ZNAJDŹ NA STRONIE

PSP nr 3 w Strzelinie prowadzi nabór uczniów do klas I-VIII
W ubiegłym roku wszystkie gimnazja zostały przekształcone w szkoły podstawowe. PSP nr 3 dysponuje najlepiej rozwiniętą bazą dydaktyczną w całej gminie, jednak nauczyciele obawiają się o wypracowane przez lata szkolne tradycje i zwyczaje. To od rodziców zależy, czy uda się otworzyć placówkę o pełnej strukturze organizacyjnej. Jak tłumaczyła burmistrz, najważniejsze jest dobro ucznia i uniknięcie zwolnień.
Zgodnie z reformą szkolnictwa, od 1 września 2017 r. największe gimnazjum w Strzelinie (Gimnazjum nr 2) zostało przekształcone w Publiczną Szkołę Podstawową nr 3. Od roku szkolnego 2017/2018 w szkole uczą się klasy drugie i trzecie gimnazjalne oraz klasa pierwsza i oddział przedszkolny. Budynek udostępniany jest także uczniom klas siódmych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie.
- My, jako nauczyciele, obawiamy się, że za dwa lata, kiedy klasy gimnazjalne odejdą, zostaniemy z samymi maluszkami. Przez lata wypracowaliśmy w szkole pewne tradycje i zwyczaje. Kadra pedagogiczna PSP nr 3 pragnie w dalszym ciągu budować tradycję, historię, wizerunek szkoły i społeczne zaufanie na każdym etapie kształcenia – powiedziała dyrektor Teresa Okołotowicz.
Deklaracje do końca lutego
Podkreśliła, że PSP nr 3 w Strzelinie prowadzi nabór do wszystkich klas szkoły podstawowej (od 0 do VIII). Wszystko zależy jednak od decyzji rodziców i uczniów. Warunkiem utworzenia szkoły o pełnej strukturze organizacyjnej jest, że każda z klas musi liczyć co najmniej 20 osób. Wtedy placówka będzie mogła uczestniczyć w kompletnym życiu edukacyjnym i społecznym.
- Aby rozpocząć nowy rok szkolny zgodnie z przepisami, my musimy mieć deklaracje od rodziców przyszłych uczniów do końca lutego br. Jest to związane z wieloma procedurami, dlatego nie możemy czekać do maja – dodała dyrektor. Po wprowadzeniu reformy pojawia się błędne przeświadczenie, że PSP nr 3 funkcjonuje tylko od klas zerowych. Trzeba podkreślić, że uczniów można zapisywać także do starszych klas.
Szkoła dysponuje najlepiej rozwiniętą bazą dydaktyczną na terenie gminy Strzelin. Znajduje się w niej hala sportowa z trzema pełnowymiarowymi boiskami, nowoczesna kuchnia i obszerna stołówka, sale lekcyjne wyposażone są w sprzęt audiowizualny i naukowy. Placówka posiada dwie pracownie informatyczne, techniczną, chemiczną i językową. Obecnie trwają prace nad wyposażeniem nowoczesnej pracowni przyrodniczej i świetlicy. Najmłodsi uczniowie uczą się w nowo otwartych, dobrze wyposażonych salach. Bazę szkoły stanowi także winda przeznaczona dla osób niepełnosprawnych i z dysfunkcjami zdrowotnymi.
Wszystkie sale lekcyjne są przestronne, dostosowane do wieku ucznia. Dzięki temu uczniowie mogą zdobywać wiedzę w komfortowych warunkach, ponieważ taka organizacja bazy dydaktycznej pozwala na wykorzystywanie różnorodnych metod i technik pracy.
- Bardzo zależy nam na utworzeniu pełnej struktury szkoły, klas od 0 do VIII. Wierzymy, że dzięki decyzji rodziców i uczniów, ponownie utworzymy prężną, wzorcową, otwartą, innowacyjną, przyjazną placówkę oświatową, gotową sprostać wymaganiom obecnej reformy edukacji – powiedziała dyrektor Okołotowicz.

Dwa celei priorytety
Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk stwierdziła, że rozumie obawy nauczycieli ze zlikwidowanego gimnazjum. Przypomniała, że to nie samorządy przygotowały reformę oświaty, tylko Ministerstwo Edukacji. - Gmina Strzelin, tak jak pozostałe gminy w naszym kraju, została zmuszona do likwidacji gimnazjów i utworzenia ośmioletnich szkół podstawowych. W szkołach, które podlegają gminie, przy wdrażaniu reformy oświatowej, mieliśmy przede wszystkim dwa cele i priorytety. Po pierwsze, to oczywiście dobro ucznia. Dlatego rodzicom zostawiliśmy wybór, czy przepisać dziecko do nowo utworzonej PSP nr 3 w Strzelinie zgodnie z jej obwodem, czy zostawić uczniów w dotychczasowych placówkach oświatowych. Znaczna większość rodziców nie zdecydowała się na zmianę szkoły. Rozumiem tę decyzję, bo trudno jest zmieniać dziecku np. w czwartej czy piątej klasie szkołę, otoczenie, rozdzielać z kolegami i nauczycielami, których dobrze zna i wśród których dobrze się czuje. Drugim priorytetem było uniknięcie zwolnień nauczycieli. I ten cel został osiągnięty. Powiem więcej, w przypadku niektórych przedmiotów nauczania nauczycieli nawet brakuje i będzie brakowało w kolejnych latach – powiedziała burmistrz.

Zdecydują rodzice
Nowa Ustawa o Systemie Oświaty nie pozwala na tworzenie w nowo powstałej placówce wybranych oddziałów klasowych. Ustawa zakłada systematyczne uruchamianie kolejnych, zgodnie corocznymi naborami lub utworzenie wszystkich oddziałów tj. klas 1-VIII. Dla PSP nr 3 został utworzony obwód szkolny tak jak dla pozostałych placówek. - O tym, czy powstaną wszystkie oddziały mogą kolejny raz zdecydować rodzice klas starszych z PSP4 i PSP5, którzy mogą przenieść swoje dzieci do nowego obwodu szkolnego. Nie możemy i nie chcemy ich do tego zmuszać. Możemy ich zachęcać, przedstawiając wszystkie atuty szkoły – dodała.
Podkreśliła, że w pełni popiera akcję promocyjną zainicjowaną przez dyrektor i pracowników PSP nr 3 . Jednocześnie zwróciła uwagę, ze utworzenie starszych oddziałów w tej szkole jest możliwe pod warunkiem, że będą to wszystkie oddziały, tj klasy III, IV, V itd. - Również nie możemy pozwolić na utworzenie nowych oddziałów w przypadku gdy zapisze się do nich niewielu uczniów i dojdzie do sytuacji, gdy w „czwórce” i „piątce” też zostaną kilkunastoosobowe oddziały. Niestety, nie stać nas na to. Przypominam, że w tym roku na oświatę nasza gmina przeznacza ponad 28 milionów złotych, przy państwowej subwencji na poziomie niecałych 16 mln złotych – powiedziała burmistrz.
Jeśli to się nie uda, może dojść do sytuacji, że za 2 lata będą tylko klasy młodsze w PSP3 i konsekwentnie w kolejnych latach, zgodnie z naborem, powstaną wszystkie oddziały. Nauczyciele najbardziej obawiają się utraty pracy, ale burmistrz zapewnia , że każdy, kto będzie chciał pracować, będzie miał taką możliwość. Będzie to się wiązało z pracą, być może, w dwóch placówkach do czasu powstania wszystkich oddziałów w PSP3.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Lary
Konflikt nieunikniony!
Jeżeli w "trójce" przybędzie uczniów,to ubędzie w pozostałych szkołach podstawowych.Wpłynie to na ilość etatów.Każda z Dyrektorek będzie walczyła o zachowanie ilości oddziałów.
0
Gravatar
spajker
RE: „Trójka” czeka na nowych uczniów
szkoła jako firma potrzebuje klientów. jak brakuje klientów to firma mizernieje. tak jest z każdą firmą. dlaczego szkoła nr 3 kwiczy publicznie w sytuacji kiedy 50 firm ze strzelina wyzionęła ekonomicznego ducha i prasa nie rozczulała się nad właścicielami ani nad pracownikami? nauczycieli z 3-ki zapraszam do pracy w wsk albo w fabryce mebli jak im klientów czyli uczniów zabraknie. uczniów zapraszam też do szkół we wrocławiu jak w strzelinie szkół zabraknie.
0
Gravatar
Henryk
Po pierwsze Uczniowie
Artykul zle skonstruowany.Szkola nie jest dla nauczycieli tylko dla uczniow!!!! Niech nauczycielska brac wbije to sobie raz na zawsze do swoich pedagogicznych glow:)Tylko taki cel szkole przyswieca.Zatem jesli nie bedzie uczniow trzeba sie bedzie rozstac.Jeszcze jedno slowo do Pani Burmistrz. Pani nie jest od komentowania decyzji panstwowej. Pani ma ja wypelniac!
0

Przeczytaj również