Marek Mierzwiński, kierownik strzelińskiego biura ARiMR
Marek Mierzwiński, kierownik strzelińskiego biura ARiMR
Ruszył nabór wniosków w ramach kolejnego programu wsparcia dla rolników. Wnioski należy składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O szczegółach rozmawialiśmy z Markiem Mierzwińskim, kierownikiem strzelińskiego biura ARiMR.

Jak oficjalnie nazywa się program i kto może składać wnioski?
- Nazwa przedmiotowego programu to „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” objętego PROW na lata 2014-2020.
Chodzi o „wsparcie rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”. Wnioski można składać do 11 kwietnia br. w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania ubiegającego się o pomoc. Beneficjentami tego poddziałania mogą być rolnicy, domownicy, małżonkowie rolnika, którzy rezygnują z prowadzenia działalności rolniczej.

Jakie warunki powinien spełniać rolnik ubiegający się o wsparcie?
- Wnioskodawca musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy, poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Nie może być na 24 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego albo ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych.
Gospodarstwo rolne, w którym pracuje rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika nie może mieć wielkości ekonomicznej większej niż 15 000 euro, jednocześnie musi by w miejscowości znajdującej się na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tysięcy mieszkańców, lub gminy miejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tysięcy mieszkańców.
Ostatnim warunkiem jest to, że w roku złożenia wniosku lub co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy przyznano rolnikowi albo jego małżonkowi, albo współposiadaczowi gospodarstwa jednolitą płatność obszarową, na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, do użytków rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
Pomoc może być również przyznana beneficjentowi poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego Programem. W tym przypadku jedynym warunkiem jest to, żeby wskazany powyżej nie prowadził zarejestrowanej działalności gospodarczej na dwa lata przed złożeniem wniosku.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także