W co wątpi radny Raba?
XXI Sesja Rady Powiatu Strzelińskiego odbyła się 28 kwietnia. Rozpoczęło ją wystąpienie pełniącego obowiązki dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Strzelinie, Zdzisława Ziąbra. Mówił on o zadaniach inwestycyjnych i remontach na drogach powiatowych, które są zaplanowane na bieżący rok. - Wartość inwestycji zapisanych w budżecie powiatu na 2016 rok, to 656 tys. zł. Planujemy wyremontować drogę w Kondratowicach, przebudować most w Kazanowie i nawierzchnię w Przewornie - wyjaśniał Ziąber. Dodał także, że sporządzane są dokumentacje na 5 innych zadań. Potem przyszedł czas na pytania radnych. Eugeniusz Chrzan chciał się dowiedzieć, czy na obecne prace remontowe na drogach wystarczy masy na gorąco. Dyrektor odpowiedział, że konieczne będzie późniejsze wnioskowanie o masę.
Następnie przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Majewski udzielił głosu przybyłym na sesję gościom. Najpierw na mównicy stanął wójt gminy Borów Waldemar Grochowski. W swoim emocjonalnym wystąpieniu krytykował politykę zarządu powiatu odnośnie dróg. Wyszedł również z inicjatywą realizacji wspólnych zadań drogowych w przyszłości na linii Borów - powiat. Na koniec wręczył radnym materiał, który prezentował ubytki w nawierzchniach dróg gminy Borów, będących pod zarządem PZD. Po Waldemarze Grochowskim głos zabrał wójt Kondratowic Wojciech Bochnak. On również nie szczędził słów krytyki w temacie stanu dróg i też zaproponował współpracę ze starostwem. Potem wicestarosta Aleksander Ziółkowski odniósł się do wystąpień obu wójtów. - Stan dróg nie jest problemem, który zrodził się dopiero wczoraj. Trwa on od dobrych kilkunastu lat. Cieszy mnie jednak propozycja partycypacji gmin w kosztach remontów - stwierdził. W dalszej części dyskusji radny Zdzisław Rykała powiedział, że 25 % ciągów komunikacyjnych, które są pod zarządem starostwa, nie spełnia nawet definicji drogi powiatowej. Radny Norbert Raba również odniósł się do omawianego wątku. - Degradacja dróg jest permanentna i trwa cały czas. Wydajemy na oświatę więcej pieniędzy, niż na jakąkolwiek inną dziedzinę życia społecznego. Czy nas na to stać? - zapytał. Po burzliwej debacie punkt dotyczący dróg został zamknięty.
W dalszej części sesji radni wysłuchali dwóch wystąpień. Najpierw dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Halina Horodyska mówiła o działalności PCPR - u. Następnie dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Górcu Agnieszka Tekiela mówiła o efektach pracy placówki, którą zarządza.
Kolejne dwa punkty obrad dotyczyły oceny zasobów pomocy społecznej oraz strategii rozwiązywania problemów społecznych. Omówiła je również Halina Horodyska.
Czapki z głów...
Po przerwie przystąpiono do debatowania nad projektami uchwał, a pierwsza z nich dotyczyła zmian w budżecie powiatu na 2016 rok. Najwięcej zastrzeżeń opozycja miała do planowanej termomodernizacji budynków użyteczności publicznej (Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie, internat w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie). Radni Norbert Raba i Agnieszka Bugryn zarzucali zarządowi powiatu, że nie ma jeszcze kompletnej dokumentacji na omawiane zadanie, a termin złożenia wniosku upływa już 16 maja. - Jeżeli uda się wam złożyć wniosek w terminie, to czapki z głów. Ja jednak szczerze w to wątpię - mówił Raba. Do tej wypowiedzi odniósł się starosta Marek Warcholiński. - W to co pan wierzy, bądź nie, zupełnie mnie nie interesuje. I proszę się nie odnosić do wartości typu wiara, bo to nie ma sensu. Najbliższe tygodnie zweryfikują moje działania - ripostował. Następnie dyskusja nad projektem zaogniła się. Radny Piotr Rozenek złożył więc wniosek o jej zakończenie. Przeszedł pozytywnie. Zmiany w budżecie również zostały uchwalone.
Druga uchwała dotyczyła zmian w wieloletniej prognozie finansowej powiatu, a odczytała ją skarbnik Walentyna Hucał. Radni przyjęli przedstawiony projekt.
Ostatnia uchwała, która trafiła tego dnia pod obrady, miała na celu utworzenie Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Ludowie Polskim i włączenia go do CKZiU w Ludowie. Intencją tego projektu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły poprzez organizację kursów, bez generowania dodatkowych kosztów. Pytania i wątpliwości opozycji wyjaśniali wicestarosta Aleksander Ziółkowski i dyrektor CKZiU w Ludowie Anna Banaś. W tym wypadku dyskusja była ponownie długa i burzliwa, ale koniec końców projekt został przyjęty jednogłośnie.
W dalszej części wysłuchano sprawozdania starosty z prac między sesjami i informacji z prac komisji stałych przedstawionych przez ich przewodniczących. Przewodniczący Rady Powiatu również miał do przekazania kilka komunikatów. Na końcu przyszedł czas na wolne wnioski i oświadczenia radnych oraz zapytania i interpelacje. Po prawie siedmiu godzinach obrad XXI sesja Rady Powiatu Strzelińskiego dobiegła końca.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
W co wątpi radny Raba?
Aż dziw bierze, że ten człowiek nie miał wątpliwości zatrudniając przyczynek trudności i kłopotów i chyba ostatecznie likwidatora szpitala. A PIS go jeszcze nie wywalił ze sztucznie stworzonego stołka?RE: W co wątpi radny Raba?
Czapki z głów panie i panowie i hejRE: W co wątpi radny Raba?
Niech raba pamieta że będzie rozliczony za po bo za po 400miliardów zostało rozje,ba,ne i przyjdzie czas na niego