Zmiany klimatu potęgują dotkliwość istniejących kryzysów humanitarnych, a także wyzwalają nowe fale masowych przesiedleń, niedożywienia i chorób. Prowadzą one również do rywalizacji o ograniczone zasoby, takie jak woda, zwiększając ryzyko konfliktów między społecznościami.
Konsekwencje zmian klimatu oznaczają, że na całym świecie 450 mln najmłodszych żyje na obszarach o wysokiej lub bardzo wysokiej podatności na zagrożenia związane z niedostatkami wody, podczas gdy 27 mln dzieci poniżej 5. roku życia stoi w obliczu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego powodowanego suszą.
UNICEF nieustająco wzywa przywódców do podjęcia działań w celu skutecznej ochrony dzieci przed zmianami klimatycznymi. W tym celu należy dostosować kluczowe usługi społeczne do zmieniających się warunków, odpowiednio przygotować na nie dzieci, m.in. poprzez edukację klimatyczną, szkolenia w zakresie umiejętności ekologicznych i minimalizowania zagrożenia potencjalnymi katastrofami. Konieczne jest też zwiększenie finansowania projektów klimatycznych skierowanych do dzieci i oraz wzmocnienie wysiłków zmniejszających emisję i zmierzających do przejścia na energię odnawialną.
– Za spowodowanie zmian klimatycznych najmniej odpowiedzialni są młodzi ludzie, ale to właśnie oni najdotkliwiej odczuwają ich skutki. W przeddzień Dnia Ziemi należy więc bezwzględnie podkreślić, że kryzys klimatyczny jest w swej istocie kryzysem praw dziecka – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska. – Dzieci i młodzież chcą aktywnie działać na rzecz klimatu, angażować się na rzecz ochrony środowiska, ale potrzebują do tego narzędzi i wsparcia dorosłych. Właśnie naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzi nasz projekt „Klimat dla młodych”.
Młodzi ludzie mogą i powinni angażować się w działania, które są dla nich istotne, a klimat i związana z nim przyszłość planety, dotyczą ich najmocniej. Dlatego UNICEF na całym świecie oddaje młodym głos, włącza w dyskusję na temat klimatu, edukuje i tworzy przestrzeń do bycia aktywnym. Przygotowany przez UNICEF Polska projekt edukacyjny Klimat dla młodych ma na celu kształtowanie świadomości w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia oraz inspirowanie dzieci, młodzieży, a także nauczycieli i pedagogów do podejmowania aktywności w tym obszarze. Ma on nie tylko poszerzyć wiedzę uczniów w zakresie ekologii, ochrony środowiska i klimatu, ale przede wszystkim pokazać młodemu pokoleniu, że mogą być aktywni w tym obszarze i budzić świadomość reszty społeczeństwa.
W ramach projektu eksperci opracowali zestawy materiałów edukacyjnych – scenariusze zajęć, propozycje aktywności oraz filmy. Ponieważ młodzi ludzie inspirują się przykładem, dlatego specjalnie dla nich do projektu zaproszeni zostali Młodzi Ambasadorowie Klimatyczni z Konina, którzy opowiedzieli jak można włączać się aktywnie w działania na rzecz środowiska. Ich aktywność jest możliwa także dzięki otwartości władz miasta, dla którego kwestie klimatu są ważnym elementem polityki miejskiej.
Szczegółowe informacje o projekcie Klimat dla młodych znajdują się na stronie akcji. Rejestracja trwa do 19 maja.
Jan Bratkowski
Rzecznik Prasowy
UNICEF Polska
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Klimat dla młodych – nowy projekt edukacyjny UNICEF Polska
PZGS powiedziała : polskie mięso ma zakad wjazdu w ukraine od 1991. brudne. ta pszenica miód i inne produkty rolne to przedsmak tego co stanie się s polskim rolnictwem czyli z zacofaną gospodarczo polską po wejściu ukriny do unii. ukraińcu dostali całą broń poradziecka od polski czyli około 300 czołgów i 50 smolotów czyli tyle ile ma francja czy inna anglia alno niemcy ale im ciągle mało. oni chca abramsów. oni chcą aby te kilka milionów ukraińców przebywających w polsce nie tylko zabierali prace polakom , nie tylko mieli mieszkanie służbe zdrowia i żywność za free , ale chcąc być słabą ofiarą zachowywać sie jak hegemon. amunicja w dooopę ruskim ale roszczeniowośc ukrainy widac od dawna. jeszcze orbana okrzykna liderem v4.RE: Klimat dla młodych – nowy projekt edukacyjny UNICEF Polska
spajker. powiedziała : W Afryce tak szybko się mnożą, że trudno nadążyć z pomocą. Może Sasin spec od gospodarki wyśle tam w końcu ukraińską pszenicę i kukurydzę zamiast robić na niej brudne interesy?RE: Klimat dla młodych – nowy projekt edukacyjny UNICEF Polska
Czysta Woda powiedziała : w całej afryce jest mniej samochodów niż w polsce. w polsce pani o wadze 40 kg wsiada w syva disesla o wadze 3 ton i jedzie 200 metrów po papierosy. w afryce murzyn idzie 15 km dziennie w jedna stronę aby przynieść sobie wodę. azjaci jeżdżą małymi skuterami i rikszami a europejczycy jeżdżą samochodami. afrykanie i azjaci jedzą to co jest na miejscu a europejczycy każą sobie samolotem słodkie ziemniaki z paragwaju przywieźć. azjaci i afrykanie nie maja wody pitnej a w polsce wodą pitną myje się samochody i podlewa trawniki. w afryce brakuje setek milionów ton żywności a w europie marnuje się setki milionów ton żywności.RE: Klimat dla młodych – nowy projekt edukacyjny UNICEF Polska
Ten klimatyczny dyskurs nikomu w Europie nie służy. Trzeba jechać do krajów Azji i Afryki i tam edukować klimatycznie bo sama Europa nic nie wskóra. Planeta jest jedna.