Odpaliłeś petardę? Nie podchodź do niej
Reakcja osoby pijanej jest opóźniona i może to mieć tragiczne konsekwencje w momencie odpalania materiałów pirotechnicznych. Co roku w okresie świąt, z powodu obrażeń, setki ludzi trafia do szpitali. Lekarze ostrzegają, że wybuch małej racy w zamkniętej dłoni może spowodować rozległe uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Natomiast eksplozja silnej petardy może nawet zabić.
- Trafiają do nas imprezowicze z ranami szarpanymi dłoni i poparzeniami twarzy. Jest to spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem rac i petard. Poważniej ranni przewożeni są na szpitalne oddziały ratunkowe. Wielu jest pod wpływem alkoholu. Sytuacja nie zmienia się od lat – tłumaczy chirurg ze Strzelińskiego Centrum Medycznego, który chce pozostać anonimowy.
Rok temu w Nowy Rok w trakcie odpalania petardy poważnie ranny został 17-latek. Lekarze ostrzegają, że obrażenia powstałe w wyniku eksplozji fajerwerków są szczególnie skomplikowane.
Służby mają 10 razy więcej interwencji niż normalnie
Święta i sylwester to newralgiczny czas dla policji i strażaków. Mają więcej wezwań do pożarów i interwencji.
- Jest już tradycją, że pół godziny po północy otrzymujemy wiele zgłoszeń do pożarów. Kiedyś mieliśmy przypadek, że wystrzelona na podwórku raca zmieniła kierunek i wpadła do mieszkania. Płomienie zapaliły wersalkę. Pamiętajmy, że zabawa fajerwerkami powinna odbywać się w pewnej odległości od budynków – przestrzega Jarosław Łuczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie.
W czasie pokazów pirotechnicznych organizator powinien wyznaczyć bezpieczną odległość od osiedli i miejsc, w których zgromadzeni są ludzie. Podczas świątecznych zabaw o wiele więcej interwencji ma policja.
- Najgorzej jest w sylwestra. Wtedy patrole mają mnóstwo wezwań do domowych i ulicznych awantur. Co roku prosimy też o bezpieczne użytkowanie materiałów pirotechnicznych – mówi Ireneusz Szałajko, oficer prasowy strzelińskiej policji.
O zachowanie bezpieczeństwa apeluje również cała dolnośląska policja, która na stronie internetowej umieszcza odpowiednie wskazówki.
- Od dorosłych oczekujemy rozsądku i rozwagi, by podczas odpalania lontów zachowali ostrożność. Nigdy nie należy odpalać petardy po raz drugi, gdy ta nie zdetonuje. Nie wolno używać materiałów i wyrobów pirotechnicznych w miejscach ogólnodostępnych, gdzie mogłoby to zagrozić życiu i zdrowiu ludzi bądź spowodować straty materialne – przestrzega Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji.
Jednak w okresie świąt niewiele osób wyobraża sobie zabawę bez fajerwerków.
Pirotechnika w języku polskim
W latach 90. na bazarach kwitł handel niebezpieczną galanterią pirotechniczną. Wiele wojskowych (silnych) petard sprowadzano zza wschodniej bgranicy. Zdarzało się, że wybuch ranił ludzi, a podmuch wybił szyby w bloku. Obecnie race, rakiety i petardy muszą posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa oraz instrukcję w języku polskim. Partie petard, które trafiają na polski rynek, muszą zostać przebadane w Wojskowym Instytucie Techniki Uzbrojenia (WITU) w Zielonce pod Warszawą. Tam na poligonie bada się prędkość detonacji i jakość sprowadzanych produktów. Specjaliści sprawdzają, czy np. głośność (decybele wybuchu) odpowiada europejskim normom. Obostrzenia dotyczą również hurtowników i właścicieli firm organizujących pokazy sztucznych ogni.
- Musimy spełniać określone warunki w sprawie przechowywania składników do produkcji wyrobów pirotechnicznych. Preparaty do fajerwerków wytwarzane są w specjalnych bunkrach oddalonych od zabudowań mieszkalnych. Produkowanie petard w domu może mieć tragiczne skutki – przestrzega Aneta Siwarga, szefowa firmy, która organizuje pokazy w największych miastach w Polsce.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
petarda
masakra jakie chamstwoRE: Odpaliłeś petardę? Nie podchodź do niej
Chamstwo się panoszyRE: Odpaliłeś petardę? Nie podchodź do niej
Idę pierdolę se petardunię i tyle :-)