ZNAJDŹ NA STRONIE

Kwitnące rzepaki to zapowiedź wysokich plonów i słodkiego miodku
Kwitnące rzepaki to zapowiedź wysokich plonów i słodkiego miodku
Pierwsze prace polowe już za rolnikami. Zbliża się czas na kolejne. Tym razem w ruch pójdą opryskiwacze i środki ochrony roślin. Co zrobić, żeby zapewnić sobie wysokie plony i nie wytruć przy okazji pszczół?
Wiosna nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Jest nawet chłodno jak na te porę roku. Mimo wszystko, na polach jest coraz bardziej zielono, a właściwie żółto, bo zaczęły kwitnąć rzepaki. Jak co roku, zapowiada to z jednej strony rzepakowe żniwa za kilka miesięcy i pierwszy tegoroczny miód. – Zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych i najtańszych czynników wpływających na wysokość plonów. Dlatego wykonując opryski na polach, należy pamiętać o kilku prostych zasadach – powiedział nam Janusz Jachowicz, kierownik strzelińskiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Rzeczywiście, żeby uchronić pszczoły wystarczy, prawidłowo wykonywać zabiegi ochrony roślin. – Przystępując do oprysków pamiętajmy, żeby dobierać środki ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy nie będące celem zabiegu, czyli np. pszczoły, o których mówiłem przed chwilą. Na uprawach kwitnących roślin i tam gdzie występują kwitnące chwasty wykonujmy zabiegi poza okresem aktywności owadów zapylających rośliny, tj. wieczorem, po zakończeniu przez nie oblotu upraw. I co nie mniej ważne, stosujmy wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu w Polsce i zgodnie z warunkami opisanymi na etykiecie – usłyszeliśmy od naszego rozmówcy.
Żeby uzupełnić katalog zasad stosowania środków ochrony roślin dodajmy, że ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od pasiek oraz niestosowanie preparatów toksycznych i szkodliwych dla pszczół i innych zapylaczy w okresie kwitnienia roślin uprawnych i w uprawach, w których występują kwitnące chwasty oraz gdy rośliny pokryte są spadzią.
- Pamiętajmy również, żeby przed użyciem środka (ochrony roślin – red.) poinformować wszystkich sąsiadów, którzy mogą być narażeni na znoszenie cieczy roboczej i którzy zwrócili się o taką informację. Oczywiście, jeżeli etykieta stosowanego środka ochrony roślin będzie nakładała taki wymóg - zaapelował kierownik Janusz Jachowicz. Przepis przepisem, ale warto w imię dobrych stosunków sąsiedzkich – zawsze informować sąsiadów o planowanych zabiegach na naszym polu. A wtedy i plony będą wyższe, i miodu w pasiekach będzie więcej, i zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu czy kłótni z sąsiadem.

Jacek Sobko

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także