Czy uda się wam powstrzymać braci Czirnów? Zagrajcie w geoparkową grę
Daleko jeszcze? Kto nie słyszał tego pytania podczas rodzinnej wycieczki? Nie jest łatwo wyciągnąć kogoś (szczególnie młodszą część rodziny) na pieszą wycieczkę, zainteresować miejscami nie zawsze znanymi turystycznie, a dodatkowo opowiedzieć o geologii Sudetów. Mamy na to radę!

Uniwersytet Wrocławski i Instytut Nauk Geologicznych UWr. wraz z zaprzyjaźnionymi geoparkami z Polski i Czech (Geopark Przedgórze Sudeckie i Geopark Ralsko) postanowili uatrakcyjnić wyjścia w teren i to po obu stronach granicy. Od 1 lipca 2022 roku rozpoczęli realizację projektu „GECON GAME - w poszukiwaniu skarbów geoparków”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska - Polska (nr projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/21_033/0003121). Celem projektu jest rozwój transgranicznej geoturystyki jako formy turystyki zrównoważonej poprzez opracowanie i wdrożenie wspólnego innowacyjnego produktu transgranicznego w dziedzinie geoturystyki.
Produktem jest 9 tras o nazwie Geoparkowe Przygody w aplikacji „Skryté příběhy” (Ukryte Historie). Każda trasa jest jednocześnie grą terenową, w którą można zagrać całą rodziną. Dzięki aplikacji nie tylko poznajemy nowe, ciekawe miejsca, ale przenosimy w czasie do historycznych wydarzeń, więc wycieczka zamienia się w niezwykłą przygodę. Zabawa oparta jest na rywalizacji, uczestnicy mają do rozwiązanie zagadki i zadania, a trasy oparte są na prawdziwych historiach.

Gromnik i hrabina z Żelowic
Po polskiej stronie na Gromniku musimy wkraść się do otoczenia bandy rycerzy rozbójników Hansa i Optiza von Czirn i zmusić do zaprzestania zbójeckiej działalności. W Żelowicach duch hrabiny Caroliny von Mettich und Mohr nie może zaznać spoczynku, ponieważ niepokoi się o losy ukochanego kościoła. Zadaniem graczy jest pomoc w odnalezieniu spokoju. W Złotym Stoku wraz z wnukiem słynnego Wita Stwosza poszukujemy utraconego majątku rzeźbiarza.
Projekt w założeniach ma zachęcać do poznania pograniczna, więc także po czeskiej stronie znajdują się bardzo ciekawe trasy. W Nowym Mestie pod Smrkiem trzeba pomóc nowemu księdzu w nawiązaniu relacji z parafianami, w Hermanicach pomagamy studentowi geologii przygotować się do egzaminu, a w Ralsku ostatecznie pozbyć się żołnierzy radzieckich z Czechosłowacji.

Trasy w dwóch językach
Wszystkie trasy w projekcie są dwujęzyczne i mamy nadzieję, że zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie znajdą się turyści z obu krajów ciekawi poznania niezwykłych historii pogranicza.
Jeżeli po ukończeniu trasy pozostanie niedosyt, to można sięgnąć po Notatnik Turystyczny, który zawiera rozszerzone trasy i zadania. Na końcu każdej trasy znajduje się etykieta, którą, używając miękkiego ołówka, można przenieść techniką frotażu w wyznaczone miejsce w Notatniku. Za każde 3 ukończone trasy i odrysowane etykiety otrzymuje się w wybranych punktach informacji turystycznej (gdzie dostępne są też notatniki) odznakę z logo gry „Geoparkowe Przygody”. Można zebrać 3 odznaki w różnych kolorach. Więcej szczegółów na stronie internetowej https://geoparkoweprzygody.pl/

Zapraszamy na wycieczkę
Jeśli chcecie w praktyce poznać aplikację, to zapraszamy na wycieczkę, która odbędzie się 30 września. Zbiórka na parkingu pod Gromnikiem o godz. 10.
Trzeba sobie zainstalować w telefonie aplikację Skryté příběhy (dostępna w sklepie GooglePlay). Trasa o długości ok. 5,5 km zajmie 2-2,5 godz. Każdy uczestnik dostanie Notatnik Turystyczny, więc warto zabrać miękki ołówek do odrysowywania etykiet. Niezbędny jest też odpowiedni ubiór i dobry humor.


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także