi się wniosek do kadry pedagogicznej. Widać, że młodzież nie jest zadowolona z poziomu edukacji. Jeżeli mówią, że wyższy poziom jest we Wrocławiu, to trzeba stuknąć się w piersi i zastanowić, co moglibyśmy zrobić lepiej. Młodzież mówi, że nie ma takiego programu styQpendialnego, w którym mogłaby uczestniczyć – powiedziała radna Anna Horodyska.
Według radnego Mariusza Majewskiego (w środku) warto czasem posłuchać krytycznego głosu
„Gdybyście mieli porównanie...”
Do różnych kwestii zawartych w raporcie odniósł się wicestarosta Aleksander Ziółkowski. Był zdania, że raport ma wiele zalet, ale zawiera też wiele słabych stron. Jego zdaniem, najsłabszą jest to, że zawiera jedynie postulaty. - Nie jest rzeczą trudną zdefiniowanie problemów, ale ich rozwiązanie. Moim zdaniem, w 80% są to postulaty do gmin i innych samorządów. Punkt widzenia ludzi całkiem młodych jest zupełnie inny. Gdybyście mieli porównanie swojej sytuacji z sytuacją młodzieży w latach 80-90-tych, dostrzeglibyście zdecydowaną różnicę na plus. Są oczywiście rzeczy, które się pogorszyły, jak komunikacja publiczna. Natomiast dostęp do większości rzeczy jest zdecydowanie lepszy niż był wówczas – mówił.
- Opowiadanie młodym ludziom, że w latach 80-tych było gorzej i były puste półki, to tak, jakbyście opowiadali im o prehistorii. Mamy XXI wiek. Wyjeżdżamy ze Strzelina i wiemy, że można żyć na dużo lepszym poziomie. O tym jest raport. Powinniśmy się nad nim pochylić i zobaczyć świat z innej perspektywy. Szkoda, żebyśmy rezygnowali z możliwości korzystania z potencjału tak wartościowych osób za dziesięć lat, dlatego, że nie będą mieli warunków do dobrej jakości życia. Jaką ofertę my mamy w kontrze? – pytała radna Magdalena Krupa.
Radny Mariusz Majewski stwierdził, że traktuje raport jako diagnozę. Trudno oczekiwać od twórców konkretnych rozwiązań, bez odpowiednich możliwości. Dodał, że warto czasem posłuchać krytycznego głosu, wychodzącego z zewnątrz. Radni mówili też o problemach związanych z transportem i poziomem edukacji w powiecie strzelińskim oraz programie stypendialnym.
Cały artykuł dostępny jest tutaj



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także