- Wymagania pracodawcy są często różne od tego, co dany uczeń wynosi ze szkoły. Specjalistyczne umiejętności są dopiero uzupełniane na drodze szkoleń - tłumaczyła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie, Anna Horodyska
- Wymagania pracodawcy są często różne od tego, co dany uczeń wynosi ze szkoły. Specjalistyczne umiejętności są dopiero uzupełniane na drodze szkoleń - tłumaczyła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie, Anna Horodyska
Sytuacja na rynku pracy w powiecie strzelińskim na przestrzeni ostatnich kilku lat nieco się poprawiła. Są jednak grupy bezrobotnych, które przez dłuższy czas pozostają bez zatrudnienia. Jakie działania podejmuje strzeliński PUP, aby aktywizować takie osoby? O tym i innych kwestiach związanych z bezrobociem na ostatniej sesji w starostwie mówiła dyrektor tejże jednostki.
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Strzelińskiego radni słuchali wystąpienia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie Anny Horodyskiej. Szefowa PUP-u przedstawiła informacje o aktualnej sytuacji na rynku pracy w powiecie. - Najświeższe dane dotyczące bezrobocia pochodzą z czerwca tego roku. W województwie dolnośląskim wynosi ono 7,8 %, a w naszym powiecie 13,3 % - referowała. Wspomniała również o tendencji spadkowej bezrobocia. W 2009 roku wynosi ona 17,2 %, a na koniec roku ubiegłego licznik zatrzymał się na 13,2 %. Łatwo jest więc zauważyć, że w ciągu 6 lat bezrobocie w powiecie strzelińskim spadło o 4 %. - Niestety, bardzo dużo ofert pracy, które pojawiają się na rynku, to oferty na najniższe wynagrodzenie. Bezrobotni skierowani do urzędu pracy nie są często zainteresowani podejmowaniem zatrudnienia na wspomnianych wcześniej warunkach - poinformowała Horodyska.
Dodała także, że we wszystkich gminach powiatu strzelińskiego bezrobocie stopniowo spada. Jedynym wyjątkiem jest gmina Borów, gdzie daje się zauważyć stagnację.
- Struktura bezrobotnych w powiecie, jeśli chodzi o wiek, kształtuje się tak, że najliczniejszą grupę stanowią osoby między 25 a 34. rokiem życia. Następna kategoria to ludzie w przedziale 35 - 44 lata. (...) Najmniej liczną grupę bezrobotnych stanowią osoby powyżej 60 roku życia. Przytoczone dane kształtują się podobnie na tle województwa dolnośląskiego. Jeżeli zaś chodzi o podział bezrobotnych w powiecie z uwagi na wykształcenie, to największą grupę stanowią ci z zawodowym, czyli 618 osób. Najmniej liczna grupa to osoby z wykształceniem wyższym, która stanowi 7 % ogółu bezrobotnych - kontynuowała dyrektor. Następnie przedstawiła szereg informacji na temat pośrednictwa pracy. - Od stycznia do czerwca 2016 roku do urzędu pracy zgłoszono 1148 ofert pracy. (...) W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 13 giełd pracy dla ośmiu firm. Efektywność takich giełd nie jest za wysoka, ze względu na to, że na przykład na dane stanowiska trzeba mieć dużo różnego typu uprawnień, a proponowane zarobki są po prostu za niskie - powiedziała Horodyska. Następnie poinformowała o formach pomocy i aktywizacji, jakie oferuje urząd. Dalej mówiła jak kształtowała się struktura wydatków na poszczególne formy aktywizacji w 2015 roku. - Największym zainteresowaniem cieszyły się staże, które stanowiły 43 % wszystkich form - stwierdziła szefowa PUP-u.

Szkoły nie przygotowują do pracy?
Po wystąpieniu Horodyskiej był czas na pytania radnych oraz dyskusję. - Chciałbym się zapytać o bezrobocie długotrwałe, które kształtuje się na wysokim poziomie w powiecie. Ze sprawozdania wynika, że PUP przeznacza znaczne środki na walkę z tym rodzajem bezrobocia, jednak, mimo tego, jest ono ciągle wysokie. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? - pytał radny Eugeniusz Chrzan . Dyrektor urzędu pracy powiedziała, że osoby bezrobotne długotrwale przebywają bez pracy łącznie 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. - Na ich drodze stają różne przeszkody do podjęcia zatrudnienia. Jest to między innymi mała mobilność. Ich wykształcenie oraz umiejętności nie są przystosowane do rynku pracy. Mamy takie osoby, które podejmują prace krótkotrwałe i okresowe - wyjaśniała. Odniosła się też do problemu dużej liczby bezrobotnych z wykształceniem zawodowym. - Wymagania pracodawcy są często różne od tego, co dany uczeń wynosi ze szkoły. Specjalistyczne umiejętności są dopiero uzupełniane na drodze szkoleń - tłumaczyła Horodyska.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Tendencja spadkowa bezrobocia w powiecie
tendencja spadkowa w bezrobociu ma dwie przyczyny. 1. wymieranie bezrobotnych 2. emigracja bezrobotnych. ktoś mi wyjaśni dlaczego urzędy z tysiącem urzędników kosztujących miliony nie doszły jeszcze do poziomu mojej spajkerowej myśli?
0

Przeczytaj także