ZNAJDŹ NA STRONIE

Obecni na komisji przedstawiciele SCM (od lewej) Marcin Arendarski i Zuzanna Specylak
Obecni na komisji przedstawiciele SCM (od lewej) Marcin Arendarski i Zuzanna Specylak
Komisja ochrony zdrowia i opieki społecznej zebrała się w starostwie 23 marca. Podczas obrad radni i przedstawiciele Strzelińskiego Centrum Medycznego, Zuzanna Specylak i Marcin Arendarski, przedstawili sprawy dotyczące SCM, poradni opieki zdrowotnej i poradni specjalistycznych. Omówili także stan ofert na usługi medyczne na terenie powiatu strzelińskiego.
W drugim punkcie spotkania przedstawiciele SCM informowali o kontrakcie z NFZ na rok 2016 oraz działalności POZ i poradni specjalistycznych. Obecnie działa 5 oddziałów szpitalnych, 7 poradni, pracownie diagnostyczne, rehabilitacja, w tym ośrodek dzienny, POZ, pomoc nocna i świąteczna oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Kontrakt jest do czerwca 2016 (tak jest w większości szpitali, co wynika z wytycznych NFZ), jedynie POZ ma go do końca roku (ciągłość świadczeń). Wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne zamknął się w granicach 5%.
Komisja nie uzyskała informacji na temat aktualnej sytuacji spółki. Na to pytanie odpowiedzieć może jedynie prezes SCM (będzie to miało miejsce na sesji Rady Powiatu Strzelińskiego). Na drugie półrocze 2016 r. umowa będzie najprawdopodobniej aneksowana. Więcej będzie wiadomo w maju lub czerwcu.
Następnie komisja omówiła sprawę wydzierżawienia udziałów w SCM. Brane pod uwagę są dwie spółki, EMC S.A. i Nowy Szpital Sp. z o.o. Odbyły się już pierwsze spotkania, a negocjacje trwają. Obie firmy wykazały się odpowiednimi warunkami i dokumentami zaplecza finansowego w specyfikacji przetargowej. Radni zwrócili się do nich o określenie zakresu działalności medycznej, stosunku do zadłużenia, zaangażowania kapitałowego spółki i w sprawach pracowniczych. Jest za wcześnie, by mówić o usługach, gdyż ustalenia są w toku. Zakończenie negocjacji jest realne jeszcze w kwietniu.
Zaprotokołowano, że szpital przy ul. Borowskiej we Wrocławiu w ogóle nie wystąpił z ofertą. W sprawach różnych do podjęcia była uchwała określająca, na jakie zadania przeznaczone zostaną środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rok 2016. Będzie to m.in. dofinansowanie warsztatów terapii zajęciowej i uczestnictwa osób niepełnosprawnym w turnusach rehabilitacyjnych (turnusy z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży do lat 16 oraz kontynuującym naukę do 24 roku życia).
- Inne cele, czyli dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz likwidacja barier architektonicznych są bardzo istotne - zauważył wicestarosta Aleksander Ziółkowski.
Za przyjęciem uchwały radni opowiedzieli się jednogłośnie. Na tym spotkanie zakończono.


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także