ZNAJDŹ NA STRONIE

Mało kto wie, że pod Urzędem Miasta i Gminy Strzelin jest schron, który zgodnie z projektem rozporządzenia rady ministrów z 29 lipca 2016 r. jest „Ukryciem klasy II”. - Przeznaczony jest on dla gminnego centrum zarządzania kryzysowego - wyjaśnia Henryk Marcinkowski, pracujący w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin na stanowisku inspektora ds. obronnych, zarządzania kryzysowego, spraw wojskowych , obrony cywilnej i ochrony informacji niejawnych
Mało kto wie, że pod Urzędem Miasta i Gminy Strzelin jest schron, który zgodnie z projektem rozporządzenia rady ministrów z 29 lipca 2016 r. jest „Ukryciem klasy II”. - Przeznaczony jest on dla gminnego centrum zarządzania kryzysowego - wyjaśnia Henryk Marcinkowski, pracujący w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin na stanowisku inspektora ds. obronnych, zarządzania kryzysowego, spraw wojskowych , obrony cywilnej i ochrony informacji niejawnych
Rząd Niemiec zalecił swoim obywatelom robienie zapasów jedzenia i wody pitnej na 10 dni. We wrześniu br. prezydent Barack Obama wezwał Amerykanów, aby przygotować się na wypadek sytuacji nadzwyczajnych. W Rosji odbyły się nawet ćwiczenia obrony cywilnej, w których uczestniczyło aż 40 milionów obywateli i 200 tysięcy specjalistów ratownictwa. Mało tego, władze Petersburga wprowadziły normy żywnościowe na wypadek wojny. Mieszkańcy mają mieć zagwarantowane 300 g chleba dziennie. A jak do ewentualnego konfliktu zbrojnego są przygotowane gminy naszego powiatu?
Powoduje dekompresję fali uderzeniowej
Mało kto wie, że pod Urzędem Miasta i Gminy Strzelin jest schron, który zgodnie z projektem rozporządzenia rady ministrów z 29 lipca 2016 r. jest „Ukryciem klasy II”. - Przeznaczony jest on dla gminnego centrum zarządzania kryzysowego - wyjaśnia Henryk Marcinkowski, pracujący w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin na stanowisku inspektora ds. obronnych, zarządzania kryzysowego, spraw wojskowych , obrony cywilnej i ochrony informacji niejawnych. - Schron może pomieścić od 25 do 30 osób. Mury nawet do 2,5 metra grubości, a wejścia do niego bronią potężne drzwi dźwiękoszczelne, tworzące specjalną komorę. Ta w razie wybuchu bomby powoduje dekompresję fali uderzeniowej ochraniając znajdujących się tu ludzi. Schron w piwnicach strzelińskiego magistratu posiada własne źródło energii elektrycznej
Schron w piwnicach strzelińskiego magistratu posiada własne źródło energii elektrycznej oraz wody pitnej. Dodatkowo wyposażony jest w filtry powietrza, które w wypadku skażenia na zewnątrz dostarczają czyste powietrze do środka. - Rozprowadzane jest ono specjalnymi rurami do każdego z podziemnych pomieszczeń - tłumaczy Henryk Marcinkowski. - Ukrycie posiada również specjalny tunel prowadzący z dala od budynku urzędu, który w razie zawalenia budynku i głównego wejścia służy jako wyjście awaryjne.
Zapasy żywności z uwagi na terminy przydatności przechowywane są w hurtowni, a nie w schronie. W razie potrzeby dowożone się do strzelińskiego "ukrycia" w 60 minut. Zapobiega to marnowaniu żywności i wyrzucaniu przeterminowanych zapasów.
W strzelińskim schronie jest również pomieszczenie ze stanowiskiem łączności, magazyn, centrum szkoleniowe z mapą, sanitariaty i sypialnie. Do pomieszczeń odpowiedzialnych za łączność doprowadzone są media, m.in. internet pozwalający zdalnie włączać i wyłączać syreny alarmowe oraz przekazywać komunikaty przez głośniki, a także prowadzić wymianę informacji ze służbami działającymi na zewnątrz.
W magazynie góruje sprzęt z czasów, gdy szkolenia obrony cywilnej były obowiązkowe dla każdego obywatela, są tam również dawne radiostacje, hełmy, kurtki itd. Planowana jest gruntowna wymiana zgromadzonych tu rzeczny na nowe.
Stara radiostacja
Kiedy znowu będziemy mieli regularne szkolenia OC?
Strzelin jest jedynym miastem posiadającym specjalny system, który za pomocą internetu pozwala włączyć syreny alarmowe na terenie miasta i gminy. - Planowane są kolejne usprawnienia pozwalające niezależnie, gdzie znajduje się osoba odpowiedzialna za ostrzeganie, włączanie zdalnie sygnałów alarmowych za pomocą komputera ze specjalnym oprogramowaniem - dodaje Henryk Marcinkowski. - Taki system będzie skracać czas i zwiększać mobilność ostrzegania mieszkańców w gminie Strzelin.
Henryk Marcinkowski z sentymentem wspomina czasy, gdy raz w miesiącu były przeprowadzane szkolenia z obrony cywilnej. - Mam nadzieję, że w przyszłości znowu będziemy mieli regularne szkolenia i wyedukowane w tym względzie społeczeństwo - zaznacz nasz rozmówca.

Wiązów ma magazyn zarządzania kryzysowego
A jak wygląda OC w pozostałych gminach powiatu strzelińskiego? W Gminie Wiązów na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców działa Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Obroną Cywilną z ramienia magistratu zajmuje się Natalia Trzynoga. W ramach OC działają też trzy jednostki straży pożarnej: OSP Wiązów, Jutrzyna i Łojowice, które łącznie zrzeszają około 40 druhów. - Strażacy przeszkoleni są z zakresu ratownictwa medycznego, pierwszej pomocy, Strzelin jest jedynym miastem posiadającym specjalny system, który za pomocą internetu pozwala włączyć syreny alarmowe na terenie miasta i gminyobsługi aparatów ODO i szeregu innego rodzaju kursów i szkoleń - wyjaśnia Karolina Pawlak z Urzędu Miasta i Gminy Wiązów. - Corocznie każda jednostka OSP jest doposażona w specjalistyczny sprzęt. Oprócz sił i środków Ochotniczych Straży Pożarnych Gmina Wiązów posiada magazyn zarządzania kryzysowego.
Na stronie internetowej wiązowskiego magistratu znajdują się najpotrzebniejsze informacje dla mieszkańców z zakresu przygotowania mieszkania, dobytku i ludzi na sytuacje kryzysowe.
Schron wyposażony jest w filtry powietrza, które w wypadku skażenia na zewnątrz dostarczają czyste powietrze do środka. Rozprowadzane jest ono specjalnymi rurami do każdego z podziemnych pomieszczeń
Przysposobienie piwnic na wypadek wojny
Również gmina Borów na swojej stronie internetowej opublikowała wskazówki w zakresie samoobrony, przysposobienia piwnic i pomieszczeń gospodarczych na czas sytuacji kryzysowej. Zachęcamy wszystkich by z skorzystali z tej wiedzy. Dodajmy, że w gminie Borów odpowiedzialnym za obronę cywilną jest Eryk Forysiak.

W Przewornie głównie strażacy
W gminie Przeworno odpowiedzialnym za OC jest Jan Wasylów. - W tej chwili w gminie nie ma powołanych formacji OC, zarówno terenowych i zakładowych - wyjaśnia urzędnik. - W przypadku sytuacji kryzysowej wszelkie działania ratownicze prowadzone są u nas w oparciu o jednostki ochotniczych straży pożarnych. OSP Przeworno włączone jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
W gminie działają również jednostki OSP w Jegłowej, Karnkowie i Jagielnie. Strażacy są odpowiednio wyszkoleni i mają specjalistyczny sprzęt do prowadzenia działań ratowniczych.
- W zakresie planistycznym gmina posiada opracowane dokumenty, które zawierają procedury postępowania na wypadek wystąpienia rożnego typu zagrożeń - dodaje Jan Wasylów.
W magazynie góruje sprzęt z czasów, gdy szkolenia obrony cywilnej były obowiązkowe dla każdego obywatela, są tam również dawne radiostacje, hełmy, kurtki
W Kondratowicach planistycznie
W gminie Kondratowice za OC odpowiedzialny jest Stanisław Kabaciński. Urzędnik poinformował nas, że obrona cywilna działa w czasie pokoju gównie planistycznie. Aktualizowane są m.in. plany ewakuacji ludności i zwierząt, funkcjonowania zastępczych miejsc szpitalnych i inne dokumenty związane z OC. - Na naszym terenie istnieją formacje obrony cywilnej terenowe i zakładowe - informuje Stanisław Kabaciński. - Są szkolone zgodnie z programem OC.

Najwyższy czas to zmienić
Gdy nasi zagraniczni sąsiedzi ćwiczą i instruują obywateli co mają robić w czasie kryzysu, w Polsce wciąż brakuje odpowiednich przepisów. Podczas gromadzenia informacji na temat działania w poszczególnych gminach obrony cywilnej, nasi rozmówcy zgodne twierdzili, że już najwyższy czas to zmienić. Nastąpić powinno to już niebawem, bowiem 8 września 2016 r. został złożony w Sejmie RP projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. - Po jego uchwaleniu będzie już konkretnie wiadomo, jakie zadania zostaną nałożone na OC - kończy Stanisław Kabaciński.
Warto dla własnego bezpieczeństwa mieć dużą wiedzę z zakresu obrony cywilnej. Miejmy jednak nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby, aby z niej skorzystać.
Schron może pomieścić od 25 do 30 osób. Mury nawet do 2,5 metra grubości, a wejścia do niego bronią potężne drzwi dźwiękoszczelne, tworzące specjalną komorę. Ta w razie wybuchu bomby powoduje dekompresję fali uderzeniowej ochraniając znajdujących się tu ludzi




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Jak nasze gminy są przygotowane do wojny?
SZARMACNKI powiedziała :
Nie od razu Kraków zbudowano. Może i całe miasto nie wejdzie do schronu, jednak dobrze, że takowy funkcjonuje. Dla Was wszystkie jest BE, za małe i nie takie jak trzeba... Trzeba docenić to, że taki schron jest, nawet jeśli ma do niego wejść tylko elita naszego miasta. Bo w razie nieszczęścia to właśnie oni będą za nas odpowiadać i odbudowywać naszą renomę.
no ale co tu odbudować jak renomy brak? skąd tu wziąć elitę? do szybkiej odbudowy tkanki biologicznej narodu dobrze by opancerzyć familoki na konopnickiej . tam przyrost naturalny jest wyższy od przeciętnej niezależnie od trudnych warunków. w konopnickiej siła.

0
Gravatar
SZARMACNKI
Lepszy rydz...
Nie od razu Kraków zbudowano. Może i całe miasto nie wejdzie do schronu, jednak dobrze, że takowy funkcjonuje. Dla Was wszystkie jest BE, za małe i nie takie jak trzeba... Trzeba docenić to, że taki schron jest, nawet jeśli ma do niego wejść tylko elita naszego miasta. Bo w razie nieszczęścia to właśnie oni będą za nas odpowiadać i odbudowywać naszą renomę.
0
Gravatar
Eryk Forysiak
Uzupełnienie
W Gminie Borów również działa system zdalnego włączania syren alarmowych. W tej chwili jest siedem takich syren w tym 3 oparte na najnowszych rozwiązaniach technicznych czyli system cyfrowy digitexCZK/IP . Co roku system rozbudowywany jest o kolejny punkt alarmowania.
0
Gravatar
...
RE: Jak nasze gminy są przygotowane do wojny?
Szarmancki powiedziała :
Hmmm.... O takim schronie dowiedziałem się dopiero z gazety. Dobrze wiedzieć, że Strzelin jest przygotowany do wojny. Z tego artykułu można wywnioskować, że najlepiej spośród innych gmin obrona cywilna działa właśnie w Strzelinie. Pewnie znowu malkontenci nie wiedzą co powiedzieć. W każdym razie cieszę się, że dba się o nasze bezpieczeństwo. Do tego sprawnie działają jednostki OSP na terenie gminy, a i policja o nas dba. Kiedyś człowiek bał się w nocy przechadzać po strzelińskim osiedlu. Teraz z uwagi na wzmożone patrole, jest tam bezpieczniej. Plus dla policji.
hahaha no fakt dba sie o bezpieczenstwo , wejdzie tam cale miasto do schronu :D... oj szarmancki na jakim stołku siedzisz :D

0
Gravatar
,
RE: Jak nasze gminy są przygotowane do wojny?
Szarmancki powiedziała :
[...] Kiedyś człowiek bał się w nocy przechadzać po strzelińskim osiedlu. Teraz z uwagi na wzmożone patrole, jest tam bezpieczniej. Plus dla policji.
Bezpieczniej, jak bezpieczniej po prostu dużo bandytów i zadymiarzy wyjechało za granicę i od czasu do czasu można o nich usłyszeć w mediach, że kogoś zabili, obrabowali czy zgwałcili.

0
Gravatar
Szarmancki
Ciekawa sprawa
Hmmm.... O takim schronie dowiedziałem się dopiero z gazety. Dobrze wiedzieć, że Strzelin jest przygotowany do wojny. Z tego artykułu można wywnioskować, że najlepiej spośród innych gmin obrona cywilna działa właśnie w Strzelinie. Pewnie znowu malkontenci nie wiedzą co powiedzieć. W każdym razie cieszę się, że dba się o nasze bezpieczeństwo. Do tego sprawnie działają jednostki OSP na terenie gminy, a i policja o nas dba. Kiedyś człowiek bał się w nocy przechadzać po strzelińskim osiedlu. Teraz z uwagi na wzmożone patrole, jest tam bezpieczniej. Plus dla policji.
0
Gravatar
Ole ole
RE: Jak nasze gminy są przygotowane do wojny?
spajker powiedziała :
AS powiedziała :
Po co rakiety, czołgi, broń atomowa etc. wystarczy odciąć prąd na kilka godzin, albo kilka dni i wszystko stoi, na dokładkę "unicestwić" lub utrudnić pracę kilku centrów logistycznych dla Biedronki, Lidla oraz podobnych i cały kraj po tygodniu jeży i kwiczy w dosłownym słowa znaczeniu, bo mało kto już robi zapasy, słoiki etc.
no ale schron dla 25 osób i tak rozstrzygnie losy wojny. polski lotnik poleci na drzwiach od stodoły a wspomagać go będzie dron sterowany przez 12 letniego doradcę ministra obrony narodowej.
Bo to jest schron dla elit

0
Gravatar
spajker
RE: Jak nasze gminy są przygotowane do wojny?
AS powiedziała :
Po co rakiety, czołgi, broń atomowa etc. wystarczy odciąć prąd na kilka godzin, albo kilka dni i wszystko stoi, na dokładkę "unicestwić" lub utrudnić pracę kilku centrów logistycznych dla Biedronki, Lidla oraz podobnych i cały kraj po tygodniu jeży i kwiczy w dosłownym słowa znaczeniu, bo mało kto już robi zapasy, słoiki etc.
no ale schron dla 25 osób i tak rozstrzygnie losy wojny. polski lotnik poleci na drzwiach od stodoły a wspomagać go będzie dron sterowany przez 12 letniego doradcę ministra obrony narodowej.

0
Gravatar
AS
RE: Jak nasze gminy są przygotowane do wojny?
Po co rakiety, czołgi, broń atomowa etc. wystarczy odciąć prąd na kilka godzin, albo kilka dni i wszystko stoi, na dokładkę "unicestwić" lub utrudnić pracę kilku centrów logistycznych dla Biedronki, Lidla oraz podobnych i cały kraj po tygodniu jeży i kwiczy w dosłownym słowa znaczeniu, bo mało kto już robi zapasy, słoiki etc.
0
Gravatar
Jenkes
RE: Jak nasze gminy są przygotowane do wojny?
PROLIGA powiedziała :
W ciemnych barwach to widzę ale mam nadzieję że tak aż źle nie będzie u nas. Niemcy, Francja, Belgua, Szwecja, Holandia i inne zachodnie kraje mają emigrantów z dalekiego wschodu, i to problem dla nich jest. My ich nie mamy na szczęście, mamy spokój
To fakt elity ue bardziej troszczą się o domniemanych uchodźców niż o samych europejczyków.

0

Przeczytaj także