ZNAJDŹ NA STRONIE

Marzena Kowal z Pławnej jest liderką strzelińskiego rejonu „Szlachetnej Paczki”
Marzena Kowal z Pławnej jest liderką strzelińskiego rejonu „Szlachetnej Paczki”
Łzy szczęścia, niesamowita radość i zachwyt – tak można opisać emocje, które towarzyszą ludziom w tym dniu. W ubiegłym roku aż 19 rodzin z powiatu strzelińskiego spełniło marzenia, na które nie mogłyby sobie pozwolić. Teraz będzie ich ponad 40.
W powiecie strzelińskim trwają zgłoszenia do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. W ubiegłym roku 19 rodzin z naszego terenu otrzymało aż 421 paczek, wartości ok. 75 tys. zł. Liderem strzelińskiego rejonu, w którego skład oprócz Strzelina wchodzi Borów, Przeworno i Kondratowice , jest Marzena Kowal z Pławnej. Jej mąż Bogumił stworzył osobny rejon w Wiązowie. Celem akcji jest pomoc rodzinom, które są bohaterami w swoim życiu i mimo bardzo trudnej sytuacji starają się codziennie walczyć, aby żyło się lepiej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i darczyńców na początku grudnia potrzebujący otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom. – Jesteśmy na etapie kwalifikowania rodzin – zaczyna Marzena Kowal. - Obecnie mamy ponad 30 zgłoszeń ze Strzelina i okolic oraz 9 z Borowa. Wolontariusze odwiedzają rodziny, wypełniają kwestionariusze, na podstawie których podejmujemy decyzje o dołączeniu konkretnej rodziny do projektu – dodaje. Wolontariusze współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, pedagogami i psychologami szkolnymi, domami dziecka czy służbą zdrowia. W tym roku w strzelińskim rejonie ma zostać zakwalifikowanych do akcji blisko 50 rodzin. – Obecnie nasz rejon liczy 11 wolontariuszy. Potrzebujemy ich więcej, około 16. Zapraszamy do współpracy i wstąpienia do drużyny „SuperW”. W gminie Wiązów również trwa pozyskiwanie wolontariuszy i brakuje pomocnych serc – zachęca. – Do zadań wolontariuszy należy m.in. spotykanie się z rodzinami, by poznać przyczyny trudnej sytuacji, wspierania lidera w prowadzeniu rejonu czy dbanie o kontakt z darczyńcą – tłumaczy Kowal.
Oto drużyna ‚SuperW’ z powiatu strzelińskiego, czyli wolontariusze ogólnopolskiej akcji charytatywnej
Emocje, łzy i radość
W drugiej połowie listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl pojawi się baza rodzin z całej Polski (także z naszego powiatu) zakwalifikowanych do akcji. Do każdej z nich dołączony będzie krótki opis rodziny i jej potrzeb, np. ubrania, żywność, pralki, lodówki, a nawet remont łazienki czy zakup nowych okien itp. Darczyńca będzie mógł wybrać konkretną rodzinę, zrobić paczki i spełnić jej marzenia. – W opisie podane zostaną trzy podstawowe potrzeby danej rodziny. Będą one różne, w zależności od ich sytuacji. Darczyńca, wybierając rodzinę, musi spełnić wszystkie (trzy) podstawowe potrzeby. Czasami stworzenie paczek wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego darczyńca może tworzyć ją w grupie. Często do akcji dołączają firmy. W ubiegłym roku z naszego powiatu włączyło się w pomoc kilka przedsiębiorstw – informuje liderka rejonu. Finał tegorocznej akcji zaplanowano na 10-11 grudnia (sobota i niedziela). W tych dniach darczyńcy przywiozą paczki do magazynu, który będzie znajdował się w Strzelińskim Ośrodku Kultury. Następnie wolontariusze rozwiozą je do potrzebujących rodzin. W przekazywaniu paczek mogą uczestniczyć również darczyńcy, jeśli obdarowywani wyrażają na to zgodę. Jak przekonuje liderka strzelińskiego rejonu, ten moment jest bardzo wzruszający. – Emocje tych ludzi są nie do opisania. Łzy, radość i uśmiech są wszelką zapłatą za pracę wolontariuszy i darczyńców – zaznacza. – Nie zapomnę do końca życia sytuacji z ubiegłego roku. Przekazywaliśmy kilkadziesiąt paczek jednej z rodzin. Było ich tak dużo, że brakowało w domu miejsca na układanie. Nagle przy przenoszeniu jednej z ostatnich paczek, dziewczynka z radością krzyknęła do swoich rodziców: „Mamo, tato, jesteśmy bogaci!”. Było to niesamowicie przeżycie, że mogliśmy sprawić tej rodzinie tyle radości – wspomina. Warto dodać, że liderka strzelińskiego rejonu wiąże także nadzieję z rozszerzeniem innego przedsięwzięcia – Akademii Przyszłości. To inicjatywa, której celem jest pomoc dzieciom z trudnościami w osiąganiu wyników w nauce oraz poznawaniu dobrych swoich mocnych stron. – Moja koleżanka Marta ze Strzelina założyła rejon we Wrocławiu, co mam nadzieje rozwinie się również na naszym terenie – informuje Marzena Kowal.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Dst001
RE: „Mamo, tato, jesteśmy bogaci!”
Uważam, że to bardzo potrzebna inicjatywa. I jedna z ważniejszych rzeczy koszty organizacyjne ponoszą w zasadzie organizatorzy i wolontariusze, co powoduje, że stają się też darczyńcami.Szacunek.
0

Przeczytaj także