Mieszkanki Jędrzychowic (gm. Wiązów) podczas ostatniego w tym roku nabożeństwa majowego
Mieszkanki Jędrzychowic (gm. Wiązów) podczas ostatniego w tym roku nabożeństwa majowego
Wieczorne, majowe, modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurach przydrożnych, potocznie nazywane majówkami, to piękna polska tradycja. Od wiele lat jest kultywowana przez kolejne pokolenia mieszkańców wielu wiosek. Skąd się wzięła i kto ją podtrzymuje?
Ta tradycja, ciągle żywa w naszym powiecie, narodziła się wiele lat temu, gdy posiadanie samochodu nie było na porządku dziennym, a ludzie często nie mieli jak dostać się do kościoła parafialnego.
- W tradycji ludowej wsi polskiej nabożeństwa majowe odprawiano przy przydrożnych kapliczkach już w latach 70. XIX wieku. Wieczorem o zmroku przy kapliczce gromadzili się mieszkańcy z najbliższego sąsiedztwa, by się modlić i śpiewać pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny - mówi jedna z mieszkanek Bryłówka w gminie Wiązów.
- Zgodnie z tradycją, jeżeli w bliskim sąsiedztwie jest kilka kapliczek, to majowe nabożeństwo odprawia się pod kapliczką maryjną, czyli z wizerunkiem Matki Bożej. Kapliczki poświęcone Najświętszej Maryi Pannie zazwyczaj mają dekoracje w maryjnych kolorach - białym i niebieskim - mówi pani Helena, mieszkanka Wiązowa, która od lat uczęszcza na majówki do przydrożnej kapliczki.
W ostatnich latach na takie majówki przychodzi coraz mniej ludzi. Na szczęście, tradycja nie zaginęła całkowicie i jest nadzieja, że przetrwa, szczególnie wśród młodych pokoleń. Nie zapominajmy, że majówki są obowiązkowym nabożeństwem dla dzieci komunijnych, które także mieszkają na wsiach. W naszym powiecie tradycja utrzymała się w wielu miejscowościach.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
fxg
RE: Tradycja ciągle żywa
A. powiedziała :
ciemnogród...
Wielce oświecona osoba to napisała z ustami pełnymi frazesów o tolerancji i równości. Żenada.

0
Gravatar
B.
"Nowoczesność"
Sprowadzanie islamistów to jest super nowoczesność - do koranistów nie piśniesz słówka na temat wiary bo cię natychmiast zgładzą
0
Gravatar
A.
RE: Tradycja ciągle żywa
ciemnogród...
0

Przeczytaj także