W południe, w lokal wyborczy w Gęsińcu, głosowali państwo Bożena i Andrzej Zdyrko

Gdyby ogólnopolski wynik głosowania był taki, jak w powiecie strzelińskim, to w Brukseli mielibyśmy zupełnie inne proporcje reprezentantów z poszczególnych komitetów (partii). Przypomnijmy wyniki krajowe. KO – 37,06%, PiS – 36,16%, Konfederacja – 12,08%, Trzecia Droga – 6,91% i Lewica 6,30%. Dolny Śląsk zagłosował jednak inaczej. KO – 40,77%, PiS – 31,50%, Konfederacja – 11,70%, Lewica - 9,67% i Trzecia Droga – 4,88%. Widać tu wyraźny skręt w lewo, czyli w stronę Koalicji i Lewicy.

Zupełnie inaczej wyglądają natomiast wyniki z powiatu strzelińskiego. Tu zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość – 41,76%, KO – 28,24%, Konfederacja – 13%, Lewica 12,15% i Trzecia Droga – 3,67%. Dla odmiany mamy tu wyraźny skręt w prawo z anomalią w postaci wysokiego wyniku Lewicy. Ten ostatni nie dziwi, gdyż – szczególnie w Strzelinie – formacje lewicowe zawsze zyskiwały nieco więcej niż średnia krajowa. Ponadto do europarlamentu z listy Lewicy kandydowała burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk, na którą w powiecie zagłosowało 719 osób. Więcej od niej otrzymały tylko „jedynki” z KO i Konfederacji oraz trójka liderów listy PiS.

Schodząc jeszcze niżej, na poziom gmin, ciekawie prezentuje się wynik w gminie Borów, gdzie PiS zdobyło ponad 50% poparcia przy 22% głosów dla Koalicji.

Powyższe wyniki to tylko obraz tego, jak nasz powiat wypadł na tle województwa i Polski. Uzyskane poparcie, moim zdaniem, nie będzie miało zawrotnego wpływu na najbliższą polityczną rzeczywistość. Dlaczego? Kolejne wybory dopiero za rok i to wybory prezydenckie. W nich bardziej liczył się będzie człowiek niż barwa polityczna, choć ta – jak najbardziej – będzie miała znacznie.

Niewątpliwie pewną nowością niedzielnych wyborów jest fakt, że ludzie zaczynają zauważać Konfederację, która przez lata była albo marginalizowana do zera przez niektóre media (patrz działania TVP) albo zajadle atakowana przez inne media. Ten wynik jest dla nich nadzieją, że przestaną być w przekazie medialnym pomijani.

Problem mogą mieć natomiast Lewica i Trzecia Droga, bo wyniki 6% z kawałkiem nie są poparciem dającym nadzieję. Mało tego, Trzecia Droga to układ Polski 2050 Hołowni i PSL. Czy twór ten wytrzyma próbę czasu? Mam obawy, czy bez istotnych zmian dotrwa do kolejnych wyborów parlamentarnych z poparciem na poziomie tego z października 2023 roku.

Cały artykuł zamieściliśmy w 22 (1210) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Bajbus
Kompromitacja.
Jeszcze trzy pokolenia trzeba żeby potomkowie przywiezionych zza Buga i pracowników PGR zrozumieli co to jest cywilizacja zachodnia i co to jest demokracja.
1
Gravatar
XD
bul bul powiedziała :
Strzelińśki zaścianek i ciemnogród ma się dobrze dlatego jest tu ciągle średniowiecze Co mądrzejszy ucieka z tego miasteczka

Jesteś z tych co lubią być kopani w dupę i udają mądrych. Słoma z budów zawsze ci wystaje a masz się za oświeconego przez pinokię.

-3
Gravatar
Grzegorz
UPADEK
Przecież ta wieś Strzelin - zacofanie, patologia i chołota nie mogła zagłosować inaczej. Wstyd mi, że mieszkam w tak zacofanym mieście. Czegoś takiego nie ma w innych miastach, ale na wszystkich przyjdzie pora
1
Gravatar
Leszek
Wybory
Jestem dumny z takiego powiatu a najbardziej z mieszkańców gminy Borów !
-1
Gravatar
bul bul
Strzelińśki zaścianek i ciemnogród ma się dobrze dlatego jest tu ciągle średniowiecze Co mądrzejszy ucieka z tego miasteczka
0

Przeczytaj także