ZNAJDŹ NA STRONIE

Odbieramy telefony od pracowników z informacjami, że obawiają się o swoje miejsca pracy - stwierdziła p.o. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie Iwona Engel
Koronawirus z pewnością odbije się na rynku pracy. O możliwych scenariuszach związanych ze skutkami epidemii na terenie powiatu strzelińskiego rozmawialiśmy z p.o. dyrektora Powiatowego Urzędy Pracy w Strzelinie, Iwoną Engel.

Jak podczas epidemii zorganizowana jest praca urzędu?
- W czasie epidemii koronawirusa praca urzędu i pracowników została dostosowana do zaistniałej sytuacji. Urząd nadal czynny jest od poniedziałku do piątku w niezmienionych godzinach od 7.30 do 15.30, ale nie przyjmuje i nie obsługuje bezpośrednio żadnych klientów. W przedsionku urzędu została wystawiona skrzynka podawcza oraz niektóre druki, tj. zgłoszenie podjęcia pracy, wniosek o wydanie zaświadczenia, zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego czy informacja o nr. konta, na który należy przekazać wypłatę.

Czy w związku z tymi zmianami zastosowano rotacyjny system pracy?
- Pracownicy, którzy nie skorzystali z opieki nad dzieckiem do lat 8, pracują w systemie rotacyjnym. Zostali podzieleni na zespoły, które się wymieniają. Osoby nieobecne w urzędzie są w domu pod telefonem w gotowości do pracy. Ma to zapobiec paraliżowi urzędu i umożliwić ciągłą pracę, w przypadku gdyby któryś z pracowników zaraził się wirusem i załoga zostałaby objęta kwarantanną.

Jak wygląda więc obsługa petentów?
- Kontakt z klientami odbywa się wyłącznie drogą pocztową, internetową, telefoniczną lub za pomocą faksu. Wszystkie wizyty osób bezrobotnych w marcu zostały wstrzymane. Sytuacja taka będzie przedłużona przynajmniej do 10 kwietnia. Pracownicy kontaktują się ze wszystkimi telefonicznie, uzgadniając nowy termin spotkania w urzędzie. W tym okresie żadna osoba nie zostanie wyrejestrowana z rejestrów z powodu niestawienia się w urzędzie w wyznaczonym terminie.
Osoby, które potrzebują zarejestrować się jako osoby bezrobotne, mają do dyspozycji rejestrację internetową na platformie www.praca.gov.pl. pod warunkiem posiadania podpisu elektronicznego na EPUAP- ie. Osoby nie posiadające takiej możliwości mogą skorzystać z rejestracji papierowej poprzez wypełnienie karty rejestracyjnej (tak jak miało to miejsce w latach poprzednich) i dołączenie odpowiednich dokumentów m.in. stosownych oświadczeń, kserokopii świadectw szkolnych, świadectw pracy, zaświadczeń o wykonywaniu pracy. Karta rejestracyjna jest dostępna w przedsionku urzędu. Po jej wypełnieniu i podpisaniu dokumenty należy wrzucić do skrzynki podawczej.
Jednocześnie informuję, iż, zgodnie z informacją otrzymaną z ministerstwa zdrowia, każda, nawet nieubezpieczona, osoba będzie diagnozowana bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Reguluje to ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Dodatkowo wstrzymana została obecnie realizacja aktywnych form wsparcia zarówno dla bezrobotnych, jak i pracodawców. Nie kierujemy bezrobotnych do pracy, na staż, prace interwencyjne oraz szkolenia. Wstrzymaliśmy dalsze etapy realizacji wniosków na dotacje w celu rozpoczęcia działalności gospodarczej i refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy.
Cały wywiad przeczytasz tu lub tutaj.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także