Czy można spełnić marzenia w kilka godzin?
Jedną z form pomocy rodzinom dzieci z nepełnosprawnościami jest opieka wytchnieniowa. Przez kilka godzin dziennie opiekunowie mogą powierzyć opiekę nad dzieckiem komuś zaufanemu. Program pomocy nadzoruje, i organizuje, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie. Jedną z osób, które odwiedzają rodziny, żeby dać wytchnienie rodzicom jest pani Małgosia Traczyk, mieszkanka naszego powiatu. Co daje największą satysfakcję z opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami? To tylko jeden z wątków naszej rozmowy z panią Małgosią.
Jak dowiedziała się Pani, że można pomóc rodzicom niepełnosprawnych dzieci w formie „pomocy wytchnieniowej”?
- Jak zawsze w tego typu sytuacjach, było w tym trochę przypadku. Po 19 latach pracy na stanowisku fizjoteraputy na Warsztatach Terapii Zajęciowej we Wrocławiu podjęłam ważną decyzję w swoim życiu o zmianie miejsca zatrudnienia. W tym samym czasie moja przyjaciółka zachęciła mnie, żebym spróbowała swoich sił w Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Startował tam wtedy nowy program opieki wytchnieniowej. Postanowiłam podjąć wyzwanie. Trochę z ciekawości, a trochę z chęci pomocy rodzinom z dziećmi z niepełnosprawnością. Środowisko osób z niepełnosprawnością jest mi bowiem bardzo dobrze znane, więc specjalnie nie obawiałam się tego wyzwania.
Jak wygląda taka pomoc?
- Uogólniając, mamy dwa rodzaje pomocy rodzinom z osobami z niepełnosprawnością. Są to programy opieki wytchnieniowej i asystentury. Projekty takie trwają od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Przyznaną pulę godzin opieki nad dzieckiem można zrealizować z różną częstotliwością miesięczną w zależności od potrzeby rodziny i możliwości osoby świadczącej opiekę.
Aktualnie w Strzelinie pracuję w ramach opieki wytchnieniowej, która jest finansowana z Funduszu Solidarnościowego. Projekt ten będzie trwał do końca roku, a jednorazowa (jednego dnia – red.) pomoc rodzinie nie może trwać dłużej niż 4 godziny.
Na ten temat pisaliśmy w 26 (1164) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.