ZNAJDŹ NA STRONIE

Przeniesienie starego grobu na inny cmentarz jest możliwe tylko za zgodą całej rodziny

Czy osobę bliską można pochować w innej parafii? Jak najbardziej. Istnieje dokument – zgoda na pochówek poza parafią, który składa się proboszczowi. Duchowny musi jednak wyrazić na to zgodę. Przeniesienie grobu na inny cmentarz jest możliwe tylko za zgodą całej rodziny.

Cmentarze pod względem administrowania dzielimy na gminne i parafialne. Każdy, kto mieszka na terenie danej parafii powinien mieć zapewnioną możliwość pogrzebu na tej nekropolii. O dostępie do pochówku decyduje proboszcz. Są też cmentarze parafialne, które obejmują kilka parafii. Jeśli jednak parafia nie ma cmentarza, rodzinie ma zostać wskazane miejsce pochówku przez gminę. Do proboszcza będzie należało odprawienie liturgii pogrzebowej. Przeniesienie grobu na inny cmentarz jest możliwe tylko za zgodą całej rodziny.

– Kilka lat temu Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, dotyczące zmiany miejsc pochówku. Sąd potwierdził, że przeniesienie grobu jest możliwe tylko za zgodą wszystkich uprawnionych do decydowania o tym, a więc określonych w ustawie członków rodziny – mówi Michał Zatorski, specjalista branży funeralnej.

W celu przeniesienia grobu dokonuje się ekshumacji zwłok lub szczątków (kości) za zgodą państwowego inspektora sanitarnego. Możliwość jej przeprowadzenia istnieje tylko w określonych przypadkach. Jakich? Na wniosek prokuratora lub sądu. Na podstawie decyzji inspektora sanitarnego w razie likwidacji cmentarza lub przejęcia terenu nekropolii na inny cel i na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zdaniem specjalistów branży funeralnej za kilka lat zacznie brakować miejsc na małych cmentarzach parafialnych.

 Wówczas proboszczowie, którzy zarządzają cmentarzami, mogą występować do gminy o poszerzenie cmentarzy, jeśli warunki geograficzne na to pozwalają, ale decyzję podejmuje samorząd. Wszystko reguluje ustawa o cmentarzach. Parafia i gminy radzą sobie z brakiem miejsc jeszcze w jeden sposób – wykorzystywany jest obszar grobów nieopłaconych, które tracą swoją ważność i wówczas powstają tzw. groby polikwidacyjne. To możliwość ponownego zagospodarowania przestrzeni – tłumaczy Maciej Rajfur, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

Cały artykuł zamieściliśmy w 41 (1229) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także