Potrzebny był specjalistyczny sprzęt, żeby wykonać to zadanie. Peregrynacja okazałego obelisku (?) dobiegła końca.
Po kilkudziesięciu latach spędzonych na ul. Jana Pawła II, kilku pod murem obok rotundy, granitowy słup stanął w nowym miejscu. Mierzący ponad 9 metrów, z czego aż siedem ponad ziemią słup został ustawiony kilkadziesiąt metrów od wczesnośredniowiecznej Rotundy św. Gotarda. Trudnego zadania postawienia granitowego obelisku (?) podjęła się strzelińska firma AT-N, prowadzona Andrzeja Zakałka i Tomasza Marasa. - Działamy w branży kamieniarskiej już 19 lat – powiedział Tomasz Maras. - Dysponujemy więc niezbędnym doświadczeniem, specjalistycznym sprzętem, żeby podjąć się tego zadania i wykonać je zgodnie ze sztuka budowlaną, przestrzegając obowiązujących przy takich pracach zasad. Jedną z nich jest przebadanie terenu, gdzie stanie słup, przez konserwatora i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Słup został wypiaskowany, oczyszczony, wzmocniony stalową obejmą, a wokół postawiliśmy cokół – usłyszeliśmy od naszego rozmówcy.
Obejma stabilizująca słup znalazła się poniżej poziomu ziemi. Do postawienia słupa użyto dwóch ciężkich koparek. - Stawialiśmy podobne słupy a nawet większe i cięższe, ale ten strzeliński jest wyjątkowy. Pierwszy raz przyszło nam postawić w pionie granitowy słup, który swoimi kształtem przypomina zapałkę. Około 30 – 40 cm średnicy przy siedmiu metrach wysokości daje siedmiotonową zapałkę – z uśmiechem dodał pan Tomasz.
Teraz oprócz skalnego ogródka przy stacji kolejowej Strzelin otrzymał drugie miejsce, które śmiało można kojarzyć ze Strzelinem, jako miastem Granitu. Jest nią intrygująca pod wieloma względami kolumna (?) przed św. Gotardem. Wykonanie z jednego bloku skalnego granitowej zapałki, to wyczyn nawet dla wytrawnych kamieniarzy. Zagadką pozostaje funkcja, jaką słup pełnił przed wojną i co mieli na myśli jego twórcy?
Decyzję o lokalizacji słupa podjęły władze miasta.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Siedem ton granitu w pionie
Hadacz powiedziała : Lokalizacje wybierał Społeczny Komitet Stawiania Słupa i Robienia Ludzi w Głupa.RE: Siedem ton granitu w pionie
A ja przewrotnie zapytam kto wybierał tę lokalizację, czy ktoś to z kimś konsultowal? Naczelny historyk miejski miał na pewno głowę pełną pomysłów! I wreszcie... Co to jest? I czemu to ma służyć?RE: Siedem ton granitu w pionie
Popiel powiedziała : Łooo to aż sie dziwię, że jeszcze pan nie napisał petycji w sprawie wyburzenia żółtej kamienicy ostałej w rynku przy ulicy T. Kościuszki, aczkolwiek kamienica ta została przebudowana przez niemców i w takim stanie pozostaje do dzisiaj.. albo może warto nie wychodzić wogóle z domu? Kostka brukowa w szczególności w rynku jest orginalna :) Nie rozumiem tej uwagi w moją stronę. Uważa pan, że należy niszczyć nawet to co jest do odbudowania. To moja sprawa. Ja wolę urokliwe kamieniczki z wąskimi uliczkami i ratusz, pan woli UKRAIŃCE i wszystko wporządku . Nie wiem po co te nerwy..RE: Siedem ton granitu w pionie
Na prastarych piastowskich ziemiach należy rozebrać wszystko co ma związek z Niemcami. W Polsce ma być polskie.RE: Siedem ton granitu w pionie
To nie słup a pręgierz pod którym teraz powinni stanąć ludzie odpowiadajacy w latach 1945-60 za totatalne doniszczanie tego co zostało po wojnie, a mogło zostać odbudowane. Pozdrawiam.