ZNAJDŹ NA STRONIE

Po nowelizacji ustawy to określony obwód drzewa decyduje, kiedy można je ściąć bez zezwolenia
Po nowelizacji ustawy to określony obwód drzewa decyduje, kiedy można je ściąć bez zezwolenia
Dotychczas czynnikiem zwalniającym z uzyskiwania zezwolenia na wycięcie drzewa był jego wiek. Stanowiło to jednak pewne problemy. Obecnie kryterium rozstrzygającym jest obwód. Kiedy można ściąć drzewo bez zezwolenia? Zmiany dotyczą także usuwania gałęzi drzew. Ścięcie nie może przekroczyć 30% korony.
W ostatnim czasie nastąpiły ważne zmiany w ustawie o ochronie przyrody w zakresie usuwania drzew i krzewów. Najistotniejsze z nich dotyczą m.in. doprecyzowania parametrów drzew, które pozwalają na ich wycięcie bez zezwolenia wójta/burmistrza (w określonych przypadkach starosty). Są to także wskazania czynności uznawanych za zabiegi pielęgnacyjne i kształtujące koronę drzewa, co do których nie ma obowiązku konsultacji z urzędami.

Obwód na wysokości 5 cm
Jak poinformował naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Mariusz Kunysz ze starostwa powiatowego w Strzelinie, dotychczas czynnikiem zwalniającym z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na wycięcie był wiek drzewa nieprzekraczający 10 lat. Jednak w praktyce stanowiło to duży kłopot interpretacyjny. Nie każdy śledzi proces sadzenia drzew, a po nabyciu nieruchomości od osoby trzeciej nowy właściciel nie ma wiedzy o czasie nasadzenia drzew na jego działce. Odrębnym problemem są drzewa wyrosłe w wyniku sukcesji naturalnej (samosiewy).
- Ponadto w orzecznictwie administracyjno-sądowym pojawiła się kwestia konieczności uwzględniania wieku zastosowanej sadzonki. Przez co nie każde drzewo posadzone 8 lat temu ma 8 lat, bo w przypadku gdy sadzonka miała 3 lata, drzewo to ma lat 11 – powiedział naczelnik.
Jak wyjaśnił, obecnie kryterium rozstrzygającym jest obwód drzewa na wysokości 5 cm od poziomu terenu. Zezwolenia nie wymaga usunięcie z posiadanej nieruchomości drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: a) 35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, b) 25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. - Nie znając gatunku drzewa można usunąć na swojej nieruchomości każde drzewo, którego obwód na wysokości 5 cm jest mniejszy niż 25 cm – tłumaczył Kunysz.

Kary za niszczenie drzew
Dla wykluczenia procederu polegającego na ogławianiu drzew ustawodawca wprowadził zasady kształtowania i pielęgnacji drzew. Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Wyjątkiem jest usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymanie uformowanego kształtu korony drzewa lub wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa.
- Nadmienić należy, iż usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony, stanowi uszkodzenie drzewa, zaś usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony stanowi zniszczenie drzewa. Rozgraniczenie powyższe jest bardzo istotne dla różnicowania kar administracyjnych – powiedział naczelnik.
Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody wprowadziła także uspołecznioną zasadę przygotowywania wniosków o zezwolenia przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zarządca wspólnoty lub władze spółdzielni przed złożeniem wniosku do stosownego organu mają obowiązek poinformować członków spółdzielni (i innych uprawnionych do własności lokali spółdzielczych) lub wspólnoty o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, wyznaczając co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag.
Wniosek o usunięcie drzew lub krzewów z różnych nieruchomości (także stanowiących własność osób fizycznych) może złożyć właściciel sieci infrastrukturalnych (np. linii energetycznych, gazociągów czy wodociągów), jeżeli zagrażają one funkcjonowaniu tych urządzeń. Naczelnik podkreślił, że opisywane zasady dotyczą drzew i krzewów rosnących poza lasami. Działania na terenie lasów (także osób prywatnych) reguluje ustawa o lasach.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
maniek
jaka to wlasnosc
jaka to wlasnosc ze na swojej posesji nie mozna wyciac dzewa . wlasnosc to znaczy robie co chce na wlasnym podworku
0

Przeczytaj także