Zbliża się premiera filmu kostiumowego „Dawno temu na Śląsku, którego reżyserem jest Tomasz Protokowicz z Księżyc (gmina Wiązów). Sceny do niego kręcone były wyłącznie na terenie powiatu strzelińskiego. Na projekcję do naszego miasta przyjedzie odtwórca głównej roli Marcin Zacharzewski, znany m.in. z serialu „Na dobre i na złe”.
Tomasz Protokowicz z Księżyc koło Wiązowa (pseudonim Skuter) jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot. W październiku 2013r. rozpoczął zdjęcia do etiudy dyplomowej pt. „Dawno temu na Śląsku”, którą wyreżyserował. Jest to krótkometrażowy film kostiumowy osadzony w latach 1928-1945. Opowiada o bliźniakach wychowanych przez zakonnice w sierocińcu. Wskutek złej woli niemieckiego oficera SA (partyjna bojówki NSDAP) zostają rozdzieleni, by po latach, już podczas wojny, spotkać się po dwóch stronach światowego konfliktu. – Przedstawiamy historię, które dzieją się również w obecnych czasach. Chodzi o tajność adopcji. Rodzeństwa obecnie także są rozdzielane bez możliwości odnalezienia się. Celowo tę historię przeniosłem do najbardziej podłego okresu historii świata – tłumaczy Protokowicz. W filmie brali udział wrocławscy aktorzy, m.in. Teresa Sawicka i Mariusz Kiljan. W rolach głównych wystapili Marcin Zacharzewski (znany m.in. z serialu „Na dobre i na złe” jako Borys Jakubek) i jego brat bliźniak Maciej, a także Magdalena Różańska (zagrała w m.in. w filmie „Dziewczyna z szafy”), Paweł Ferens, Dawid Pokusa i inni.
Oscarowy akcent…
Akcja filmu rozgrywa się w śląskim miasteczku. Co istotne, zdjęcia realizowane były wyłącznie na terenie powiatu strzelińskiego. Ekipa spędziła w naszych okolicach tydzień. Nocowała, dzięki uprzejmości OSiR w Strzelinie, na terenie ośrodka wypoczynkowego w Białym Kościele. Tam też znajdowała się baza filmu i zrealizowano kilka scen. Ekipa pracowała również w lesie w Gościęcicach, gdzie scenografowie stworzyli obóz partyzancki. Oprócz tego jedną ze scen kręcono w kościele w Księżycach, gdzie wystąpiła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wiązowie. Warto dodać, że w filmie epizodyczne role miało kilka osób z powiatu strzelińskiego. Zdjęcia wykonywano również w Domu Książąt Brzeskich w Strzelinie i siedzibie Strzelińskiego Ośrodka Kultury. - Trafiliśmy na podatny grunt. Bardzo wiele osób nam pomogło, za co bardzo serdecznie chciałbym podziękować. Dzięki temu film mógł powstać bez większego budżetu – mówi Tomasz Protokowicz. Ciekawostką jest to, że w filmie wykorzystano kostiumy (habity zakonnic), które wcześniej „zagrały” w oscarowym filmie „Ida”.
Zacharzewski w Strzelinie
Jak się okazuje, wykonanie zdjęć to dopiero początek pracy nad filmem. Obecnie reżyser czeka na oficjalną premierę, która ma odbyć się we Wrocławiu. Etiudę będzie można zobaczyć w nowym obiekcie Strzelińskiego Ośrodka Kultury. Projekcję zaplanowano na czwartek, 2 lipca. – Na pewno pojawi się odtwórca głównej roli Marcin Zacharzewski. Na początku zostanie wyświetlony film, a następnie przewidzieliśmy dyskusję z aktorami. Będzie można również zobaczyć krótki reportaż z planu filmowego – informuje Protokowicz.
Warto również dodać, iż „Dawno temu na Śląsku” walczy o nagrody w kilku festiwalach filmów krótkometrażowych. Zakwalifikował się do 9. edycji River Film Festival w Padwie we Włoszech. To spory sukces, gdyż do konkursu zgłoszono ponad 4800 filmów ze 118 krajów na świecie. Festiwal rozpoczął się pod koniec maja. Potrwa do 10 czerwca. Wtedy też poznamy laureatów. To nie wszystko. Etiuda powalczy również o „Złotego jednorożca” w 30. edycji Festiwalu Filmowego ALPINALE, którego gospodarzem jest austriacki region Voralberg oraz miasto Nenzing. Konkurs potrwa od 11 do 15 sierpnia.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.