Pokonali prawie 600 szkół
W ubiegłym roku szkolnym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim po raz pierwszy przystąpiło do II edycji kampanii „Rakoobrona”. Program poruszał tematykę trzech nowotworów: raka płuc, raka szyjki macicy oraz czerniaka. W przypadku ww. nowotworów istnieje skuteczna profilaktyka, a przyczynami zachorowania w przyszłości mogą być nawyki kształtujące się w wieku młodzieńczym, np. palenie papierosów, wczesna inicjacja seksualna czy narażanie skóry na poparzenia słoneczne - szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów.
Jak poinformowała pedagog Wioleta Stupnicka z CKZiU, programem objęto wszystkich uczniów szkoły i cieszył się on dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dziewcząt. Przekazane treści w materiałach edukacyjnych były bardzo przystępne. Najwięcej informacji młodzież miała na temat nowotworu płuc, natomiast niewielu słyszało o czerniaku. Dziewczęta słyszały o raku szyjki macicy, ale nie znały dróg zakażenia.
Do kampanii przystąpiło 589 szkół z całej Polski. Dla pięciu zwycięskich szkół, wśród których znalazło się CKZiU, najbardziej zaangażowanych w profilaktykę onkologiczną, przewidziana była nagroda - bezpłatne badanie znamion. Z tego powodu w poniedziałek, 11 grudnia, w CKZiU odbył się event „Rakoobrony” - Ogólnopolskiej Kampanii Informacyjno – Edukacyjnej.
- Tego dnia dermatolog dr Katarzyna Nowogrodzka przebadała 50 osób w kierunku czerniaka...
Cały artykuł dostępny jest tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.