ZNAJDŹ NA STRONIE

Stoisko z grzybami było jednym z najbardziej obleganych na piątkowym targu
Stoisko z grzybami było jednym z najbardziej obleganych na piątkowym targu
W dawnej Polsce grzybobranie było grą towarzyską uprawianą przez szlachtę, a nawet arystokrację. Za PRL-u wyprawy na grzyby organizowały zakłady pracy, a dziś częściej kupujemy grzyby zebrane przez innych.
Medialne informacje o zalewającym Polskę wysypie grzybów nie są przesadzone. Portale internetowe, stacje telewizyjne, regionalna i ponadregionalna prasa donoszą, że prawdziwki, koźlarze, kurki, kanie, maślaki i kilka innych gatunków jadalnych (!) grzybów obrodziły w tym roku wyjątkowo. Naocznie możemy przekonać się o tym w lesie, albo wybierając... się na strzeliński targ. - Już od trzech tygodni sprzedajemy grzyby z zielonogórskich lasów na targach w kilku polskich miastach. Jednym z nich jest Strzelin – powiedziała pani oferująca grzyby na naszym targu. Spora kolejka przy stoisku naszej rozmówczyni świadczyła, że wśród mieszkańców naszego powiatu amatorów prawdziwków nie brakuje. - Kupiłam po trochę maślaków, kozaków i prawdziwków. Lubimy z mężem grzyby, a że jesteśmy już starsi i wyprawa do lasu, to dla nas duży wysiłek, to chętnie skorzystałam z możliwości zakupu zebranych przez innych grzybów – powiedziała jedna z kupujących.
Ceny grzybów na strzelińskim targu w poprzedni piątek wahały się od 35 zł za 1 kg prawdziwków, do 16 zł za najtańsze maślaki. Dostępne były jeszcze kozaki, zwane czasami koźlarzami, w odmianie czerwonej, siwej lub brązowej. Były kanie, zwane również sowami, i podgrzybki. Każdy z kupujących wrócił do domu z grzybami za kilkadziesiąt, a czasem nawet ponad sto złotych.
Informujemy, że każdy sprzedający powinien posiadać atest potwierdzający, że oferowane przez niego grzyby są jadalne. W razie wątpliwości każdy kupujący lub zbieracz może udać się do najbliższej stacji sanepidu i sprawdzić, czy grzyby są rzeczywiście jadalne.
Jacek Sobko

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również