W erze globalizacji społeczeństwa na nasz rynek trafia wiele rzeczy produkowanych przez zagraniczne koncerny. Troska o naszą gospodarkę nakazuje nam jednak kupować to, co zostało wyprodukowane w Polsce. Jakie płyną z tego korzyści? Jak łatwiej identyfikować takie towary?
Często w mediach słyszymy przekaz, żeby kupować polski produkty. Jedną z głównych korzyści jest na pewno wspieranie polskiej gospodarki. Dodatkowo, rodzime firmy już dawno przestały kopiować wzorce z Niemiec czy z Wielkiej Brytanii, przez co tworzą swój własny styl. Jeszcze kilkanaście lat temu mogło się wydawać, że globalizacja doprowadzi do tego, że wszyscy będziemy żyć stylem, jaki narzucą nam zagraniczne korporacje. Chodzi o to, żeby na każdym kontynencie jeść to samo jedzenie, pić tę samą kawę czy herbatę. Okazało się jednak, że ludzie tego nie kupują. Mają świadomość odrębności i chcą podkreślać swoje korzenie i nie chcą, aby wszystko było ujednolicone.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, warto kupować to co polskie. Jednak bardzo łatwo można trafić tutaj na pułapkę. Wiele zagranicznych koncernów ma fabryki w naszym kraju. W związku z tym część produktów o polskich nazwach może być produkowana u nas, jednak zyski zasilą korporacje wywodzące się spoza naszych granic. Tutaj z pomocą przychodzi nam aplikacja na smartfony o wdzięcznej nazwie ,,Pola”. Dzięki niej można zeskanować kod kreskowy danego produktu i dowiedzieć się więcej o firmie, która go wyprodukowała. Aplikacja udzieli informacji czy dany producent opiera się na polskim kapitale, czy jest też częścią zagranicznego koncernu.
Dobrym pomysłem byłoby również wyraźne znakowanie towarów i adnotacja na nich, że pochodzą z Polski od polskiego właściciela. Można też tworzyć w sklepach specjalne regały z produktami, które pochodzą z naszego kraju. Czy nasi Czytelnicy są za takimi rozwiązaniami?
Kamila Żygadło, Pławna
- Myślę, że wyraźna i dobrze widoczna dla konsumenta informacja, że dany produkt został wyprodukowany w Polsce, i co najważniejsze, przy użyciu polskich produktów i surowców jest bardzo potrzebna. Chętniej kupuję to co polskie, bo myślę, że jest zdrowsze, wykonane według naszych standardów i mniej przetworzone. Warto dotować lokalnych dostawców i producentów, bo to napędza naszą gospodarkę. Dobrze by też było, gdyby...
Cały artykuł dostępny jest tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.