Stres, papierosy i niewłaściwa dieta są zabójcze dla naszego serca. Powiat strzeliński zajmuje jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o choroby sercowo-naczyniowe na Dolnym Śląsku. Nie jest dobrze, a czy może być lepiej?
Z początkiem maja ruszył zakrojony na szeroką skalę projekt, którego celem jest poprawa naszego zdrowia. Przez cały rok, aż do maja 2016 r., grupa lekarzy, w tym diabetolodzy i kardiolodzy, zajmą się naszym zdrowiem. Badania i ewentualne późniejsze leczenie będzie bezpłatne. Ale nie tylko lekarze i pielęgniarki zadbają o naszą kondycję. W ramach projektu „Edukacja, promocja i profilaktyka – skuteczne działania w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi na terenie powiatu strzelińskiego” będzie można, również bezpłatnie, rozpocząć rekreacyjne bieganie i marsze nordic walking. Organizatorzy zapewniają uczestnikom koszulki promujące akcję, a w przypadku chodziarzy również specjalistyczny sprzęt, czyli kijki do chodzenia. W sumie przebadanych zostanie 5 tys. mieszkańców naszego powiatu, którzy ukończyli 35 lat.
Na początek konferencja
Oficjalną inauguracją akcji pod hasłem „Powiat dla serca”, była konferencja, która odbyła się w sali obrad starostwa. Konferencję otworzył Marek Warcholiński, starosta strzeliński. – Powiat strzeliński zajmuje niechlubne miejsce na początku listy dolnośląskich powiatów, których mieszkańcy są najbardziej narażeni na choroby serca. Dlatego chciałbym podziękować moim poprzednikom staroście Norbertowi Rabie i wicestaroście Agnieszce Bugryn, poprzedniemu zarządowi i radnym poprzedniej kadencji, że dzięki ich staraniom możemy dziś uczestniczyć w tej konferencji – powiedział urzędujący starosta.
W dalszej części konferencji prof. Jacek J. Gajek mówił o czynnikach ryzyka chorób układu krążenia, a diabetolog Aneta Senyk o zmianie stylu życia jako działaniu prewencyjnym w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Natomiast Katarzyna Kulesza, koordynator projektu, i Kamil Bieńkowski, specjalista ds. ewaluacji, omówili szczegółowo sam ruszający właśnie projekt. Przypomnijmy, że będzie kosztował ponad 3 mln zł i w całości zostanie sfinansowany z Norway Grants, czyli funduszy norweskich.
- Przygotowania do uruchomienia projektu są bardzo zaawansowane. Jesteśmy tuż przed ostatnimi ustaleniami z koordynatorem projektu co do zaplanowania konkretnych działań. W ramach projektu będziemy realizować (SCM – red.) cykl badań, które przeprowadza pielęgniarki i lekarze. W pierwszej turze będą wykonywane badania laboratoryjne i wywiady pielęgniarsko-lekarskie. Na bazie tych badań, po przeanalizowaniu wyników, każdy pacjent zostanie zakwalifikowany do czterech grup ryzyka. Od najmniejszego ryzyka zachorowania do największego. Pacjenci, którzy trafią do dwóch grup największego ryzyka zachorowania, trafią do drugiej tury badań. Będą to wizyty u specjalisty, czy to diabetologa, czy kardiologa. Efektem tej wizyty będzie indywidualny program terapii, na który mogą składać się kolejne badania, np. USG, lub rehabilitacja lub zajęcia na basenie. Mogą to być również konsultacje z dietetykiem lub psychologiem. Na początkowy etap projektu będą składały się zarówno badania pacjentów w strzelińskim szpitalu, jak i wyjazdy lekarzy i pielęgniarek w teren. Będzie to duże przedsięwzięcie organizacyjne, bo zamierzamy odwiedzić wszystkie miejscowości powiatu strzelińskiego. Szczegółowy harmonogram tych działań będzie niebawem znany – powiedział Jarosław Sołowiej, prezes SCM.
Podobnie jak do tej pory, informacje o samym projekcie i realizacji jego poszczególnych etapów będą dostępne na łamach „Słowa Regionu”.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Powiat dla serca
Starosta na pierwszym zdjęciu wygląda jakby potrzebował natychmiastowej pomocy.