Radny Władysław Białkowski (w środku) argumentował zasadność przebudowy drogi w Gościęcicach
Radny Władysław Białkowski (w środku) argumentował zasadność przebudowy drogi w Gościęcicach
Ostatnie posiedzenie komisji budżetowej zdominował temat inwestycji drogowych. Opozycja mocno krytykowała działania zarządu powiatu w tym zakresie. Co na to sami zainteresowani? Kto komu polecił zatrudnienie doradcy?
W środę, 24 sierpnia, w sali obrad strzelińskiego starostwa odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Rady Powiatu Strzelińskiego. Przewodniczący Aleksander Bek przedstawił porządek obrad, w którego ramach radni mieli zaopiniować trzy uchwały na najbliższą sesję. Pierwsza z nich dotyczyła zmian w budżecie powiatu strzelińskiego, a jej treść odczytała skarbnik Walentyna Hucał. Wspomniała między innymi o remoncie mostu w Kazanowie. Mariusz Majewski zapytał o zakres prac związanych z omawianą inwestycją. W wyczerpującej odpowiedzi udzielił mu wicestarosta Aleksander Ziółkowski, który tego dnia występował w roli przedstawiciela zarządu powiatu.
Po chwili radni przystąpili do omawiania uchwały w sprawie przebudowy drogi w Szczawinie. Ma ona się odbyć na zasadzie partnerstwa gminy Strzelin oraz strzelińskiego starostwa przy partycypacji w kosztach obu samorządów. Norbert Raba miał sporo uwag i wątpliwości. - Dlaczego tak późno dostajemy tę uchwałę? Czy inni wójtowie i burmistrzowie zostali zaproszeni do współpracy partnerskiej w temacie dróg? - pytał Raba. W odpowiedzi wicestarosta Ziółkowski mówił, że zarząd powiatu kieruje się pewnymi priorytetami, jeśli chodzi o politykę drogową. - Przy zakwalifikowaniu danego zadania do realizacji, bierzemy pod uwagę możliwość uzyskania maksymalnego dofinansowania. Zwracamy również uwagę na drogi, które mają dla nas strategiczne znaczenia oraz te, które są mocno zdewastowane - wyjaśniał Ziółkowski. Następnie Mariusz Majewski stwierdził, że droga w Szczawinie nie pojawiła się na liście priorytetów sporządzonej przez Powiatowy Zarząd Dróg w Strzelinie. Wicestarosta przekonywał zaś, że droga w Szczawinie jest jednym z priorytetów komunikacyjnych w mieście powiatowym, jakim jest Strzelin. - Dla mnie bardzo ważne są drogi powiatowe i ich stan. (...) Zastanawiam się jednak, dla kogo newralgicznym miejscem jest Szczawin. Nie łudźmy się. Ten projekt uchwały pokazuje, że powiat nie ma żadnej strategii i żadnych priorytetów w zakresie dróg. (...) Działania, jakie podejmuje zarząd, prowadzą do dezintegracji powiatu. Powiat to nie tylko miasto Strzelin. To też inne gminy - twierdził Majewski. Wicestarosta odniósł się do tych słów. - Skala potrzeb drogowych jest tak znacząca, że każdy nasz wybór byłby kontrowersyjny. Niestety, nie padły żadne inne konkretne propozycje - wyjaśniał Ziółkowski. Następnie radni zaczęli się wzajemnie oskarżać o używanie populistycznych argumentów. Potem nastąpiło głosowanie, wskutek którego komisja nie zaopiniowała pozytywnie omawianego projektu uchwały.

,,Ta droga ma stan krytyczny”
Po chwili przystąpiono do dyskusji nad kolejnym projektem uchwały. Tym razem chodziło o przebudowę odcinka nawierzchni w Gościęcicach. Aleksander Bek zapytał, z czego wynika zły stan techniczny tej drogi oraz co jest objęte zakresem prac, jeżeli koszt tej drogi opiewa na 1,7 mln złotych. - Na pewno z jej zużycia. Jest to teren zabudowany, który wymaga dobudowania przejść dla pieszych oraz chodników - odpowiedział wicestarosta.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także