ZNAJDŹ NA STRONIE

Wędkarze wysłuchali, czym w ubiegłym roku zajmowało się koło PZW nr 21 w Strzelinie
Wędkarze strzelińskiego koła wysłuchali sprawozdania za ubiegły rok. Mowa była też m.in. o ochronie zbiorników przed zanieczyszczaniem i wpisowym na zawody. Co z opłatą za ekwiwalent na rzecz koła? Okazało się też, że wędkarze zrobili sobie dodatkowe źródło dochodu ze sprzedaży złowionych ryb.
W sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie odbyło się spotkanie sprawozdawcze koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 21 w Strzelinie. Poprowadził je prezes koła Stanisław Pychowski, który przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności strzelińskiego koła za 2018 r.
W ubiegłym roku koło liczyło 280 członków. Porównując z 2017 r., ubyło 13 wędkarzy. Dwukrotnie zorganizowano bezpłatne zawody o Puchar burmistrza Miasta i Gminy Strzelin. Częściowo wycięto trzcinę na stawie hodowlanym, która została później zgrabiona i spalona. Później ponownie zebrano niedopaloną trzcinę i wyniesiono poza staw, aby nie spowodowała zatoru na śluzie.
- Koszono górny i dolny staw oraz dwa razy rów opaskowy na górnym stawie. Zgodnie z umową ze Strzelińskim Centrum Sportowo-Edukacyjnym, utrzymujemy porządek na dolnym stawie. Koszono również parking od strony Gębczyc i pod dębami. Pobocza drogi dojazdowej do górnego stawu od strony Gębczyc zostały wiosną wykoszone. Przycięto krzaki, by nie uszkodziły lakieru na samochodach – mówił prezes Pychowski.
Zebrani mieli okazję do zadawania pytań
„Jesteście strażnikami tych wód”
Zwrócił uwagę, że duża część gałęzi na górnym stawie rośnie zbyt wysoko i nie ma możliwości wycięcia ich z drabiny. Uniemożliwia to wędkowanie od strony Gębczyc. W związku z tym, zarząd koła zwrócił się do Komisji Zagospodarowania Wód o sfinansowanie zakupu piły spalinowej na wysięgniku. Wycinka krzewów musi odbywać się co roku, ponieważ rosną tam głównie wierzby.W spotkaniu uczestniczyła Grażyna Makowska, członek zarządu okręgu PZW we Wrocławiu
Ponadto prezes poinformował, że z pieniędzy koła zakupiono piłę spalinową wraz z osprzętem, trzy tony pszenicy, którą karmiono ryby na stawie hodowlanym i 750 kg karpia hodowlanego, którego wpuszczono na górny staw.
- Zrobiliśmy krześlisko na górnym stawie. Przez parę dni zwożono gałęzie świerkowe, które później zostały powiązane i zatopione. Koszty transportu pokryliśmy z funduszy koła. Na wiosnę musimy kupić parę sztuk nożyc do gałęzi, którymi trzeba wyciąć odstające pędy wierzb. Planujemy powiększyć parking pod dębami, jeśli pozwolą na to pieniądze – dodał prezes.
Przedstawiono też protokół po zarybieniu górnego stawu w Białym Kościele w 2018 r.: sandacz (15 kg), kleń (75 000 sztuk), węgorz (2 kg) i karp (950 kg). W październiku ze stawu hodowlanego odłowione zostały: karp kroczek (750 kg), jaź narybek (150 kg), okoń 2-latek (50 kg), szczupak narybek (30 kg) i sandacz (4 kg). Łączna kwota zarybienia to 26 505 zł. Na dolny staw wpuszczono sandacza (10 kg) i węgorza (2 kg).Prezes koła Stanisław Pychowski (z prawej) poruszył problem kłusownictwa. Obok wiceburmistrz Mariusz Kunysz
Wiceburmistrz Mariusz Kunysz podziękował za dotychczasową pracę społeczną. - Doceniamy państwa wkład w ochronę tych zbiorników, pod kątem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jesteście w pewnym sensie strażnikami tych wód. Wiecie, co się dzieje i zgłaszacie różne zdarzenia. Podejmujemy teraz intensywne działania, związane z ochroną zbiorników w Białym Kościele przed zanieczyszczeniem ściekami. Przygotowujemy też projekt kanalizacji Gębczyc, aby całkowicie wyeliminować kwestie zanieczyszczania zbiorników – powiedział.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także