Narzędzia na miarę XXI wieku
W środę, 5 października, w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie odbyła się konferencja, która dotyczyła dwóch nowych funkcjonalności wprowadzonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację „Moja Komenda”. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele pozostałych służb mundurowych z terenu naszego powiatu oraz samorządowcy.
Zebranie rozpoczął komendant powiatowy Policji w Strzelinie, mł. insp. Marek Pelczar. Najpierw powitał przybyłych gości i pokrótce przedstawił program konferencji. Następnie oficer prasowy asp. sztab. Ireneusz Szałajko udzielił informacji dotyczących korzystania z KMZB. - Celem KMZB jest umożliwienie anonimowego, prostego i szybkiego zgłaszania niebezpiecznych sytuacji, które mogą zagrażać bądź przeszkadzać mieszkańcom danego terenu. Należy pamiętać, że naniesienie zdarzenia na mapę nie jest jednoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. Po wejściu w program wpisujemy miejscowość, która nas interesuje. Przy okazji możemy zobaczyć zgłoszenia, które już zostały naniesione. Kolor zielony oznacza nowe informacje, kolor żółty te, które są w trakcie weryfikacji, a na czerwono mamy zgłoszenia potwierdzone - tłumaczył Szałajko.
A jak uruchomić mapę? - Można tam wejść za pośrednictwem strony internetowej danej komendy policji, tam znajduje się zakładka Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Klikając w omawiany baner, przenosimy się do interesującej nas aplikacji. Potem pojawia się strona geoportalu.
Następnie klikając w symbol ,,plusika”, nanosimy zgłoszenie, które chcemy umieścić. Po chwili spośród listy zagrożeń, wybieramy interesującą nas kategorię. Kolejnym krokiem jest dokładne wskazanie odpowiedniego punktu na mapie - kontynuował oficer prasowy. Po chwili włączył krótki film instruktażowy o wykorzystaniu mapy.
Łatwiejszy kontakt z dzielnicowym
Następnie głos zabrała podinsp. Elżbieta Uchacz - Nyczka ze strzelińskiej policji. - Należy podkreślić, że zgłoszenia, które będą się ukazywały na KMZB nie będą obsługiwane w trybie interwencyjnym. Koordynatorzy, którzy obsługują projekt mają dwa dni, aby sporządzić kartę weryfikacji zagrożenia. Dopiero na jej podstawie następuje sprawdzenie, czy informacja, która się ukazała, ma odniesienie w rzeczywistości. Od tego momentu mamy pięć dni na potwierdzenia, bądź nie takiego zgłoszenia. Proszę zwracać na to uwagę. Żeby nie było takiej sytuacji, że ktoś kliknie w aplikacji i potem będzie oczekiwał, że w ciągu kilku minut pojawi się tam patrol oficerski. To nie funkcjonuje jako interwencja policyjna - tłumaczyła policjantka.
Potem st. asp. Jacek Waś udzielił informacji o działaniu mobilnej aplikacji „Moja Komenda”. - Korzystanie z jej jest dziecinnie proste. Wystarczy tylko posiadać odpowiedni smartfon. Dzięki niej, mamy łatwiejszy kontakt z dzielnicowymi - mówił aspirant. Dodał także, że program pobiera dane z systemu GPS. Dzięki temu aplikacja znajduje jednostki policji, w najbliższym otoczeniu wraz z numerami kontaktowymi do nich. Podane są także telefony kontaktowe do dzielnicowych, którzy obsługują dany rejon.
Potem przyszedł czas na pytania i dyskusję zaproszonych gości. Jedno z nich miał komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie, bryg. Wiesław Karpierz. - Przedstawione przez państwo funkcjonalności są na pewno narzędziami na miarę XXI wieku. Jednak nie wiadomo, czy użytkownicy poważnie to potraktują. Mogą przecież występować fałszywe zgłoszenia - mówił. Uchacz - Nyczka poinformowała, że raz na dobę można umieścić informacje z jednego adresu IP. Po chwili komendant KPP dodał, że dla policji ważną informacją będzie stopień nasilenia zagrożeń w danym rejonie. Goście dowiedzieli się również, że zgłoszenia absurdalne będą eliminowane już na poziomie samej weryfikacji.
Po godzinie konferencja dobiegła końca.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
uuu
Szalajka na prezydenta hahahaRE: Narzędzia na miarę XXI wieku
Doskonała aplikacja, fenomenalne narzędzie. Dziś zaznaczę, że u Spajkera odbywa się pijaństwo jak tylko zobaczę, że niesie w przeźroczystej reklamowej torbie wódkę do swojego mieszkania.RE: Narzędzia na miarę XXI wieku
to jest jakiś matrix. każdy wie że trzeba omijać belweder i konopnicką. każdy wie gdzie jest meta. zwykłe spojrzenie na obskurną ruderę albo zwykłe spojrzenie na człowieka w dresie z kapturem, który nie jest sportowcem budzi lęk. każde spojrzenie na elegancko ubranego przedstawiciela handlowego z wyjątkową ofertą budzi lęk. każde spojrzenie na człowieka o opaleniźnie pomimo braku słońca budzi lęk. taka mapa zagrożeń to nic innego jak wrzucenie na smartfona info o sprawach oczywistych zrozumiałych dla każdego kowalskiego bez smartfona. proszę wrzucić na mapę zagrożeń zagrożenie patrolem drogówki w ludowie polskim, jedziesz 45 km/h a już patrol cię wyłapie, sprawdzi zawartość bagażnika, trzeźwość itd, do tego dojdzie mandat za "stwarzanie zagrożenia" nadmierna prędkością.