Jaka jest młodzież?
Niedawno byłem świadkiem wydarzenia, jakich w naszym powiecie jest wiele. Było to uroczyste zakończenie nauki ostatnich klas w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelinie. W programie uroczystości były m.in. występy młodzieży. Młodzież śpiewała, przedstawiała skecze i recytowała wiersze. Jedną z takich osób był chłopak, któremu zdarzyło się podczas deklamacji kilka zacięć, zapomnień i pomyłek. Schodząc ze sceny machnął ręką, kwitując zapewne niezadowolenie ze swojego występu. Jednak w tym momencie, nie otrzymał gwizdów, pohukiwań czy gestów dezaprobaty. Przeciwnie, dostał ogromne brawa, wręcz aplauz. Młodzież spontanicznie eksplodowała pozytywnymi emocjami. W tym dniu, nikt inny nie otrzymał takiego wspaniałego odzewu, jak ten chłopak. Czy w tamtej chwili można było zatem powiedzieć, że dzisiejsza młodzież ta w LO) jest zła. Nie, młodzież zdała egzamin z relacji międzyludzkich na szóstkę.
To było oczywiście jednorazowe wydarzenie i trudno wyciągnąć daleko idące wnioski na temat naszej młodzieży. Dlatego też poprosiliśmy o wypowiedź psycholog Kamilę Zając – Rączkę, z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Strzelinie, by szerzej odpowiedziała na pytanie, jaka jest ta dzisiejsza młodzież.
Jaka jest dzisiejsza młodzież?
- Czas młodzieńczy jest czasem przejściowym między dzieciństwem a dorosłością. Jak każda transformacja, wymaga od jednostki podejmowania wyborów i kroków, które finalnie tworzą nową jakość. Droga ta jest zależna od wielu czynników; osobowościowych, środowiskowych i kulturowych. Pytając o młodzież ‘dzisiejszą’, zastanawiamy się, czym różni się ten proces współcześnie od lat minionych.
W czasach, gdy rozwój cywilizacyjny postępuje coraz szybciej, gdy różnice międzypokoleniowe pomiędzy kolejnymi generacjami potęgują się, rzeczywistość zaprasza nas do pochylenia się nad tym faktem. W naturze ludzkiej jest opór przed zmianą, ten mechanizm zwykł nabierać na sile z wiekiem- stąd od pokoleń znana jest zależność, w której sposoby funkcjonowania współczesnych są niezrozumiałe, a nawet krytykowane przez część społeczeństwa, która jest już w okresie dorosłości od pewnego czasu.
Dojrzewający szukają swojej autonomii, szukają siebie, dążą do homeostazy- równowagi pomiędzy tym co ‘od nich’, a tym co narzuca im społeczeństwo i normy już utarte. Zaczynają dostrzegać swoją asertywność, swój własny punkt widzenia świata- wychodząc z bardziej uległego czasu dzieciństwa. Do tego jest to czas, gdy grupa rówieśnicza i jej przekaz staje się bardziej wartościowy, aniżeli głos rodziców, dziadków- aprobata społeczna, bycie częścią grupy- stanowi szczególną wartość dla młodych ludzi.
Na ten temat pisaliśmy w 21 (1159) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Jaka jest młodzież?
spajker. powiedziała : Czyli z tego wynika że dzisiejsza młodzież to słabi ludzieRE: Jaka jest młodzież?
dobre czasy produkują słabych ludzi. słabi ludzie produkują słabe czasy. słabe czasy produkują silnych ludzi. silni ludzie produkują dobre czasy. taka jest dzisiejsza młodziez. dopasowana do aktualnych czasów. jak zawsze.